وال‌استریت ژورنال: آمریکا محرمانه نظامیان تایوان را آموزش می‌دهد

روزنامه وال‌استریت ژورنال با استناد به چند مقام دولتی آمریکایی که هویت‌شان فاش نشده می‌گوید گروهی از یگان‌های ویژه ارتش ایالات متحده از یک‌سال پیش به صورت محرمانه نظامیان و نیروی دریایی تایوان را آموزش می‌دهند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا, گزارش

برخورد “یک شی‌ ناشناس” به زیردریایی آمریکایی در دریای چین جنوبی

دو تن از مقام‌های نیروی دریایی آمریکایی اعلام کردند که “یک شی ناشناس” به زیردریایی این کشور در دریای چین جنوبی اصابت کرده اما جزئیات آن را به صورت علنی اعلام نکردند.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, خبر, شرق آسیا

توافق آمریکا و چین برای برگزاری نشست مجازی بین رؤسای جمهور دو طرف

یک مقام آمریکایی می‌گوید که نمایندگان پکن و واشنگتن به توافق رسیده‌اند که رؤسای جمهور دو طرف تا قبل از پایان سال جاری میلادی، نشست مجازی برگزار کنند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، علی‌رغم تنش‌های اخیر بین آمریکا و چین بر سر مسائل سیاسی و دیپلماتیک از جمله هنگ‌کنگ و تایوان، رؤسای جمهور دو کشور اما بر اصل موضوع برگزاری نشست دوجانبه توافق کردند.

 

یک مقام ارشد دولتی آمریکا شامگاه چهارشنبه گفت واشنگتن و پکن توافق کرده‌اند که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «شی جین‌پینگ» همتای چینی او پیش از پایان سال جاری میلادی، جلسه‌ای مجازی برگزار می‌کنند

 

به نوشته وبگاه شبکه «سی اِن اِن» این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، توضیح داد که این نشست بخشی از تلاش‌های دوجانبه برای اطمینان از ثبات در یکی از مهمترین و پرتنش‌ترین روابط جهان است.

 

این توافق، یکی از نتایج نشست شش ساعته بین «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «یانگ جیچی»  رئیس کمیته مرکزی امور خارجی چین در زوریخ بود.

 

بر اساس این گزارش، مقام مذکور همچنین اضافه کرد: «هدف اصلی این نشست بهبود ارتباط بین دو کشور و جلوگیری از سوء تفاهم‌های غیرضروری است. دیدار برنامه‌ریزی شده بین بایدن و شی، گامی مهم در جهت رسیدن به این هدف خواهد بود».

 

روز گذشته بود که رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد در رایزنی با همتای چینی خود درباره تایوان صحبت کرده و هر دو موافقت کرده‌اند که به توافق تایوان پایبند باشند.

 

پیشتر نیز گزارش‌هایی مبنی بر مخالفت رئیس‌جمهور چین با پیشنهاد بایدن برای دیدار دوجانبه منتشر شده بود که بایدن این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

 

نشریه «فایننشال تایمز» پیش از این به نقل از چند منبع مطلع گزارش داده بود در جریان گفت‌وگوی تلفنی ۹۰ دقیقه‌ای هفته گذشته بین رؤسای جمهور آمریکا و چین، شی ضمن نپذیرفتن پیشنهاد بایدن برای دیدار، تاکید کرده بود واشنگتن ابتدا باید لحن خصمانه علیه پکن را کنار بگذارد.

مسکو: تلاش واشنگتن برای ایجاد پایگاه نزدیک افغانستان بی‌نتیجه بوده است

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که همه تلاش‌های واشنگتن برای تماس با کشورهای همسایه افغانستان مانند ازبکستان و تاجیکستان به منظور استقرار نیروهای نظامی‌اش در آنها به بهانه مبارزه با تروریسم، تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

ادامه

ازبکستان, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تروریسم, جنگ سرد, جهان, روسیه, سوریه, عراق, ناتو