تصویب تحقیق وتفحص از نحوه واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز در مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری ماشین سازی تبریز را تصویب کردند.

 

تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری شرکت ماشین سازی تبریز و املاک مربوطه و همچنین شرکت آذر چلیک توسط سازمان خصوصی سازی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه با ۱۳۲ رأی موافق، ۲۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

 

علیرضا بیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در سال ۹۷ مسئول تاجر مسلک این شرکت کارخانه را به فردی واگذار کرد که اهلیت لازم را نداشت. او کسی بود که در سالهای ۹۴ تا ۹۷ قریب به نیم میلیون دلار ارز دولتی دریافت کرد و از محل مابه التفاوت ارز پول کسب کرد و شرکت ماشین سازی تبریز را گرفت. او با خریدار شرکت هفت تپه هم در ارتباط بوده است.

 

وی با بیان اینکه خریدار خود را ملزم به رعایت به قانون نمی‌داند، گفت: او در همان وهله اول ابزار ماشین سازی را به فروش رساند. ما در جلسه رأی اعتماد از آقای دژ پسند قول گرفتیم که رئیس سازمان خصوصی سازی را برکنار کند که نه تنها در همان جلسه که بعد از رأی اعتماد هم این قول را داد اما بعد مشخص شد که ناتوان از برکناری است. آیا اینکه رئیس خصوصی سازی رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی در شمال غرب کشور بوده دلیلی می‌شود که دولت هزینه داده و او را عوض نکند. ما در تفحص دنبال روشن شدن موضوع هستیم.

 

در جریان بررسی این تفحص، دلخوش نماینده صومعه سرا با استناد به ماده ۲۱۲ در تذکری گفت: تحقیق و تفحص هزینه زیاد دارد دیروز مجلس تفحص از سازمان خصوصی سازی را تصویب کرد لذا باید این موضوع هم تجمیع شود.

 

موسوی لارگانی نماینده فلاورجان نیز در تذکری مشابه گفت که این موضوع تفحص شامل تفحص از سازمان خصوصی سازی می‌شود و باید موارد در هم تجمیع شود.

 

مسعود پزشکیان رئیس جلسه در پاسخ به این تذکر گفت: در صورت تصویب، این تفحص هم با موضوع دیروز یعنی تفحص از سازمان خصوصی سازی ادغام می‌شود و یک تیم این کار را انجام خواهد داد.

ایلنا

کارگران ۱۹۸ بنگاه صنعتی کمتر از ۵۰۰ هزارتومان در ماه دستمزد دریافت می‌کنند

صدایش می‌لرزد؛ از کوهستان‌های سردِ کردستان تماس می‌گیرد؛ از آنجا که بیکاری و ناداری، با سرمای استخوان‌سوز ِامسال، عجین شده است. ابتدای صحبت، خودش را معرفی می‌کند؛ از همان قدیمی‌هاست؛ از کارگران «فولاد زاگرس» در قروه کردستان؛ از همان‌هایی که آوار تلخ بیکاری، بعد از تعطیلی نابهنگام کارخانه، بر سرشان آوار شد و خودشان آواره

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری

به‌مناسبت سال تحصیلی جدید محرومیت ازتحصیل، سیاست تحمیل‌شده از طرف رژیم ولایت فقیه

روزنامه ایران، ۲۰ شهریورماه، زیر عنوان: “حق تحصیل”، نوشت: “تصویب لایحه ٬الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور٬ در دولت، همان اصلاح ساختاری است که سال‌ها به یک خواست همه‌گیر تبدیل شده بود.

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر, مقاله

محمدرضا مهدوی؛ خط فقر پنج میلیون تومانی متوجه تهران است

محمدرضا واعظ مهدوی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، در نشست افتتاح برخی از پروژه‌ها و برنامه‌های زیرمجموعه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص خط فقر پنج میلیون تومان در ایران، گفت: تعاریف متعددی در مورد خط فقر وجود دارد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, فقر