بازداشت شاپرک شجری‌زاده به همراه پسر ۹ ساله‌اش در کاشان

شاپرک شجری‌زاده یکی از معترضان به حجاب اجباری برای دومین بار در کاشان به همراه پسر ۹ ساله‌اش بازداشت شد. نسرین ستوده وکیل او این بازداشت را مصداق بازداشت فراقانونی و خودسرانه می‌داند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

مریم شریعتمداری از زندان آزاد شد

مریم شریعتمداری یکی از “دختران خیابان انقلاب” که روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در حرم شاه عبدالعظیم شهرری بازداشت شده بود، ظهر روز جمعه آزاد شد. نسرین ستوده وکیل خانم شریعتمداری به دویچه‌وله گفت که لپ‌تاپ و وسایل شخصی او ضبط شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

قلیچداراوغلو: دولت و رهبر دیکتاتور را ساقط می‌کنیم/ زنان بزرگ‌ترین ترس اردوغان هستند

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه با انتقاد از رویکرد حزب حاکم نسبت به زنان جامعه کشورش گفت، زنان باعث پایان حکومت تک رهبری مردان در سال 2019 خواهند شد.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, زنان, سیاسی

صدور حکم حبس برای دو تن از دختران خیابان انقلاب

مریم شریعتمداری و نرگس حسینی، دو تن دختران خیابان انقلاب، طی هفته های اخیر از سوی دادگاه انقلاب به حبس محکوم شده اند.   مریم شریعتمداری، یکی از دختر خیابان انقلاب که در زمان اعتراض با خشونت پلیس مجروح و بازداشت شده بود، به اتهام «تشویق به فساد ازطریق کشف حجاب» از سوی شعبه ۱۰۹۱

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

نسرین ستوده: اعتراض به حجاب اجباری پابرجاست

“کمپین حقوق بشر ایران” به نقل از نسرین ستوده گزارش داد که مریم شریعتمداری، از “دختران خیابان انقلاب” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. این مدافع حقوق بشر گفت که اعتراض به حجاب اجباری با چنین احکامی قابل فرونشاندن نیست.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

تظاهرات و اعتصاب در ایتالیا به مناسبت روز جهانی زن

همزمان با روز جهانی زن، روز پنجشنبه تظاهرات و اعتصابی در دفاع از حقوق زنان و محکومیت هرنوع تبعیض و خشونت در این زمینه در ایتالیا برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری رسمی ایتالیا (انسا)، صدها نفر در شهرهای مختلف ایتالیا از جمله میلان در شمال این کشور در راهپیمایی روز زن شرکت کردند. تظاهرکنندگان تخم مرغ های رنگی به بانک ها و مغازه های پوست فروشی پرتاب کردند.

 

شبکه دانشجویان و جنبش ‘نه به یکی کمتر’ نیز به مناسبت روز جهانی زن و در فضایی به دور از تنش راه پیمایی کردند.

 

قرار است امشب نیز در شهر رم پایتخت ایتالیا تظاهرات زنان علیه تبعیض های کاری، جنسیتی و خشونت های اعمال شده از سوی مردان برگزار شود.

 

بر اساس این گزارش، اتحادیه های کاری هم امروز در دفاع از حقوق زنان و علیه هر نوع تبعیض و خشونت، شبکه حمل و نقل عمومی، مدارس، ادارات دولتی و خصوصی ایتالیا را برای اعتصاب 24 ساعته فراخواند.

 

در پی این فراخوان، بسیاری از کارکنان بخش حمل و نقل عمومی شامل اتوبوسرانی، مترو، قطار، هواپیماها و ادارات دولتی و خصوصی در سراسر ایتالیا دست از کار کشیدند.

 

در مهر ماه گذشته نیز هزاران نفر در یکصد شهر ایتالیا در پی فراخوان اتحادیه کاری ‘چی جی ای ال’ با برپایی راه پیمایی خشونت علیه زنان را محکوم کردند.

 

موسسه ملی آمار ایتالیا (ایستات) نیز اخیرا با به صدا درآوردن خطر پدیده موسوم به ‘زن کشی’، اعلام کرد که در سال 2016 میلادی 149 مورد قتل زنان در ایتالیا بوقوع پیوست، به عبارتی می توان گفت که در هر دو روز و نیم، یک زن در این کشور به قتل رسیده که حدود سه چهارم این موارد در محیط خانوادگی صورت گرفته است.

ایرنا

قطعنامه گردهم آئی هشت مارس در تجمع اعتراضی زنان جلو وزارت کار

ما جمعی از زنان در هفدهم اسفند و مقارن با روز جهانی زن، با بزرگداشت یاد و خاطره زنان مبارزی که از انقلاب مشروطیت تاکنون برای احقاق حقوق خود از پای ننشسته‌اند، گرد هم آمده‌ایم تا نارضایتی و اعتراض خود را به وضعیت ناگوار و رو به قهقرای زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

آزادی هر جامعه‌یی در گرو آزادی زنان آن جامعه است

امسال در شرایطی به استقبال روز جهانی زن در ایران می‌رویم که با وجود گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷،‌ که زنان در پیروزی آن نقشی اساسی و چشمگیر داشتند، خواست‌های جنبش زنان و آرزوهای زنان میهن ما از سوی حاکمان کنونی و خائنان به آرمان‌های انقلاب بهمن زیر پا لگدمال شده است.نقل

ادامه »

ایران, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, یادنامه

اعتراض نزدیک به ۷۰ زن مستندساز به رفتار “غیرانسانی” با مخالفان حجاب اجباری

نزدیک به ۷۰ زن مستندساز در نامه‌ای سرگشاده به رؤسای سه قوه و نمایندگان مجلس ایران، به رفتار خشونت‌آمیز با زنان مخالف حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند. آنان برخورد مأموران با معترضان را “خشن و غیرانسانی” توصیف کرده‌اند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

اعتراض شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری در قیطریه منجر به دستگیری و ضرب و شتم وی شد + ویدیو

چهارشنبه دوم اسفند در خیابان قیطریه تهران شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری اعتراض کرد. او با چوبی که شال سفید خود را بر آن زده بود از سوی مأموران دستگیر شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان