سفیر آمریکا بار دیگر آلمان را تهدید کرد

روزنامه بیلد ام زونتاگ در شماره امروز خود با اشاره به تکرار درخواست «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین مبنی بر عدم حمایت آلمان از پروژه گازی نورد استریم ۲ نوشت: گرنل با ارسال نامه ای به کمپانی های تجاری آلمان از آنها خواست تا به حمایت های خود از تحقق و پیشبرد پروژه نورد

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه

مبادلات بازرگانی روسیه و چین به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید / دلار آمریکا مرجعیت خود را از دست می‌دهد

طبق اطلاعات وزارت بازرگانی چین، در ماه دسامبر سال گذشته میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین برای نخستین بار به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده که یک رکورد تاریخی در روابط تجاری بین دو کشور است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, روسیه

نماینده طرقبه؛ فروش غارت‌گونه هفت‌تپه ۸ هزار میلیاردی به ۱۰ میلیارد تومان/ ماشین‌سازی تبریز را پنهانی فروختند

نماینده طرقبه در مجلس گفت مجتمع ۲۴ هزار هکتاری، نیشکر هفت تپه، ۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که در ابتدا به ۲۶۰۰ میلیارد تومان و درنهایت به ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت غارت صورت گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فساد

کوپن غذای میلیون‌ها فقیر آمریکایی در گروی بازگشایی دولت فدرال

مجله نیوزویک گزارش داده در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا که از شنبه وارد سومین هفته خود شده تا ماه فوریه ادامه یابد میلیون‌ها آمریکایی که از کمک‌های غذایی دولت بهره‌مند می‌شوند برای دریافت این کمک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

واکنش روسیه به‌اظهار تاسف انگلیس از ادامه حضور بشار اسد رئیس‌جمهور منتخب مردم بر قدرت، علی‌رغم تلاش‌های لندن

سفارت روسیه در لندن، سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره سرنوشت “بشار اسد” و مسئولیت روسیه در ازای روند آتی اوضاع در سوریه را محکوم کرده است.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

تلاش ناموفق آمریکا برای وادار کردن ترکیه به لغو خرید اس ۴۰۰

آنکارا پیشنهاد جدید واشنگتن درباره صرف نظر کردن از خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ روسیه در مقابل فروش سیستم‌های دفاع موشکی پاتریوت آمریکا را رد کرد.

 

روزنامه ینی شفق ترکیه نوشت: آخرین تلاش برای قانع کردن ترکیه به منظور نخریدن سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ در جریان سفر اخیر هیئت آمریکایی به ترکیه انجام گرفته است.

 

به نوشته این روزنامه، مقامات ترکیه پیشنهاد واشنگتن را رد کردند زیرا شامل تخفیف در مبلغ مورد نظر که بالغ بر ۳/۵ میلیارد دلار است و نیز شامل انتقال تکنولوژی تولید این سامانه‌ها به ترکیه نمی‌شد.

 

این روزنامه می‌افزاید: سامانه‌های دفاع موشکی روسیه برای ترکیه سه برابر ارزان‌تر است.

 

روز گذشته هیئتی از آمریکا برای اعلام شرایط درباره خرید سیستم موشکی پاتریوت به ترکیه رفت و با مقامات وزارت دفاع و امور خارجه گفت‌وگو کرد. بر اساس پیشنهاد آنها سیستم موشکی پاتریوت تنها زمانیکه آنکارا توافق خرید سیستم اس۴۰۰ را لغو کند، به ترکیه داده می‌شود.

 

در ماه دسامبر وزارت خارجه آمریکا فروش ۸۰ موشک پاتریوت و ۶۰ موشک دیگر به همراه سامانه‌های پرتاب‌گر، رادارها و دیگر تجهیزات را به ترکیه به عنوان متحد مهم این کشور تصویب کرد.

 

اما دولت ترکیه که در گذشته تلاش می‌کرد که سیستم پاتریوت را دریافت کند، به دلیل رد فروش پاتریوت به آنها در زمانی که ترک‌ها به آن نیاز داشتند، ناامید شده است.

 

در سال ۲۰۱۷ آنکارا قراردادی را با روسیه برای خرید اس ۴۰۰ امضا کرد. قرار است نصب این سیستم در ترکیه در ماه اکتبر امسال انجام گیرد.

 

اما واشنگتن بر این باور است که چنین اقدامی از سوی ترکیه به عنوان متحد ناتو، تمام این بلوک را به خطر می‌اندازد. بر همین اساس کنگره آمریکا انتقال ۱۰۰ جنگنده اف ۳۵ به ترکیه را به تعویق انداخت.

 

اما ترکیه در برابر فشار آمریکا بی‌اعتناست. در همین راستا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که خرید اس۴۰۰ “توافق انجام شده ” است.

اعتمادآنلاین

روزنامه شرق؛ شرکت‌های دولتی واگذارشده به سمت پویایی و سودآوری حرکت نکرده‌اند

بررسی ۱۰۰  شرکت نخستی که پس از آغازبه‌کار سازمان خصوصی‌سازی در سال ۱۳۸۰ روی میز فروش قرار گرفتند، نشان می‌دهد برخلاف ادعای مدافعان خصوصی‌سازی در طول سه دهه گذشته، نه‌تنها شرکت‌های دولتی واگذارشده به سمت پویایی و سودآوری حرکت نکرده‌اند؛

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, گزارش

تنظیم لایحهٔ بودجهٔ ۹۸، با ردیف‌هایی فقرافزا

روزنامه جهان صنعت، ۲۶ آذرماه، در ارتباط با ارائه لایحه بودجه، نوشت: “قرار بود این لایحه دیروز از سوی رییس‌جمهور به مجلس ارائه شود اما با توجه به الزام رعایت سهم مشخصی از واریز درآمد نفت به صندوق توسعه ملی و ارائه نکات رهبری و لزوم اصلاح بودجه و تغییر بسیاری از ردیف‌های بودجه‌

ادامه »

اقتصادی, ایران, مقاله

لوفیگارو: جنگ اقتصادی ترامپ، جهان را به ناکجا آباد سوق می‌دهد

روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» با اشاره به اینکه بحران شدید مالی بر سال میلادی جدید سایه انداخته است، نوشت، جنگ‌های اقتصادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، جهان را به سمت و سوی نامعلومی سوق می‌دهد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, چین