کوپن غذای میلیون‌ها فقیر آمریکایی در گروی بازگشایی دولت فدرال

مجله نیوزویک گزارش داده در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا که از شنبه وارد سومین هفته خود شده تا ماه فوریه ادامه یابد میلیون‌ها آمریکایی که از کمک‌های غذایی دولت بهره‌مند می‌شوند برای دریافت این کمک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

حمایت کارگران فولاد آرژانتین و معدنکاران بولیوی از مبارزات کارگران فولاد و هفت‌تپه

کارگران فولاد آرژانتین و کارگران معدن بولیوی در بیانیه‌ای حمایت خود را از کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد ایران اعلام کردند.   در این بیانیه مشترک، ضمن بیان اینکه خواسته‌ی کارگران، پرداخت معوقات و خلع ید از بخش خصوصی است و بایستی به این مطالبات پاسخ مثبت داده شود، آمده است: هنوز هفت

ادامه »

ارژانتین, ایران, بولیوی, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری, همبستگی

اعتراضات گسترده مردمی در پی خودسوزی یک خبرنگار در تونس

سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس در بیانیه‌ای در سایت الکترونیکی خود اعلام کرد، عبدالرزاق الزرقی، عکاس خبری به دنبال خودسوزی در اعتراض به شرایط اجتماعی نابسامان و ناامیدی موجود در کشور درگذشت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا

توافق رسمی بیش از ۱۵۰ کشور جهان با پیمان جهانی مهاجرت

پیمان جهانی مهاجرت که قرار است نظم تاز‌ه‌ای برای امکان مهاجرت در سراسر جهان فراهم کند، رسمأ در نشست مراکش به توافق اکثریت اعضای سازمان ملل متحد رسید. برخی کشورها به بهانه حفظ حاکمیت ملی خود مخالف این پیمان بودند.

 

نمایندگان بیش از ۱۵۰ دولت از ۱۹۳ دولت عضو سازمان ملل متحد با شرکت در نشست مراکش رسمأ با پیمان جهانی مهاجرت موافقت کردند. این پیمان که از هفته‌ها پیش مورد بحث بود با حضور رهبران و نمایندگان کشورهای مختلف در نشستی در مراکش نهایی شد.

 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که برای شرکت در این نشست راهی مراکش شده، از جمله سخنرانان این نشست بود. دولت آلمان از پیمان جهانی مهاجرت که توسط سازمان ملل متحد تدوین شده، حمایت می‌کند. نمایندگان مجلس فدرال آلمان، علی‌رغم مخالفت حزب راستگرای “آلترناتیو برای آلمان” با این پیمان، پیوستن آلمان به پیمان جهانی مهاجرت را تصویب کردند.

 

پیش از آن برخی از گروه‌های مخالف پناهجویان و مهاجران در آلمان با انتقاد شدید از این پیمان انبوهی از اطلاعات نادرست در مورد این پیمان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند. روزنامه آلمانی “دی‌ولت” بر اساس نتایج تحقیق یک شرکت فن‌‌‌‌‌آوری نوشته است، ۲۸ درصد توییت‌های ضد این پیمان توسط ربات‌ها پست شده است.

 

حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل، حزب دمکرات مسیحی آلمان که منتقد سیاست‌های پناهجویی مرکل در سال ۲۰۱۵ بود، از پیمان مهاجرتی سازمان ملل حمایت کرده است.

