مصر از ترکیه به شورای امنیت شکایت کرد

پایگاه خبری روسیا الیوم روز دوشنبه خبر داد: مصر در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل توقیف یک قایق متعلق به ترکیه که حامل مواد منفجره به مقصد لیبی بود، از آنکارا شکایت کرد.   روسیا الیوم نوشت: ‘طلعت موسی’ استاد امنیت وراهبرد ملی در آکادمی علوم نظامی ‘ناصر’ مصر گفت:

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, لیبی, مصر

“ارتش ملی لیبی” ترکیه را به‌حمایت از تروریسم و مداخله در امور این کشور متهم کرد

گارد ساحلی یونان روز چهارشنبه یک کشتی حامل موادی که برای ساخت مواد منفجره استفاده می‌شود و در مسیرش به سمت لیبی بوده، توقیف کرد. گفته می‌شود این کشتی در بنادر مرسین و اسکندرون ترکیه بارگیری شده بود.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, لیبی

بازگشت ۱۰۰ کودک خانواده‌های داعشی نگرانی امنیتی تازه برای دولت آلمان

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی (سازمان امنیت داخلی آلمان) درباره بازگشت کودکانی هشدار داده است که همراه با خانواده خود به مناطق تحت نفوذ داعش رفته بودند یا در آن‌ مناطق به دنیا آمده‌اند. هانس گئورگ ماسن، رئیس این اداره کودکانی را که به مناطق تحت نفوذ داعش

ادامه »

آلمان, تروریسم, جهان, خبر

افزایش فعالیت تروریست‌های داعش درپاکستان / حمایت چین از اسلام آباد درمقابل تحریم‌های آمریکا

به گزارش روزنامه پاکستان، مرکز مطالعات صلح پاکستان در گزارش تازه خود اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ در پاکستان ۳۷۰ حمله تروریستی انجام شده است که اکثر آنها حملات انتحاری بوده‌اند.

ادامه »

امریکا, پاکستان, تروریسم, جهان, چین, خبر

نماینده مجلس افغانستان: دیگر تجمعات مردم تحت هیچ نامی در امان نخواهد بود

«عبیدالله بارکزی» نماینده استان ازرگان نیز در این باره گفت: چه کسانی داعش را از سوریه و عراق وارد افغانستان کرده و به مساجد و مراکز فرهنگی راهنمایی می کنند که اکنون قبرستان، مساجد، مدارس، مراکز فرهنگی و رسانه ای در امان نیستند.   شماری از نمایندگان مجلس در واکنش به حمله انتحاری روز پنجشنبه

ادامه »

افغانستان, تروریسم, جهان, خبر

تلاش آمریکا برای راه اندازی جنگ داخلی تازه‌ در سوریه

نشریه آمریکایی «دیلی نیوز» تایید کرده است که در بودجه دفاعی سال آینده که به امضای دونالد ترامپ رسیده، مبلغی معادل 500 میلیون دلار کمک مالی- نظامی برای گروههای مسلح مخالف سوری در نظر گرفته شده که ارسال تسلیحاتی به ارزش 393 میلیون دلار نیز از جمله این کمک هاست. علاوه بر این، واشنگتن قصد دارد همچنان به آموزش نظامی نیروهای مخالف سوری ادامه دهد و برای این منظور نیز بیش از 100 میلیون دلار هزینه در نظر گرفته شده است.

 

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی می‌نویسد: اقدامات روسیه در زمینه تسریع در روند مسالمت آمیز حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه ممکن است با دخالت آمریکا که در منطقه خاورمیانه نه به دنبال برقراری ثبات و صلح، بلکه رسیدن به منافع خاص خود است، دچار اخلال شود. منابع خبری عربی و کردی خبر داده اند که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا با طرح ارسال تسلیحات نظامی به ارزش 393 میلیون دلار برای نیروهای دموکراتیک سوریه که استخوان بندی اصلی آنها را شبه نظامیان کرد تشکیل می دهند، موافقت کرده است.

 

این اطلاعات مغایر با سخنان “جیمز ماتیس” وزیر دفاع آمریکاست که پیش از این گفته بود بعد از شکست گروه تروریستی داعش، واشنگتن دیگر اقدام به تجهیز نظامی نیروهای دفاعی کرد سوری نخواهد کرد.

 

به نظر می رسد قبل از همه این دولت ترکیه باشد که از مقامات آمریکایی در این زمینه توضیح بخواهد که شبه نظامیان کرد را تروریست دانسته و تجهیز شدن آنها را خطری برای خود می داند. مقامات آنکارا دقیقا در مذاکرات هفته گذشته در آستانه خواستار آن شدند که در فهرست شرکت کنندگان در کنگره گفتگوهای ملی سوریه در سوچی (که قرار است ماه ژانویه سال 2018 آغاز به کار کند) شبه نظامیان کرد شرکت نداشته باشند.
به نوشته خبرگزاری آناتولی ترکیه، آنکارا فقط با شرکت نمایندگان شورای ملی کردهای سوریه موافق است که به گروههای تروریستی ارتباطی ندارند. رسانه های گروهی سوریه نیز اعلام کردند که هفته گذشته در شهر حلب کنفرانس نیروهای کرد سوری برگزار شد که در آن از تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه حمایت شد.

 

تجزیه و تحلیل اوضاع سوریه و پیرامون آن گویای آن است که خطر ازسرگیری یک جنگ داخلی تمام عیار در این کشور همچنان وجود دارد و یکی از مهمترین دلایل آن این واقعیت است که مخالفان رژیم بشار اسد در سال 2018 هم همچنان از سوی دولت آمریکا تجهیز نظامی خواهند شد.

