“تعقیب قضایی ترامپ توسط ایران” در رسانه‌های خارجی

خبر صدور حکم تعقیب قضایی ۳۶ تن که در پرونده ترور سردار سپهبد سلیمانی نقش داشته‌اند در رسانه‌های خارجی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

 

به گزارش ایسنا، علی القاصی مهر دادستان تهران در جلسه امروز مسئولان قضایی تاکید کرد: ۳۶ نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها شناسایی شدند. در راس این فهرست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد.

 

این خبر در رسانه‌های خارجی به طور گسترده منتشر و واکنش‌های گوناگونی را در پی داشته است.

 

خبرگزاری رویترز با پرداختن به صحبت‌های القاصی مهر نوشت که دستور دستگیری دونالد ترامپ در پی ترور قاسم سلیمانی صادر شده است.

 

شبکه سی‌ان‌بی‌سی به نقل از دادستان تهران نوشت که دستور تعقیب قضایی ترامپ و ۳۵ شخص دیگر توسط ایران صادر شده و این کشور در این زمینه از اینترپل یاری خواسته است.

 

ایندین اکپسرس نیز با بازنشر این خبر نوشت: این تصمیم می‌تواند نشانگر تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا – که به طور یکجابنه از توافق هسته‌ای خارج شد- باشد.

 

روزنامه نیویورک تایمز با پرداختن به این خبر اشاره کرد که رئیس‌جمهور آمریکا و ۳۵ شخص دیگر به اتهام «قتل» و «اقدام تروریستی» تحت تعقیب قضایی ایران قرار گرفته‌اند.

 

بیزینس اینسایندر نیز تاکید کرد که ایران برای دستگیری رئیس‌جمهور آمریکا از اینترپل تقاضای کمک کرده است.

 

اکونومیک تایمز نیز در خبر دیگری نوشت که ترامپ حتی با وجود صدور حکم قضایی علیه او ممکن است با تهدید دستگیری روبرو نشود.

 

روزنامه گاردین نیز با تاکید بر اینکه القاصی مهر هویت کسی از این ۳۶ شخص به جز ترامپ را مشخص نکرده است، اعلام کرد که اینترپل تاکنون به درخواست این روزنامه برای اظهارنظر درخصوص این مهم پاسخی نداده است.

 

اورشلیم پست نیز در خبری کوتاه، حکم دستگیری دونالد ترامپ توسط ایران را انعکاس داده است.

 

خبر تحت تعقیب قرار گرفتن ترامپ همچنین در رسانه‌های الجزیره، اکسپرس، ایندیپندنت، رادیو آزاد اروپا، نشنال، تلگراف، سی‌ان‌ان، دیلی میل، العربیه، فرانس ۲۴ ،نیوزویک و … نیز به طور گسترده منتشر شده است.

 

این در حالی است که روزنامه نشنال مدعی شده که اینترپل از درخواست ایران برای اعلام هشدار قرمز علیه رئیس‌جمهور آمریکا پیروی نمی‌کند.

 

به گزارش ایندیپندنت؛ برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا که در ریاض حضور دارد در واکنش به این خبر گفته است که «این یک نمایش سیاسی حکومت ایران است و فقط انگیزه سیاسی دارد و یک بازی و نمایش تبلیغاتی به نظر میرسد که کسی آن را جدی نخواهد گرفت».

 

هوک گفته است که این حرکت مقامات ایرانی‌ آنها را «احمق» نشان خواهد داد.

 

بامداد جمعه ۱۳ دی سال ۹۸ قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس از فرماندهان ارشد حشد‌الشعبی عراق و چند همراه آنها، در حمله پهپادهای آمریکایی در اطراف فرودگاه بغداد کشته شدند.

 

بر اساس اعلام مقامات آمریکایی، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ صادر کرده بود.

واکنش چین به دخالت آمریکا و گروه ۷ در امور داخلی این کشور

چین امروز پنجشنبه همزمان به امضای مصوبه کنگره آمریکا توسط دونالد ترامپ رییس‌جمهوری این کشور برای تحریم مقام‌های پکن و همچنین بیانیه مشترک اعضای گروه هفت که در آن خواستار بازنگری در «لایحه امنیتی هنگ‌کنگ» شده بودند واکنش نشان داد.

ادامه »

امریکا, تجزیه‌طلبی, تروریسم, جهان, چین, خبر, شرق آسیا