تقویت حضور نظامی ترکیه در خلیج فارس با افتتاح دومین پایگاه نظامی این کشور در قطر

ترکیه از دسامبر سال ۲۰۱۵ نیروهای بیشتری را به قطر فرستاد و در این روند، روابط خود با قطر را به عنوان مالک سومین ذخایر گاز طبیعی در جهان افزایش داد.

 

روزنامه “حریت” ترکیه در روز گذشته از افتتاح یک پایگاه نظامی این کشور در قطر خبر داد.

 

به گزارش عصر ایران، ترکیه در راستای تقویت حضور نظامی‌اش در حوزه خلیج فارس، پایگاه نظامی جدیدی را با همکاری قطر در نزدیکی دوحه در پائیز سال جاری میلادی افتتاح خواهد کرد.

 

حریت در این باره نوشت: این دومین پایگاه نظامی ترکیه در قطر است. پیش از این ترکیه پایگاه نظامی “طارق‌ ابن زیاد” را در حوالی دوحه ساخته که اینک مکانی مناسب برای اجرای عملیات و مانورهای دو کشور به شمار می‌آید.

 

تعداد سربازان ترکیه در قطر افزایش خواهد یافت و با توجه به منافع و مسایل امنیتی ترکیه از تعداد نیروهای نظامی ترکیه در قطر خبری در دسترس نیست. با این وجود افزایش نیروهای ترکیه در قطر چشمگیر اعلام شده است.

 

این پایگاه در اواخر سال جاری با حضور “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهور ترکیه و امیر قطر افتتاح خواهد شد.

 

برای تقویت روابط دو جانبه، سربازان ترکیه در سال ۲۰۱۵ -برای اولین بار- به قطر اعزام شدند. اما پس از محاصره قطر توسط کشورهای همسایه‌اش در سال ۲۰۱۷ به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی، حضور نظامی ترکیه در این کشور اهمیت بیشتری یافت.

 

یورو نیوز در این باره نوشت: عربستان و متحدانش از حضور نظامی ترکیه در منطقه خشنود نیستند. این کشورها 2 سال قبل از قطر خواستند تا پایگاه نظامی “طارق ابن زیاد” را تعطیل کند.

 

اما ترکیه در مقابل این تصمیم از ماه دسامبر همان سال نیروهای بیشتری را به قطر فرستاد و در این روند، روابط خود با قطر را به عنوان مالک سومین ذخایر گاز طبیعی در جهان افزایش داد.

 

از طرف دیگر، پایگاه نظامی ترکیه در قطر مکانی استراتژیک بین ایران و عربستان به شمار می‌آید و ترکیه در توازن قوا بین این دو کشور نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

دکتر “میکائیل تانچوم” مدرس دانشگاه عبری زبان قدس (اورشلیم- بیت‌المقدس) در این باره گفت: ترکیه در سال‌های اخیر چندین پایگاه نظامی را در خارج از کشورش در اطراف دریای سرخ، دریای مدیترانه و خلیج فارس افتتاح کرده و در این روند تصویری قدرتمند از نیروی نظامی‌اش را به نمایش در می‌آورد.

 

قطر پیشینه همکاری نظامی با کشورهای خارجی در خاک خود را دارد. پایگاه نظامی “العدیده” قطر که هم‌اکنون ۱۴ هزار نیروی آمریکایی در آن حضور دارند یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه است.

یونان درخواست آمریکا برای مشارکت درائتلاف دریایی خلیج فارس را رد کرد

تارنمای خبری”پرونیوز” یونان روز پنجشنبه گزارش داد که امریکا از طریق رسمی و دیپلماتیک از دولت یونان خواسته که برای حفاظت کشتیرانی خلیج فارس در ائتلاف تحت رهبری آمریکا شرکت کند اما به نظر می‌رسد که یونان در دو نشستی که با آمریکایی داشته به اعزام کشتی و هواپیما به منطقه خلیج فارس، جواب مثبتی

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسپانیا, اسراییل, المان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, فرانسه, یونان

جنگ‌افروزان ایالات‌متحده و ناتو، شریک‌هایی مشتاق در آلمان می‌یابند

در حالی که زخم‌زبان‌ها، توییت‌ها، و گردهمایی‌های نژادپرستانه آقای ترامپ هر روز در صدر خبرهای رسانه‌های ایالات‌متحده قرار می‌گیرند، مردم این کشور را به‌خاطر ندیدن کوشش نیروهای راست‌گرا به‌منظور دست‌یابی به درجه‌ای از نظامی‌گری و جنگ‌افروزی در سراسر جهان- و به‌ویژه اینجا در اروپا که دامنه آن از آنچه تا اکنون مشاهده شده فراتر رفته

ادامه »

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, افغانستان, المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خاورمیانه, ناتو, هلند