چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

تعداد کانادایی‌های بازداشت شده در چین به ۱۳ نفر رسید

به گزارش خبرگزاری رویترز، کانادا اعلام کرده که ۱۳ شهروند این کشور از زمان بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی در دهم آذر تاکنون بازداشت شده‌اند.

 

چین پیشتر درخواست کانادا و آمریکا برای آزادی شهروندان کانادایی بازداشت شده در چین را با قاطعیت رد کرده بود.

 

گفته می‌شود هشت نفر از این ۱۳ نفر بعد از بازجویی های ابتدایی آزاد شده‌اند.

 

گفتنی است که دولت کانادا روز یکم دسامبر (اول آذر) «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چند ملیتی «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرد. دولت چین نسبت به این دستگیری شدیداً اعتراض کرده است.

 

دادستان‌های آمریکا منگ وانژو را به اِغفال بانک‌های چند ملیتی در مورد تراکنش‌های مالی مرتبط با ایران و قرار دادن بانک‌ها در معرض خطر نقض تحریم‌های آمریکا متهم کرده‌اند؛ اما منگ که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی است، می گوید که بی‌گناه است.

 

لازم به ذکر است که دادگاه عالی کانادا روز ۲۱ آذر گذشته با صدور حکمی منگ وانژو را با قید وثیقه ۱۰ میلیون دلاری آزاد کرد.
مهر

۲۰۱۹، سال تنش نظامی چین و آمریکا

کارشناسان معتقدند رویارویی آمریکا با چین در دریای چین شرقی و ادعای مالکیت واشنگتن بر دریای چین جنوبی، تهدید شماره یک جهان در سال ۲۰۱۹ است تهدیدی که موجب شده است تا ارتش چین به عنوان دومین قدرت بزرگ نظامی جهان، از سال ها پیش خود را برای مقابله با آن آماده کند.

ادامه »

استرالیا, امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا

مقام ارشد نظامی چین: با غرق کردن ناو‌های هواپیمابر آمریکا و تلفات بالای آن‌ها، کشمکش‌ها خاتمه می‌یابد

یک مقام بلندپایه نظامی چین با اشاره به افزایش تنش پکن با واشنگتن بابت حضور ناوگان دریایی آمریکا در منطقه به بهانه حفظ آزادی کشتیرانی، گفت که غرق کردن ناوهای هواپیمابر آمریکا به تنش‌ها در منطقه بر سر «دریای چین جنوبی» خاتمه می‌دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, رویارویی نظامی