تناقضات دولت موقت افغانستان در برابر جامعه جهانی

وزیر امور خارجه دولت موقت افغانستان در حالی مشتاق گسترش روابط خوب با جهان است که از اجرای تعهدات جدی درباره حقوق کودکان و زنان اجتناب می کند.

 

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری « رویترز » وزیر امور خارجه دولت موقت افغانستان بار دیگر به رغم درخواست های جامعه جهانی برای اجازه تحصیل تمامی کودکان در این کشور فارغ از جنسیت شان، از دادن هرگونه تعهد جدی برای اجازه تحصیل دختران سرباز زد. این درحالی است که دولت موقت افغانستان به دنبال راه هایی برای برقراری روابط خوب با جامعه جهانی است.

 

تقریبا پس از دو ماه که از سقوط دولت سابق افغانستان می گذرد، طالبان برای عبور از بحران های اقتصادی که با آن مواجه است به دنبال راه هایی برای ساختن روابط خوب با دیگر کشورهای جهان است.

 

« امیر خان متقی » وزیر امور خارجه دولت موقت افغانستان در نشستی که توسط مرکز  مطالعات بشردوستانه در موسسه مطالعاتی دوحه برگزار شده بود گفت : « جامعه جهانی نیاز دارد تا همکاری با ما را آغاز کند. با این اقدام ما می توانیم  ناامنی و بی ثباتی در افغانستان را متوقف کنیم و همزمان می‌توانیم با دنیا روابط خوب و مثبتی  برقرار کنیم.»

 

او در ادامه افزود دولت موقت طالبان مدت کوتاهی است که قدرت را به دست گرفته و نمی توان از ما انتظار داشت ناگهان دست به اصلاحاتی بزنیم که جامعه جهانی در مدت ۲۰ سال در ان توفیقی نداشته است. ما به زمان نیاز داریم.

 

با این وجود هنوز طالبان از صدور مجوز برای بازگشت دختران به مدارس  که یکی از کلیدی ترین مطالبات جامعه جهانی از این گروه است خودداری می کنند. ماه گذشته طالبان اعلام کرد از مقطع تحصیلی کلاس ششم به بالا تنها امکان تحصیل برای پسران وجود دارد.

 

« آنتونیو گوتریش » دبیر سازمان ملل متحد در مصاحبه با خبرنگاران گفت طالبان تعهدات خود را برای ضمانت حقوق زنان و دختران زیرپا گذاشتند و بدون بازگشت زنان به جامعه هیچ راهی برای رویارویی با مشکلات اقتصادی یک کشور وجود ندارد.

 

از سوی دیگر متقی درخواست کرد آمریکا بیش از ۹ میلیارد  دلار از دارایی های مسدود شده  افغانستان در بانک‌های خارج از این کشور را بازگرداند.

تظاهرات زنان در کابل برعلیه محدودیت‌های شغلی و آموزشی؛ “سکوت جهان خجالت‌آور است”

شماری از زنان با تجمع در کابل به محدودیت‌های آموزشی و شغلی ایجاد شده توسط گروه طالبان اعتراض کردند. تجمع اعتراضی زنان در پارکی در مرکز کابل برگزار شد. زنان خواستار بازگشت حقوق از دست رفته خود شدند.

ادامه

اسلام سیاسی, اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

دلایل خروج آمریکا از افغانستان؛ مهار چین یا هژمونی جهانی

پایگاه خبری تحلیلی «اورآسیا ریویو» در مقاله‌ای به بررسی دلایل خروج آمریکا از افغانستان و مزایا و معایب این اقدام و تلاش این کشور برای هژمونی جهانی و کنترل چین پرداخته است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا

روسیه: در صورت تشدید اوضاع مرزی تاجیکستان و افغانستان اقدام قاطع می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو از نزدیک وضعیت در مرزهای تاجیکستان و افغانستان را زیر نظر دارد و آماده است تا در صورت تشدید اوضاع، قاطع‌ترین اقدام را انجام دهد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, تاجیکستان, تحلیل, حضور نظامی, روسیه, شرق اروپا