شرک‌کنندگان نشست آستانه: حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد

در نشست آستانه چه گذشت؟   تمامی شرک‌کنندگان در دور یازدهم رایزنی‌های آستانه درباره سوریه، در این باره با یکدیگر هم عقیده بودند که حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تاثیر منفی بر حل و فصل مشکلات در این کشور دارد و آمریکا باید از سوریه خارج شود.

ادامه »

اسیای مرکزی, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء شد+ متن کامل کنوانسیون

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.   کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائوی قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.   جمهوری اسلامی ایران همزمان متنی را به

ادامه »

اذربایجان, اسیای مرکزی, ایران, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

نماینده ویژه پوتین: به‌خاطر اعزام نظامیان شوروی به‌افغانستان عذرخواهی نمی‌کنیم

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در واکنش به درخواست سفیر افغانستان در مسکو مبنی بر عذرخواهی روسیه برای ۹ سال اِشغال افغانستان توسط شوروی تصریح کرد که مسکو از هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه

تغییر مسیر ترامپ به‌ سوی خصوصی‌سازی جنگ افغانستان

رئیس سابق شرکت امنیتی «بلک واتر» اظهار داشت که وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی جدید ترامپ نسبت به طرح خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان علاقه‌مند هستند.

 

«اریک پرنس» رئیس سابق شرکت امنیتی «بلک واتر» در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» از احتمال پذیرش طرح اعزام سربازان اجیر به افغانستان خبر داد.

 

در حالی که ترامپ از دیگر سران کشورهای عضو ناتو خواسته تا نظامیان بیشتری را به افغانستان اعزام کنند، پرنس گفت: چیزی که ترامپ واقعاً باید به ناتو بگوید این است که اعزام نیروهای بیشتر سودی ندارد؛ به‌ازای آن باید پول بیشتری فرستاده شود.

 

وی افزود که دولت آمریکا سالانه 76 میلیارد دلار در افغانستان هزینه می‌کند که این مبلغ از تمام بودجه نظامی انگلیس بیشتر است و مدعی شد که طرح جایگزینی سربازان وابسته به شرکت‌های امنتی خصوصی هزینه‌های جنگ افغانستان را نیز کاهش خواهد داد.

 

گفتنی است که پیش از این نیز طرح پرنس برای خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان مورد توافق «استیو بنن» استراتژیست ارشد ترامپ، که پیش از اعلام استراتژی جدید برکنار شد، و «جرد کوشنر» داماد وی قرار گرفته بود.

 

با این حال اعضای ارشد دولت ترامپ از جمله ژنرال «مک‌مستر» مشاور امنیت ملی سابق ترامپ، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق آمریکا و ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع این کشور با آن مخالفت کردند.

 

پرینس اما با ایجاد تغییر در بدنه دولت ترامپ بر این باور است که استفاده از سربازان اجیر در افغانستان به‌جای نظامیان ارتش آمریکا ممکن است مورد موافقت «مایک پامپئو» وزیر خارجه جدید آمریکا و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی جدید این کشور قرار گیرد.

 

در حال حاضر بیش از 15 هزار نظامی آمریکایی و 5 هزار نیروی دیگر از دیگر کشورها در افغانستان حضور دارند و حدود 30 هزار نیروی قراردادی دیگر نیز در این کشور مستقر هستند.

 

پرنس درباره ژنرال مک‌مستر به‌عنوان سرسخت‌ترین منتقدش نیز گفت که ترامپ پس از خواندن طرح‌های خصوصی سازی جنگ، به مک‌مستر گفته بود که آن را به طرح مک‌مستر ترجیح می‌دهد اما مخالفت این ژنرال بازنشسته آمریکایی مانع اجرای این طرح شده بود.

 

رئیس سابق بلک واتر افزود: مک‌مستر در آن زمان پیشنهاد افزایش اعزام 70 هزار نظامی بیشتر آمریکایی به افغانستان را مطرح کرده بود.

 

وی ادامه داد که با پامپئو درباره خصوصی‌سازی جنگ افغانستان گفت‌وگو کرده و وزیر خارجه آمریکا نیز علاقه خود را نشان داده است.

 

پرنس در ارتباط با موضع بولتون نیز درباره این طرح گفت: باید با جان بولتون گفت‌وگو کنم اما با توجه به گذسته، وی حاضر نمی شود به استراتژی ناکارآمد پایبند بماند.

 

وی افزود که در چند ماه آینده نیز این موضوع را بیشتر پیگیری خواهد کرد.

تسنیم

انتقاد کمیسیون حقوق بشر افغانستان از شکنجه زندانیان افغان توسط نظامیان آمریکایی و ناتو

سرپرست کمیسیون حقوق بشر در قندهار تاکید کرد که شکنجه زندانیان مخالف قوانین بین‌المللی و حقوق بشری است، نیروهای آمریکایی و ناتو از شکنجه و رفتار نامناسب با زندانیان افغان خودداری کنند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

وزارت آب و انرژی افغانستان محل تازه زورآزمایی «اشرف غنی» و «عبدالله»

منابع وزارت آب و انرژی اعلام کردند که گارد ریاست جمهوری افغانستان با بستن دفتر رئیس این وزارتخانه با توسل به زور «علی احمد عثمانی» را خانه‌نشین کرده‌اند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جنوب آسیا, جهان, سیاسی

چالش‌ پنتاگون برای جایگزینی هلی‌کوپترهای روسی ارتش افغانستان با نمونه آمریکایی

پنتاگون در گزارشی اعلام کرد که طرح‌های آمریکا برای جایگزین کردن هلی‌کوپترهای مدل روسیه‌ای MI-۱۷ در ارتش افغانستان با هلی‌کوپترهای آمریکایی بلک هاوک با “چالش‌های جدیدی” روبرو شده چرا که هلی‌کوپترهای روسیه‌ای برتر هستند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه