تلاش آمریکا برای توقف انتقال پول نقد از آلمان به ایران

سفیر آمریکا در برلین از آلمان خواست تا از انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از این کشور به تهران جلوگیری کند. دلیل قصد تهران برای انتقال پول نقد از طریق هوایی به ایران، نگرانی از مسدود شدن آن به دلیل تحریم‌های آمریکاست.

 

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، از دولت آلمان خواست تا از برنامه ایران برای انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از برلین به تهران جلوگیری کند. گرنل طی سخنانی که در شماره سه‌شنبه (۱۰ ژوئیه/ ۱۹ تیر) روزنامه آلمانی “بیلد” منتشر شده، گفته است: «ما در بالاترین سطح دولت آلمان را ترغیب می‌کنیم تا مداخله کرده و جلوی چنین اقدامی را بگیرند».

 

سفیر آمریکا در آلمان افزود: «ما به شدت از اخبار مربوط به تلاش رژیم ایران برای انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از یک بانک آلمانی به آن کشور نگرانیم».

 

ایران می‌خواهد ۳۰۰ میلیون یورو را به شکل نقدی با هواپیما از آلمان به تهران منتقل کند تا بدین طریق بتواند جلوی مسدود شدن انتقال بانکی آن را به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی بگیرد.

 

جمهوری اسلامی مشخصا می‌خواهد از دارایی موجود در حساب‌های دولتی خود در بانک “تجارتی ایران و اروپا” در شهر هامبورگ آلمان پول برداشت کند. یکی از سخنگویان وزارت دارایی آلمان گفته است که قصد ایران اینک در حال بررسی است. مأمور رسیدگی و مرجع بررسی چنین اقدامی نیز سازمان فدرال نظارت بر فعالیت‌های مالی آلمان (BaFin) مستقر در فرانکفورت و بن است.

 

روشن نیست که سازمان فدرال نظارت بر فعالیت‌های مالی آلمان چه هنگام نتیجه بررسی‌های خود را اعلام خواهد کرد. این سازمان‌روز گذشته به دویچه‌وله فارسی گفته بود: «در مورد زمان مورد نیاز برای بررسی یک درخواست نمی‌توان پاسخی عمومی داد. این زمان به نوع درخواست و مواردی که باید بررسی شوند، بستگی دارد».

 

نوع درخواست ارائه‌شده از سوی دولت آلمان برای بررسی درخواست ایران در سازمان نظارت برفعالیت‌های مالی، به درخواست “بررسی انگیزه” منوط است. به گفته سخنگوی مطبوعاتی این سازمان در مصاحبه با دویچه وله فارسی این نوع درخواست برای دریافت “اطلاعات کافی و روشن در مورد روند انجام یک معامله” مطرح می‌شود.

 

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام و اعلام تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، ایران دیگر به زحمت می‌تواند به دارایی‌های موجود در حساب‌های خود در بانک‌های دیگر کشورها دسترسی یابد. آمریکا بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی در سراسر جهان را نیز تهدید کرده است که در صورت حمایت مستقیم یا غیرمستقیم جمهوری اسلامی در نقل و انتقال‌های بانکی، با تحریم‌های این کشور مواجه خواهند شد.

لاوروف؛ توافق ۳ کشور اروپایی امضاکننده برجام با تجارت بدون دلار با ایران

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که سه کشور اروپایی امضاکننده برجام یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان با حفظ تجارت با ایران بدون نیاز به دلار موافقت کرده اند.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

شرکت هواپیمائی «KLM» پروازهایش به تهران را از مهرماه متوقف می‌کند

رسانه های هلندی به نقل از شرکت هواپیمائی KLM امروز شنبه اعلام کردند که از ۲۴ سپتامبر سال جاری میلادی (۲ مهر ماه) پروازهای خود به تهران را متوقف خواهند کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, هلند

شرکت عظیم کشتیرانی فرانسوی CMA-CGM همکاری با ایران را متوقف کرد

شرکت عظیم CMA-CGM که رتبۀ سوم جهانی را در حمل و نقل دریایی دارد، اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا، همکاری با ایران را متوقف می‌کند. این نوع شرکت‌های بزرگ که مستقیماً به دلار و بازار آمریکا وابسته هستند، چنان که مدیرعامل شرکت نفتی توتال گفته است، “هیچ چاره‌ای” جز رفتن از ایران ندارند

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

مدیر شورای منافع ملی امریکا؛ تحریم بانک مرکزی چین به‌بهانه رابطه با ایران به‌آشوب در اقتصاد جهان می‌انجامد

به گزارش اسپوتنیک، «فیلیپ جیرالدی» مدیر شورای منافع ملی و افسر سابق سازمان سیا گفته هر تهدید ترامپ برای تحریم اقتصادی چین به دلیل تجارت با ایران می‌تواند منجر به یک آشوب جهانی شود.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه