روسیه: بیش از نیمی از موشک‌های اسراییلی رهگیری و نابود شد

خبرگزاری تاس روز پنجشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع روسیه نوشت: اسراییل شب گذشته بیش از 70 موشک هوایی و تاکتیکی به سوریه پرتاب کرد و واحدهای پدافند هوایی این کشور نیمی از این موشک ها را منهدم کردند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, قطر

ارتش روسیه آمار تلفات خود در سوریه را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در جریان عملیات ضدتروریستی در سوریه ۳۹ نیروی نظامی این کشور در جریان اقدامات جنگی کشته شده و ۵۰ نفر نیز در نتیجه سوانح رخ داده در خاک سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

حمله اسرائیل به سوریه و پاسخ دمشق / اسرائیلی‌ها به پناهگاه‌ها رفتند

یک منبع نظامی سوریه به سانا گفت، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه ده‌ها موشک اسرائیلی را منهدم کرده و مانع از اصابت اکثر آنها به اهدافشان شدند، اما برخی به تعدادی از گردان‌های دفاع هوایی،‌ سیستم رادار و انبار تسلیحاتی اصابت کرد. ارتش اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای به حملاتش به خاک سوریه اذعان کرد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه

انتشار نخستین ویدئو از حمله موشکی اسرائیل به دمشق + فیلم

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه خبری الجزیره، امروز 8 می صدای انفجارهای مهیب در منطقه «الکسوه» در جنوب دمشق شنیده شده است. جنگنده‌های اسرائیل به مواضعی در حومه دمشق حمله کردند. نخستين ويدئو از انفجار هاي ديشب منتشر شده است.   هدف حملات امشب اسرائیل، یکی از پایگاه‌های ارتش سوریه در الکسوة بوده

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

توافق حزب حاکم و نیروهای مخالف در ارمنستان برای پایان دادن به بحران سیاسی این کشور

به نقل از رادیو فرانسه حزب جموریخواه ارمنستان که اکثریت پارلمانی در این کشور را در دست دارد، اعلام کرد که با رهبر نیروهای مخالف، نیکُل پاشینیان، برای برقراری همکاری‌ در آینده به توافق رسیده است.

 

نیکُل پاشینیان که تظاهرات و اعتراضات دو هفتۀ اخیر را در این کشور رهبری می‌کرد، چهارشنبه شب ٢ ماه مه/١٢ اردیبهشت، اطمینان داد که موافقت چهار حزب سیاسی حاضر در پارلمان را برای گزینش خود به مقام نخست وزیری بدست آورده است. او از هواخواهان خود خواست به تظاهرات پایان دهند.

 

رهبر حزب جمهوریخواه ارمنستان، وهرام باغداساریان، روز پنجشنبه ٣ ماه مه/ ١٣ اردیبهشت، اعلام کرد که حزب او نامزدی برای احراز مقام نخست وزیری معرفی نمی‌کند و از کاندیدائی که یک سوم آراء نمایندگان را بدست آورد، حمایت خواهد کرد. این تصمیم به معنای پشتیباتی از انتخاب نیکُل پاشینیان است. رهبر مخالفان در رای گیری روز سه شنبۀ گذشته نزدیک به نیمی از آراء نمایندگان را بدست آورد. قرار است پارلمان ارمنستان روز ٨ ماه مه، سه شنبۀ آینده، برای انتخاب نخست وزیر کشور رای گیری تازه‌ای برگزار کند.

 

نیکُل پاشینیان، صبح چهارشنبه به دنبال شکست خود در کسب آراء لازم برای احراز مقام نخست وزیری، شهروندان ارمنستان را به تظاهرات و «سرپیچی مدنی» دعوت کرده و از آنان خواسته بود با انجام اقدامات مسالمت آمیز کشور را فلج کنند. وی در انتخابات سه شنبه تنها ٤۵ رای از آراء ١٠۵ نمایندۀ پارلمان این کشور را بدست آورد. رئیس جمهوری ارمنستان، آرمِن سرکیسیان، که هیچ نسبتی با سرج سرکیسیان نخست وزیر مستعفی این کشور ندارد، و نیز نخست وزیر موقت کنونی، کارِن کاراپِتیان، تمام روز کوشش کردند نیروهای سیاسی کشور را به توافقی در این زمینه وادار سازند. نیکُل پاشینیان چهارشنبه شب اعلام کرد که کلیۀ احزاب با گزینش او به عنوان نخست وزیر موافقت کرده‌اند و بنابراین دلیلی برای ادامۀ تظاهرات نیست.

 

در پی اعلام این توافق، تظاهرکنندگان راه ها را گشودند و تجمعات آنان به گردهمائی‌های بزرگداشت پیروزی و سرور بدل شد.

 

نیکُل پاشینیان، روزنامه نگار پیشین، در سال ٢٠١٢ به پارلمان ارمنستان راه یافت و از دو هفتۀ پیش، در پی انتخاب سرج سرکیسیان به مقام نخست وزیری، رهبری اعتراضات علیۀ او و حزب حاکم بر کشور را بدست گرفت. او ریاست حزب کوچک «قرارداد اجتماعی» و نیز ائتلاف «میثاق برای حرکت» را بر عهده دارد.

 

ارمنستان: کانون تنش خطرناک دیگری در منطقه؟

رسانه های جهان روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ (۱۲ آوریل ۲۰۱۸) گزارش دادند که هزاران نفر از مردم ارمنستان در اعتراض به ادامۀ حکومت سرُژ سرکیسیان، رئیس‌جمهور قبلی و نخست‌وزیر جدید، به تظاهرات خیابانی پرداخته و برخی از میدان‌های شهر ایروان پایتخت ارمنستان را به اشغال خود درآورده‌اند. طی روزهای اوّل تظاهرات، پلیس برخورد مسالمت‌آمیزی

ادامه »

ارمنستان, جهان, خبر, شمال غرب آسیا

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در صدد نبش قبر قربانیان حمله ادعایی در دوما

مدیر کل سازمان منع تسلیحات شیمیاییی اعلام کرد هیات کارشناسان این سازمان در دومای سوریه عملیات نبش قبور قربانیان حمله ادعایی شیمیایی را آغاز خواهند کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

لاوروف: تنش در روابط بین‌الملل نتیجه یکجانبه‌گرایی آمریکاست

وزیر خارجه روسیه تنش‌ها در روابط بین المللی را نتیجه برخی اقدامات یک جانبه آمریکا و متحدانش دانست و گفت: کاملا آشکار است که اوضاع جهان سخت‌تر شده است. ما بارها گفته‌ایم که این مسئله اول از همه به دلیل تداوم اقدامات یک جانبه آمریکا و برخی از کشورهای غربی وفادار به واشنگتن است.

ادامه »

اکراین, امریکا, انگلستان, خبر, روسیه, سوریه

دمشق خاتمه حضور نظامی آمریکا و کشتار ملت سوریه را خواستار شد

وزارت خارجه سوریه پایان حضور نیروهای آمریکایی و نیروهای خارجی‌ که به صورت غیر قانونی در این کشور حضور دارند و نیز خاتمه بخشیدن به اقدامات تجاوزگرانه و کشتار ملت سوریه را خواستار شد.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا