کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نشریه آمریکایی تریبون: حضور آمریکا عامل تقویت طالبان شد

نشریه آمریکایی ‘تریبون’ نوشت: سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در طول 18 سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای ‘طالبان’ و در نتیجه تشدید جنگ، کشته و آواره شدن غیرنظامیان در این کشور شده که در صورت متوقف نشدن این فعالیت ها، وضعیت مردم افغانستان بیش از پیش دچار بحران خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله

فاکس نیوز: آمریکا باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند

شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد: دولت واشنگتن توان پیروزی در جنگ افغانستان را ندارد و حضور نظامی این کشور نیز خلاف خواست مردم آمریکا است بنابراین باید فرمان خروج نظامی از افغانستان صادر شود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر

توافق طالبان و دولت افغانستان برای مذاکرات صلح

به نقل از روزنامه نیشن، این خبر در حالی از سوی مقام‌های بلند پایه دولت پاکستان اعلام شد که طی روزهای اخیر نشست‌هایی میان شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان و رهبران افغانستان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور در کابل برگزار شد.

 

برخی مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه پاکستان به روزنامه نیشن گفتند: پاکستان دو طرف را برای برگزاری مذاکرات صلح هم برای کشور افغانستان وهم منطقه متقاعد کرده است.

 

یک مقام اعلام کرد: این یک موفقیت بزرگ برای پاکستان است. ما نمی‌دانیم چه زمانی رسما مذاکرات برگزار خواهد شد اما آنها یک قدم به جلو برداشتند. دولت افغانستان و طالبان برای مذاکرات صلح توافق کردند. آنها در روزهای آینده بر سر شرایط بحث خواهند کرد.

 

یک مقام دیگر نیز اظهار کرد: پاکستان اعتبار مربوط به اقدامات ملموس برای فرآیند صلح افغانستان را به خود اختصاص داده بود.

 

او خاطر نشان کرد، این خوب است افغانستان در عین حال تلاش‌های ما را تصدیق می‌کند.

 

شاه محمود قریشی بعد از دیدارش با رهبران افغانستان در تاریخ ۲۴ دسامبر اظهار کرد که نشست‌هایی سودمند درباره فرآیند صلح با طالبان هم داشته است.

 

او تصریح کرد: من نشست‌های سودمند با رهبران افغانستان داشتم و این فرآیند صلح پیشرفت مثبت داشته است.

 

شاه محمود قریشی در اولین توقف تور سفرهای سه روزش به چهار کشور که شامل ایران، چین وروسیه نیز می‌شود، در شهر کابل با صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان واشرف غنی دیدار کرد. او بعد از این سفر به چین رفته و روز گذشته مذاکرات با همتایی چین خود انجام داد و قرار است برای مذاکرات بیشتر به پایتخت روسیه برود.

 

صلاح الدین ربانی نیز در توئیتر گفت: با شاه محمود قریشی درباره مسائل با اهمیت فراوان بحث کرده است. طالبان تا پیش از آن از ورود به گفت وگو با نمایندگان دولت افغانستان خودداری کرده بودند اما آنها اقدام دیپلماتیک اخیر پاکستان را تصدیق کرده و “به صورت مشروط” قبول کردند که با دولت افغانستان مذاکره کنند.

 

طالبان تقاضا کرده که یک دولت موقت روی کار بیاید و یک کمیته نیز تشکیل شود که در آن نمایندگانشان تصمیم‌های آنها برای شکل گیری دولت را اعلام کند. آنها در عین حال تقاضا کردند که رهبران برجسته آنها آزاد شود.

 

انتظار می‌رود این فرآیند گفت و گو بعداز پاسخ دولت افغانستان به پیش برود.

 

حمایت چین و پاکستان از کابل در مذاکرات صلح

 

در عین حال چین و پاکستان نیز برحمایتشان از فرآیند صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها تاکید کردند.

 

قریشی همراه با وانگ یی، وزیر خارجه چین در شهر پکن در ضمن دیدارشان به تبادل نظر درباره روابط دو جانبه ومسائل منطقه ای از جمله وضعیت افغانستان پرداختند.

 

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اظهار کرد: دو طرف در ضمن مذاکره بر سر تحولات سیاسی افغانستان بر اشتراک دیدگاه‌شان درباره موضوع تاکید کردند.

 

قریشی از نقش مهم چین در پیشبرد صلح وتوسعه در افغانستان بویژه از طریف مکانیسم سه جانبه چین-افغانستان- پاکستان قدردانی کرد. در مقابل وزیر خارجه چین نیز از تلاش‌های پاکستان برای صلح و آشتی در افغانستان تشکر کرده و گفت: پکن اهمیت بسیار زیادی برای روابطش با پاکستان قائل بوده و شراکت دو کشور از آزمون زمان عبور کرده و مبتنی بر احترام و اعتماد دو جانبه و پیوندهای قدرتمند دوستی است.

 

در عین حال وزارت خارجه پاکستان حمله تروریستی اخیر به یک ساختمان دولتی در شهر کابل که بالغ بر ۴۰ کشته برجای گذاشت را محکوم و با افغانستان اظهار همبستگی کرد.

ایسنا

سی ان ان؛ ترامپ دستور خروج نیمی از نظامیان آمریکا از افغانستان را صادر کرد

رئیس جمهوری آمریکا یک روز پس از اعلام خروج همه نیروهای آمریکایی از سوریه، دستور خروج هفت هزار نیروی این کشور از افغانستان را نیز صادر کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر, سوریه

رزمایش روسیه – هند با حضور ناوگان اقیانوس آرام روسیه/ رزمایش مشترک چین و پاکستان

به گزارش اسپوتنیک، گروهی از نیروهای ناوگان اقیانوس آرام روسیه با هدف مشارکت در رزمایش «ایندرا ۲۰۱۸» وارد بندر «ویشکهاپاتنام» در شرق هندوستان شد.

ادامه »

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر, روسیه, هندوستان