 

پیمان جهانی مهاجرت در برگیرنده ۲۳ هدف در چارچوب سیاستی بین‌المللی برای فراهم کردن امکان مهاجرت امن و ساماندهی شده در سراسر جهان است. از جمله اهداف این پیمان می‌توان به بندهای زیر اشاره کرد که دولت‌های امضا کننده را به اجرای آنها موظف کرده است:

 

– حفاظت از مهاجران کارگر در برابر استثمار، سوء استفاده، نقض حقوق بشر و حقوق کار

– ارائه خدمات حمایتی بر مبنای حقوق بشر

– تلاش برای ادغام کامل مهاجران بر مبنای احترام دوجانبه در جامعه میزبان

– تعقیب گروههای قاچاق انسان در امتداد مرزها و مجازات آنها، پرهیز از مجازات مهاجران

– در نظر گرفتن گذرگاه‌های امن و ساماندهی‌شده برای مهاجرت

– تسهیل بازگشت پناهجویان و مهاجرانی که مورد پذیرش قرار نگرفته‌اند

– همکاری کشورهای مبدأ برای پذیرش مجدد شهروندان خود

 

پیمان جهانی مهاجرت برای کشورهای امضا کننده آن الزام‌آور نیست. با این حال برخی کشورها به بهانه حفظ حاکمیت ملی خود، مخالف آن بودند. لهستان، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، بلغارستان، استرالیا و اسرائیل اعلام کردند که این پیمان را امضا نمی‌کنند. آمریکا نیز از این پیمان حمایت نکرده است.

 

لوئیزه آربور، نماینده ویژه سازمان ملل در امور پناهندگی و دبیرکل نشست مراکش پیش از آغاز این نشست ضمن ابراز سرخوردگی از مقاومت برخی کشورها برابر این پیمان گفته بود: « تأسف برانگیزتر از همه خروج دولت‌هایی است که پیشتر فعالانه در مذاکرات تصویب این پیمان مشارکت داشتند و با آن موافقت کرده بودند.»

 

پیمان جهانی مهاجرت علی‌رغم اطلاعات نادرستی که گروه‌های ناسیونالیست‌ در برخی کشورها در مورد آن منتشر کرده‌اند، از کشورهایی حمایت می‌کند که شمار بسیاری پناهجو و مهاجر پذیرفته‌اند.

 

آنگلا مرکل یکشنبه شب، پیش از برگزاری نشست سازمان ملل با نخست‌وزیر مراکش دیدار و گفتگو کرد. به گفته سخنگوی دولت آلمان از جمله محورهای این گفتگو گسترش همکاری‌های اقتصادی آلمان و مراکش بوده است. مراکش از جمله کشورهایی است که با سیاست‌های پناهجویی دولت آلمان همکاری می‌کند و شهروندان خود را که درخواست پناهندگی آنها در آلمان رد شده، می‌پذیرد.

 

روشن نیست که نمایند‌ه‌ای از ایران در این نشست شرکت کرده است یا خیر.

ال پاییس: آمریکا در مساله هوآوی، ایران را بهانه کرده است

روزنامه ال پاییس در مقاله ای به قلم «آلیسیا گنزالس» نوشت: ابهاماتی بر سر هدف اصلی‌ دستگیری مدیر مالی‌ شرکت هوآوی که ایران را در این مورد بهانه کرده، وجود دارد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا

برای ژولين آسانژ

روز ١٦ نوامبر، جيم آکوستا، با کبکبه و دبدبه، لبخند بر لب، احاطه شده توسط حدود پنجاه عکاس و فيلمبردار مجددا به داخل کاخ سفيد قدم گذاشت. چند روز قبل مجوز روزنامه نگاری وی برای شبکه CNN لغو شده بود، اما دستگاه قضايی ايالات متحده دونالد ترامپ را مجبور به لغو اين تصمیم کرد.

ادامه »

اکوادور, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, روسیه, ویکی‌لیکس

بیانیۀ مشترک ۸۰ حزب کارگری و کمونیستی جهان در همبستگی با مردم ایران در مبارزه‌شان بر ضد دیکتاتوری

ما قویاً مخالف تحریم‌های اقتصادی ایالات‌متحده و دخالت آن در ایران هستیم. ما از مبارزۀ مردم ایران برای صلح، دموکراسی و عدالت اجتماعی حمایت می‌کنیم!

ادامه »

امریکا, ایران, بیانیه, جهان, حقوق بشر, خبر, سیاسی, کارگری, همبستگی