یک رسانه لبنانی؛ مذاکرات بین ایران وآمریکا به مراحل حساسی رسیده است؟

یک رسانه لبنانی ادعا کرد در سه ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تهران و واشینگتن در آستانه دور جدیدی از مذاکرات فیمابین خود هستند.

ادامه »

المان, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

روسیه قرارداد آمریکا و کردهای سوری برای استخراج نفت سوریه را بی‌اعتبار خواند

وزارت امور خارجه روسیه امضای قرارداد بین آمریکا و کردهای سوری برای تولید نفت در سوریه را اقدام غیرقانونی و خودسرانه خواند.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, روسیه, سوریه, شرق اروپا

فراخوان حزب کمونیست لبنان برای برانداختن رژیم جنایتکار [لبنان] و نظام سیاسی مورد حمایت خارجِ آن

حزب کمونیست لبنان معتقد است که فاجعهٔ ملی اخیر را که در پی [انفجار و] ویرانی بندر بیروت و تعداد زیادی از محله‌های پایتخت به وقوع پیوست و به شهید شدن صدها تن و زخمی شدن هزاران تن انجامید، فقط می‌توان جنایتی عظیم علیه ملّت لبنان دانست.

ادامه »

اطلاعیه, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, فرانسه, لبنان

تظاهرات ضد دولتی در بیروت به خشونت کشیده شد

تازه‌ترین گزارش‌های رسانه‌های خبری از زد و خورد نیروهای امنیتی لبنان با تظاهرکنندگان ضد دولتی در میدان شهدا بیروت پایتخت این کشور و شلیک گاز اشک آور نیروهای امنیتی به سوی معترضان برای متفرق کردن آنان حکایت دارد. تظاهر کنندگان عصر امروز شنبه در اعتراض به ناکارامدی دولت لبنان در مدیریت انفجار اخیر بندر بیروت دست به این تجمع زدند.

 

تلاش تظاهرکنندگان برای ورود به پارلمان و وزارت خارجه لبنان

 

گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری الجزیره از محل وقوع تجمع معترضان در پایتخت لبنان حاکی است که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان که در تلاش بودند ساختمان های پارلمان لبنان و وزارت امور خارجه این کشور را به تسخیر خود در آورند به سوی آنان گاز اشک آور شلیک کردند.

 

شبکه خبری المیادین نیز در گزارشی از ورود تظاهر کنندگان خشمگین به ساختمان وزارت خارجه لبنان خبر داد و نوشته است: معترضان از جمله شماری از افسران و نظامیان بازنشسته که در این تظاهرات حضور داشتنه اند وارد ساختمان وزارت امور خارجه در  الاشرفیه شدند.

 

افسران بازنشسته حاضر در این اعترضات در حالی که پلاکارد‌هایی با شعار نوشته‌هایی چون «بیروت شهر بدون سلاح» و «بیروت شهر انقلاب» در دست داشتند ضمن انتقاد از سوء مدیریت دولتمردان در پیشگیری از وقوع انفجار  مهیب بندر بیروت خواهان مجازات عاملان و مسببان این حادثه شدند.

 

شبکه خبری المیادین نیز گزارش داد: تظاهرکنندگان در این اجتماع چند هزار نفری شعارهایی در اعتراض به اوضاع نامناسب معیشتی و فاجعه اخیر (انفجار مهیب) بیروت سر دادند.

 

بر پایه این گزارش شبکه خبری الجزیره همچنین در سلسله گزارش‌های خود از ورود کوتاه مدت معترضان خشمگین لبنانی به ساختمان وزارت امور اقتصادی این کشور خبر داد که پس از لحظاتی ساختمان وزارت اقتصاد را ترک کردند.

 

تظاهرکنندکان خشمگین براساس فراخوانی که از چندی قبل اعلام شد در اعتراض به سوء مدیریت و ناکار آمدی دولتمردان لبنان در پیشگیری از وقوع چنین حادثه هولناک عصر امروز در یکی از میادین اصلی بیروت تجمع کردند و آنان ضمن درخواست مجازات عاملان و مقصران انفجار بیروت از دولتمردان کنونی  این کشور خواستند از سمت خویش کناره گیری کنند.

 

گزارش های رسانه های خبری از بیروت و محل تجمع معترضان حاکی است که ‌در این اجتماع اعتراضی نیروهای امنیتی برای پراکندن تظاهر کنندگان ناگزیر به استفاده از گلوله‌های پلاستیکی شدند.

 

الجزیره به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که در درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان تاکنون دهها تن زخمی شده‌اند.

 

نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ورود تظاهرکنندگان به ساختمان پارلمان اقدام به ایجاد موانع کرده‌اند.

 

کشته‌شدن یک نیروی امنیتی لبنان

 

شبکه خبری الجزیره در ادامه گزارش های خود از تظاهرات امروز بیروت و درگیرهای معترضان با ماموران امنیتی به نقل از منابع امنیت داخلی این کشور خبر داد: یک تن از نیروهای امنیتی در جریان کمک به افرادی که توسط معترضان در داخل هتل “لوگرای” بازداشت شده بودند، کشته شد.