 

اقدامات آمریکا با ادعای مقامات این کشور مغایر است

 

نشریه آمریکایی «دیلی نیوز» تایید کرده است که در بودجه دفاعی سال آینده که به امضای دونالد ترامپ رسیده، مبلغی معادل 500 میلیون دلار کمک مالی- نظامی برای گروههای مسلح مخالف سوری در نظر گرفته شده که ارسال تسلیحاتی به ارزش 393 میلیون دلار نیز از جمله این کمک هاست. علاوه بر این، واشنگتن قصد دارد همچنان به آموزش نظامی نیروهای مخالف سوری ادامه دهد و برای این منظور نیز بیش از 100 میلیون دلار هزینه در نظر گرفته شده است.

 

بر اساس اطلاعات این نشریه، کمک‌های نظامی آمریکا فقط شامل نیروهای دموکراتیک سوریه نشده و دیگر ساختارهای «مخالفان میانه رو»، از جمله واحدهایی از «ارتش آزادی بخش سوریه» را نیز شامل می شود. طبق اطلاعات «دیلی نیوز»، تعداد مخالفان سوری طرفدار آمریکا در سال آینده ممکن است به بیش از 30 هزار نیرو برسد که خود یک ارتش کامل است و این نیروها قادر خواهند بود یک جنگ داخلی تمام عیار را علیه رژیم بشار اسد، براه بیاندازد.

 

پیش بینی اینکه چنین گروههای نظامی مسلحی تا چه اندازه قادر باشند برای ارتش سوریه دردسر ساز شوند، فعلا دشوار است، ولی اینکه آمریکا تا این اندازه روی آنها سرمایه گذاری می کند، اقدامی بسیار مشکوک و برنامه ریزی شده است.

 

مسکو خود را برای بی‌ثباتی احتمالی اوضاع در سوریه آماده کرده است

 

این در حالی است که برغم خروج بخش اعظم گروههای نظامی روسیه از سوریه، نیروهای هوایی- فضایی روسیه روز گذشته حملاتی را به مواضع مخالفان بشار اسد در استانهای دمشق، ادلب و حمص، وارد کردند. “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه نیز در نشستی با اعضای شورای امنیت این کشور بعید ندانست که در صورت ضرورت گروه‌های نظامی در خاک سوریه، دوباره افزایش خواهند یافت. هرچند در حال حاضر تعداد نیروهای نظامی باقی مانده در سوریه قابل توجه نیست.

 

روز گذشته “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه خبر داد که این وزارتخانه بر اساس دستور ولادیمیر پوتین، فرمانده کل نیروهای مسلح، شروع به شکل دادن به حضور دائمی گروه‌های نظامی مستقر در دو پایگاه حمیمیم و طرطوس در خاک سوریه نموده است. البته فاش نشده که چه تعداد نیروها و تجهیزات نظامی روسی در سوریه باقی می‌مانند.

 

بدین ترتیب روسیه برغم اقدامات مداخله جویانه آمریکا، از امکانات لازم برای تامین صلح و ثبات در سوریه برخوردار خواهد بود و در صورت بروز هر نوع اقدامی از سوی آمریکا، مسکو به آن پاسخ خواهد داد. مسلما این رویارویی نیازمند منابع مالی و مادی بسیار زیادی است، البته با توجه به افزایش قابل توجه بودجه نظامی روسیه، وزارت دفاع این کشور منابع لازم برای چنین رویارویی را در اختیار خواهد داشت.

تسنیم

انفجارهای امروز کابل ۴۷ کشته و ۷۰ زخمی برجای گذاشت / داعش برعهده گرفت

به گزارش یورونیوز، وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که در انفجارهای امروز (پنجشنبه) در کابل دست کم ۴۷ تن کشته و ۷۰ تن زخمی شدند. وزارت کشور افغانستان مجموع کشته‌ها و زخمی‌های این انفجارها را ۱۲۵ تن اعلام کرد.   به گفته مسؤولان افغان، دو انفجار در نزدیکی یک مسجد و دفتر رسانه‌ای رخ داد.

ادامه »

افغانستان, تروریسم, جهان, خبر

موافقت «اشرف غنی» با اجرای طرح کنترل حریم هوایی افغانستان

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح اداره هوانوردی افغانستان برای کنترل حریم هوایی این کشور توسط رادارهای سراسری مورد تصویب قرار گرفته است.   این طرح اخیرا برای قانونمندسازی و نظارت بر پرواز هواپیماها و بالگردهای نظامیان خارجی مورد تصویت پارلمان افغانستان نیز قرار گرفته بود.   این در حالی

ادامه »

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, خبر

آمریکا و مخالفان سوری هزاران داعشی را به اروپا انتقال دادند

روزنامه آمریکایی ‘بیزنس اینسایدر’ روز سه شنبه در گزارشی فاش کرد: پس از شکست داعش در عراق و سوریه، هزاران نفر از آنها بر اساس توافقی میان آمریکا و نیروهای معارض سوری از طریق ترکیه به سوی اروپا فراری داده شدند.   شبکه خبری ‘المسله’ عراق به نقل از این روزنامه آمریکایی نوشت: این افراد

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ترکیه, تروریسم, جهان, خبر

آمریکا و ناتو درباره پرواز بالگردهای ناشناس و کمک به داعش پاسخ روشنی نداده‌اند

به گزارش «اسپوتنیک»، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه و مدیر بخش آسیایی وزارت امور خارجه این کشور گفت که مسکو بارها نگرانی خود را از حمایت بالگردهای ناشناس از افراد وابسته به داعش در افغانستان ابراز داشته اما نیروهای خارجی مستقر در افغانستان در رابطه با این نگرانی واکنشی نشان نداده است.  

ادامه »

افغانستان, امریکا, تاجیکستان, تروریسم, جهان, خبر, روسیه