تشدید وابستگی آمریکا به بازار و کالاهای چین

گرچه سیاستمداران آمریکایی پشت سر هم درباره قطع ارتباطات اقتصادی با چین رجزخوانی می‌کنند، اما وابستگی آمریکا به بازار چین و محصولات چینی تشدید شده است

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سخنان اخیر خود در کتابخانه نیکسون در کالیفرنیا، به منظور تهمت‌زدن به چین، پکن را به زورگیری از شرکت‌های آمریکایی متهم کرد و گفت شرکت‌های آمریکایی که با چین تجارت می‌کنند، برای خوشحال کردن حزب حاکم چین تلاش می‌کنند و این باعث «غارت آمریکا توسط چین» شده است.

 

با نگاه به یکی از مثال‌هایی که پمپئو در زدن این تهمت به چین استفاده کرد، در می‌یابیم که اندیشه او چقدر پوچ است. وی به نقل از سخنان پیشین رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که «گروه هتل‌های ماریوت، شرکت هواپیمایی امریکن ایرلاینز، شرکت هواپیمایی دلتا ایرلاینز و شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز همه نام «تایوان» را از پایگاه‌های اینترنتی خود حذف کرده‌اند تا باعث خشم پکن نشوند.»

 

تایوان بخشی جدایی ناپذیر از چین است و اینکه شرکت‌های هواپیمایی آمریکا نام های «تایوان» و «چین» را در کنار هم قرار داده بودند، آشکارا ناقض اصل «چین واحد» است. همانطور که سخنگوی شرکت هواپیمایی امریکن ایرلاینز گفته است، هواپیمایی نوعی کسب و کار جهانیست و باید با قوانین کشورهای مسیر پرواز، مطابقت کند.

 

چرا شرکت‌های آمریکایی مایل به تجارت با چین هستند؟ دلیلش این است که از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و ایالات متحده در بیش از ۴۰ سال پیش، منافع متقابل و مناسبات برد-برد همیشه مشخصه اصلی تجارت دوجانبه بوده است. در سال‌های اخیر، درآمد فروش سالانه شرکت‌های آمریکایی در چین همیشه در سطح ۷۰۰ میلیارد دلار و سود سالانه آنها از ۵۰ میلیارد دلار آمریکا بیشتر بوده است. در همین زمان، محصولات با کیفیت و ارزان چین نیز وارد خانه‌های میلیون‌ها خانواده آمریکا و باعث افزایش رفاه آنها شده است.

 

نتایج تحقیق منتشر شده توسط یک اندیشکده آمریکا در ماه ژوئن نشان داد که در سال ۲۰۱۷، نسبت شرکت‌های چینی در بین تأمین‌کنندگان شرکت اپل ۵۱.۵٪ و تا سال ۲۰۱۹، این رقم به ۵۴.۸٪ افزایش یافته است. بر اساس داده‌های وزارت بازرگانی آمریکا، حجم تجارت دو کشور در ماه آوریل امسال به ۳۹.۷ میلیارد دلار افزایش یافته است که در مقایسه با ماه مارس نزدیک به ۴۳٪ افزایش یافته است. چین بار دیگر به بزرگترین شریک تجاری آمریکا تبدیل شده و این نیز یک نقطه برجسته در فعالیت‌های تجاری بین‌المللی آمریکا در سال‌های اخیر به شمار می‌آید.

 

همانطور که تحلیل‌گران خاطرنشان کرده‌اند، گرچه سیاستمداران آمریکایی پشت سر هم درباره قطع ارتباطات اقتصادی با چین رجزخوانی می‌کنند، اما وابستگی آمریکا به بازار چین و محصولات چینی تشدید شده است.

 

از مجبور کردن شرکت‌های آمریکایی به خروج از چین گرفته تا شایعه‌پردازی درباره زورگیری چین از شرکت‌های آمریکایی، پومپئو و امثال او برای «پایین آوردن پرده آهنین اقتصادی» و «سوق‌دادن خودسرانه قطع ارتباطات اقتصادی با چین» از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. آنها که چنین رفتارهای مغایر قوانین اقتصادی و خواسته‌های بنگاه‌ها و روند توسعه عصر را در پیش می‌گیرند، طبیعتاً از واقعیت‌ها سیلی سنگینی خواهند خورد.

پس از پایان کرونا؛ اقتصاد اروپا از آمریکا پیشی می‌گیرد

تحلیلگران موسسات خدمات مالی جی پی مورگان و گلدمن ساچز می‌گویند با توجه به آماری که قرار است هفته آینده توسط واشنگتن و بروکسل اعلام شود و علیرغم پیش‌بینی رکود بیشتر، بهبود اقتصادی در اروپا سریع‌تر خواهد بود و از آمریکا پیشی می‌گیرد.

ادامه »

اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, صندوق بین‌المللی پول

اختلاف نظر وزیران خارجه آمریکا و استرالیا درباره چین

وزیر خارجه استرالیا با تاکید بر اینکه خودشان برای کشورشان تصمیم‌گیری می‌کنند، برخلاف تلاش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روابط اقتصادی کانبرا با پکن را بسیار مهم ارزیابی کرد.

ادامه »

استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

آیا لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید؟

وزیر امور خارجه انگلیس در یک عقب نشینی آشکار از همراهی از مواضع ضد چینی کاخ سفید، به همتای پکنی خود اعلام کرد که لندن همچنان به توسعه روابط سازنده و مثبت با دولت چین متعهد است و برخی کارشناسان این سخنان را ناشی از کاهش شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان‌

ادامه »

اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, شرق آسیا, غرب اروپا, مقاله