 

تظاهر‌کنندگان خواهان تحقیق بین‌المللی در مورد انفجار بیروت شدند

 

هزاران تن از تظاهرکنندگان که در میدان شهدا بیروت گردهم آمدند بودند خواستار تحقیق و شفافیت در باره انفجار  روز سه شنبه گذشته که موجب کشته شدن بیش از ۱۵۰ شهروند لبنانی و زخمی‌شدن هزاران تن دیگر شد ، توسط مجامع داخلی و بین‌المللی شده‌اند.

 

شبکه خبری اسکای نیوز  عصر شنبه از محل تظاهرات بیروت گزارش داد: تظاهرات امروز با عنوان «یوم الحساب» (روز حساب) برگزار و تظاهرکنندگان، مجازات عاملان انفجار اخیر بیروت و برکناری تمامی حاکمان سیاسی و دولتمردان این کشور را خواستار شدند.

 

تظاهرکنندگان همچنین قدرت حاکمه سیاسی را لبنان مسئول کوتاهی و سکوت در قبال انبار کردن ۲۷۰۰ تن  نیترات آمونیوم در بندر بیروت دانستند.

 

شبکه خبری الجزیره نیز در گزارش تایید نشده‌ای اعلام کرد که تظاهر کنندگان وارد ساختمان وزارت امور خارجه لبنان در منطقه  الاشرفیه شدند.

 

این رسانه به نقل از جمعیت هلال احمر لبنان از زخمی شدن ۱۷۵تن در جریان درگیری‌های بیروت و انتقال ۶۳ تن از آنان به بیمارستان خبر داد.

 

هلال احمر لبنان همچنین اعلام کرد که به ۴۴ زخمی درگیرهای امروز، در محل تظاهرات امداد رسانی کرده است.

 

اشغال سه وزارتخانه لبنان توسط تظاهر‌کنندگان 

 

شبکه خبری اسکای نیوز نیز با گزارش خبری از تظاهرات گسترده و خشونت بار امروز هزاران تن از شهروندان لبنانی در بیروت اعلام کرد تظاهر کنندگان خشمگین وزارتخانه‌های امور خارجه، اقتصاد و محیط زیست و انرژی این کشور را به تصرف خود در آوردند.

 

حمایت آمریکا از معترضان لبنانی 

 

شبکه خبری الجزیره همچنین واکنش سفارت آمریکا در لبنان نسبت به تظاهرات روز شنبه شهروندان لبنانی را بازتاب و گزارش داد: سفارت آمریکا در بیروت اعلام کرده است ما از حق ملت لبنان برای تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم و از همه می خواهیم از خشونت خودداری کنند.

 

سفارت آمریکا در اقدامی مداخله جویانه در امور داخلی لبنان افزود: ملت لبنان سزاوار رهبرانی هستند که به حرف آنان گوش کنند و روند امور را برای پاسخگویی شفاف به خواسته های مردمی تغییر دهند.

 

واکنش دبیرکل حزب کتائب به اظهارات نخست وزیر لبنان

 

“سامی الجمیل” دبیرکل حزب کتائب لبنان در واکنش به اظهارات “حسان دیاب” نخست وزیر لبنان که وعده بررسی و احتمال برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی تا دوشنبه هفته جاری را داده بود،‌ گفت: حمایت دیاب از برگزاری انتخابات زودرس دیرهنگام است.

 

وی در گفت وگو با شبکه الجزیره، افزود: ملت خواهان تغییر است و دولت باید استعفا کند.

 

الجمیل گفت: عدم تغییر به فاجعه‌ای شبیه انفجار بندر بیروت خواهد انجامید.

 

وی افزود: باید دولتی مستقل تشکیل شود که قادر به برگزاری یک انتخابات سالم پارلمانی باشد.

 

رییس حزب کتائب لبنان هرگونه تحقیقات داخلی در باره انفجار بیروت را رد کرد و خواستار تحقیقات بین‌المللی شد.

 

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های عربی در درگیری خشونت بار امروز بیروت، تظاهرکنندگان به سوی نیروهای امنیتی اشیای مختلف از جمله سنگ پرتاب می کردند.

 

الجزیره افزود که صدای شلیک گلوله نیز در مرکز بیروت تا زمان مخابره خبر شنیده می‌شد.

 

نیروهای امنیت داخلی لبنان خطاب به تظاهرکنندگان از آنان خواستند محل‌های درگیری در مرکز بیروت را ترک کنند.

 

 افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست

رای الیوم؛ “اسرائیل و آمریکا پشت انفجار بیروت هستند”

عبد الباری عطوان در تحلیلی در واکنش به انفجار بندر بیروت شبهاتی را در باره این انفجار مطرح کرده از جمله اینکه چه کسی کشتی حامل نیترات آمونیوم را به بندر بیروت در چند سال قبل فرستاد و چه کسی در مسیر درخواست‌ها برای انتقال این کشتی سنگ‌اندازی کرد و آیا اسرائیل و آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, لبنان, مقاله