تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی خواستار کمک آمریکا شدند

تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی با تکان دادن پرچم‌های آمریکا به طرف سفارتخانه این کشور حرکت کردند. آنان خواستار حمایت دولت ترامپ شدند. آمریکا به درخواست معترضان هنگ‌کنگی پاسخی نداده است.

 

هزاران هنگ‌کنگی معترض ظهر روز یکشنبه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) با خواندن سرود ملی آمریکا در خیابان‌های این شهر دست به راهپیمایی زدند. آنها در پارکی در نزدیکی منطقه تجاری تجمع کردند. گروهی از آنها پرچم‌های ایالات متحده آمریکا را تکان می‌دادند. معترضان به سمت سفارت آمریکا حرکت کردند. آنها تنها یک خواست داشتند و آن اینکه رئیس جمهور ترامپ “شهر تحت کنترل چین” را آزاد کند.

 

مقامات رسمی آمریکا درباره درخواست تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی واکنشی نشان نداده‌اند.

 

تظاهرکنندگان همچنین درخواست کردند که کنگره آمریکا از پیشنهادی که اخیرا برای پشتیبانی از جنبش معترضان در هنگ کنگ داده شده حمایت کند. جنی‌چان، یک تظاهرکننده ۳۰ ساله گفته است که غیر از کشورهای خارج دیگر کسی نمی‌تواند به آنها کمک کند.

 

برخی از تظاهرکنندگان موانعی برپا کردند و سپس آنها را به آتش کشیدند. شیشه‌های یک ایستگاه مترو شکسته شد. برخی دیگر از معترضان به طرف مأموران پلیس سنگ پرتاب کردند. پلیس برای مقابله با اعتراض‌ها از گاز اشک آور استفاده کرد.

 

مقامات چند ساعت قبل از شروع اعتراضات جاشوا وونگ، یکی از معروف‌ترین فعالان جنبش دمکراتیک هنگ کنگ را به دلیل نقض وثیقه دوباره دستگیر کردند. هفته گذشته وونگ به تایوان سفر کرد و در آنجا ضمن دیدار با سیاستمداران در مورد جنبش اعتراضی هنگ کنگ سخنرانی کرد.

 

دولت چین “دخالت های خارجی” در امور هنگ کنگ را ممنوع اعلام کرده است.

 

هنگ کنگ تا سال ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود و سپس به چین بازگردانده شد. این شهر جزیره‌ای در واقع تا سال ۲۰۴۷ از جایگاه و حقوق ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. اما بسیاری از شهروندان هنگ‌کنگ نگران‌اند که این حقوق ویژه از آنان گرفته شود.

 

ده‌ها تن از عناصر وابسته به ائتلاف سعودی در شمال یمن کشته شدند

ده‌ها تن ازعناصر وابسته به ائتلاف سعودی در حمله نیروهای یمنی که برای جلوگیری از پیشروی آنها در استان حجه واقع در شمال یمن صورت گرفت، کشته و زخمی شدند.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, یمن

چین در مسائل شبه جزیره از کره شمالی حمایت می‌کند

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین که از روز دوشنبه به منظوری دیداری سه روزه وارد پیونگ یانگ شد در دیدار با همتای کره شمالی خود اعلام کرد پکن در مساله خلع سلاح شبه جزیره از این کشور حمایت می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کره شمالی, هنگ کنگ

کمربند و جادهٔ علمِ چین

ابتکارعمل بلندپروازانهٔ چین در تأسیسات زیربنایی نه‌فقط در وسائل و لوازم بلکه در عرصهٔ دانش‌افزایی نیز است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ازبکستان, اسراییل, امریکا, ایتالیا, پاکستان, تاجیکستان, ترکمنستان, جهان, چین, شرق آسیا, قرقیزستان, قزاقستان, یونان