تظاهرات مخالفان علیه رئیس جمهوری برزیل

هزاران تن از پایتخت نشینان برزیل امروز (سه شنبه) در اعتراض به حمایت های رئیس جمهوری این کشور از دوران دیکتاتوری سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ تظاهرات کردند.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، در این تظاهرات که در سائوپائولو پایتخت برزیل برگزار شد، معترضان به سیاست های ژایر بولسونارو رئیس جمهوری این کشور، یاد و خاطره قربانیان دیکتاتوری نظامی برزیل را گرامی داشتند.

 

رئیس جمهوری برزیل، در ماه‌های اخیر به دفعات از کودتای سال ۱۹۶۴ این کشور که دولتی نظامی را به قدرت رساند تقدیر کرده است.

 

در این سال نظامیان، رئیس‌جمهوری چپگرای این کشور از حزب کارگر را کنار زدند و در پی آن دولتی استقرار یافت که در زمان حکمرانی‌اش صدها تن اعدام شدند، هزاران تن شکنجه شدند، مجالس این کشور بسته شد و اغلب برزیلی‌ها خاطرات سیاهی از این دوره دارند.

 

یک کمیته حقیقت‌یاب در برزیل در سال ۲۰۱۴ گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد حکومت نظامی برزیل دستکم ۴۳۴ مخالف سیاسی را «کشته یا ناپدید کرده» و تا ۵۰ هزار زندانی سیاسی دیگر را مورد آزار و شکنجه قرار داده است.

 

با این حال عده‌ای از مردم برزیل با توجه به افزایش جرائم خشونت‌بار در دهه‌های بعدی، از این دوره به عنوان دوره نظم و ثبات نسبی یاد می‌کنند. برزیل در سال ۲۰۱۷ با ۶۴ هزار قتل در سال رتبه اول را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داد.رئیس جمهوری برزیل که پیشتر یک سرهنگ ارتش بوده و گرایش های نظامی به خوبی در سیاست های وی مشاهده می شود، بارها گفته است که بزرگترین اشتباه دولت نظامی این بوده است که «به اندازه کافی» چپگرایان را نکشته است.

 

وی در سال‌های ابتدایی فعالیت سیاسی خود در مجلس نمایندگان گفته بود که موافق دیکتاتوری است و برزیل هیچگاه نخواهد توانست مشکلات خود را با این دموکراسی مسئولیت‌ ناپذیر حل کند.

 

بسیاری از منتقدان سیاست های داخلی و خارجی رئیس جمهوری برزیل، به وی لقب “ترامپ برزیل” داده‌اند.

ایرنا

هُندوراس: ده سال پس از کودتای امریکا

یک دهه پس از استقرار حکومت الیگارشی با سرنگونی غیرقانونی “مانوئل زلایا” در جریان کودتایی آمریکایی، خشونت دولتی ضد مردمی در کشور فراگیر شده است. “فرانسیسکو دومینگز”، تحلیلگر ترقی‌خواه تحول‌های آمریکای جنوبی که اصالتاً شیلیایی است، وضعیت کنونی کشور هندوراس را بررسی می‌کند:

ادامه »

السالوادور, امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, پاراگوئه, جهان, کاستاریکا, کلمبیا, نیکاراگوئه, هندوراس