ترکی الفیصل: توافق دوحه موجب سقوط حکومت افغانستان شد

ترکی‌الفیصل رییس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی گفت: توافق آمریکا با طالبان در دوحه قطر در غیاب دولت افغانستان موجب سقوط حکومت افغانستان شد.

 

به گزارش ایرنا، طلوع نیوز چهارشنبه شب نوشت، ترکی‌الفیصل در مصاحبه با اسکای نیوز ضمن انتقاد از روند خروج سریع نیروهای ناتو از افغانستان گفت: سقوط دولت افغانستان پس از توافق دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا  با طالبان اجتناب ناپذیر شد.

 

وی افزود: با این توافق مشروعیت حکومت افغانستان نفی شد و بایدن هم آن را پذیرفت.

 

رییس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی از روند خروج سریع آمریکا و ناتو از افغانستان نیز انتقاد کرد.

 

دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ پس از ۱۸ ماه مذاکره در ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ در غیاب دولت افغانستان با گروه طالبان توافقنامه صلح امضا کرد.

 

در توافقنامه دوحه دو طرف در مورد خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تعهد طالبان به جلوگیری از فعالیت القاعده در نواحی تحت کنترل خود و گفت وگوی حکومت افغانستان و طالبان برای برقراری یک آتش‌بس دائمی موافقت کردند.

 

دولت بایدن نیز در راستای توافق دوحه، در ماه آگوست روند خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را آغاز و نزدیک به ۲۰ روز به طور کامل از افغانستان خارج شد. با خروج نیروهای آمریکا، طالبان با ورود به کابل و فرار اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان قدرت در این کشور را بدست گرفت.

 

بایدن در نخستین سخنرانی پس از خروج نیروهایش از افغانستان با دفاع از عملکرد خود اذعان کرد که این جنگ به مدت ۲دهه برای آمریکا روزانه ۳۰۰ میلیون دلار هزینه داشت و واشنگتن با دو گزینه خروج یا افزایش منازعه نظامی رو به رو بود.

 

وی همچنین اذعان کرد که روزانه ١٨ سرباز معلول از جنگ، در آمریکا خودکشی می‌کنند.

نشست خبری مشترک امروز «سرگئی لاوروف» و «حسین امیرعبداللهیان»

لاوروف: «ما توافق کردیم که تولید واکسن روسی کرونا، اسپوتنیک وی، در ایران در اسرع وقت انجام شود. ما ‌علی‌رغم تحریم‌های آمریکا به توسعه روابط تجاری خود با ایران ادامه می‌دهیم».

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, اسیای مرکزی, افغانستان, ایران, ترکیه, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, گرجستان, گزارش, مذاکرات اتمی

مجاهد: بین ایران و افغانستان توافقات مهمی صورت گرفت/ نمایندگان انگلیس و طالبان ملاقات کردند

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با انتشار متنی اعلام کرد که در نشست روز دوشنبه بین هیأتی از ایران و طالبان در رابطه با مسائل اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه توافقات مهمی صورت گرفت.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, انگلستان, ایران, جهان, قطر, گزارش

ژنرال روس: آمریکا درحال انتقال تروریست‌ها به افغانستان است

فرماندهی نیروهای منطقه مرکزی روسیه اعلام کرد که اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه شبه نظامیان وابسته به گروه‌های تروریستی از مناطق تحت کنترل آمریکا در سوریه و عراق در حال انتقال به افغانستان هستند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تحلیل, تروریسم, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, روسیه, سوریه, عراق

تاجیکستان، قطب جنبش مقاومت افغانستان

در شرایطی که جامعه بین‌المللی در کشمکش درباره به رسمیت شناختن یا نشناختن رژیم طالبان در کابل است، یک کشور به سرعت موضع خود را روشن ساخت. تاجیکستان به عنوان منتقد اصلی این دولت و قطب مقاومت برای افغان‌ها ظهور کرده است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تاجیکستان, تروریسم, جهان, مقاله