پاسخ ریاست‌جمهوری ترکیه به هشدار ترامپ در باره نابود‌کردن اقتصاد ترکیه

ریاست‌جمهوری ترکیه در واکنش به هشدار دونالد ترامپ به این کشور مبنی بر اینکه اگر دست به حمله علیه کردهای سوریه بزند اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند،‌ اعلام کرد: از ترامپ و آمریکا انتظار داریم به “شراکت استراتژیک”مان احترام بگذارد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

تصویب قطعنامه حمایت از حاکمیت سوریه برمنابع طبیعی بلندی‌های جولان در سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت قاطع آرای اعضا قطعنامه‌ای را در حمایت از حاکمیت سوریه بر منابع طبیعی جولان اشغالی تصویب کرد.

 

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، این قطعنامه براساس توصیه‌های کمیته دوم اقتصادی و مالی سازمان ملل با ۱۵۹ رای موافق، هفت رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع در جلسه روز گذشته مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد.

 

طبق این گزارش، مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه خود بار دیگر بر حقوق غیرقابل انکار سوری‌ها بر بلندی‌های جولان و حاکمیت بر منابع طبیعی خود از جمله زمین، آب و انرژی تاکید کرد.

 

این مجمع همچنین از مقامات اسرائیل خواست که سوءاستفاده، تخریب، از بین بردن و به خطر انداختن منابع طبیعی در این منطقه را متوقف سازند.

 

در این قطعنامه همچنین از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درخواست شده که در جلسه آتی در مورد اجرای این قطعنامه از جمله درباره تاثیرات سوء استفاده مقامات اسرائیلی از این منابع، اتلاف و هدر دادن آنها و همچنین تاثیر این اقدامات بر اجرای اهداف توسعه پایدار گزارشی ارائه کند.

 

در همین راستا، هیئت دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که گزارش گوترش باید دربردارنده یک توصیف قانونی دقیق با استناد به قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل درباره اقدامات مقامات اسرائیل در بلندی‌های جولان باشد.

 

این هیئت در ادامه تاکید کرد: یکی از خطرناکترین اقدامات اسرائیل در بلندی‌های جولان برگزاری انتخابات شوراهای محلی در روستاهای این منطقه است. این طرح نقض صریح قطعنامه‌ شماره ۴۹۷ سازمان ملل است که در آن تاکید شده، تصمیم مقامات رژیم اشغالگر برای اعمال قوانین، صلاحیت قضایی و مدیریت خود بر بلندی‌های اشغالی جولان باطل بوده و وجاهت قانونی ندارد.

ایسنا

مخالفت بغداد با ورود نظامیان خارج‌شده آمریکا از سوریه به عراق

نماینده پارلمان عراق از مقاومت نخست‌وزیر این کشور در قبال فشارهای وزیر خارجه آمریکا برای استقرار نیروهای آمریکایی پس از عقب‌نشینی از سوریه در عراق خبر داد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سوئد, شمال غرب آسیا, عراق

اعتراف سناتور آمریکایی درباره کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به داعش

راند پال، نماینده مجلس سنای آمریکا در جریان یک مصاحبه حین دفاع از تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه به کمک‌های تسلیحاتی واشنگتن و ریاض به گروه‌های تروریستی از جمله داعش اعتراف کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی, قطر

انتقاد پارلمان عراق از نقض حاکمیت دولت مرکزی و اشغالگری جدید توسط آمریکا

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اقدام آمریکا در انتقال نظامیان این کشور به کردستان عراق را اشغالگری جدید و نقض حاکمیت این کشور توصیف کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق