دولت برای نجات بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری هزینه‌زا، میلیارد تومان کنار می‌‌گذارد/ این کارگران هستند که سرشان کلاه گشاد گذاشته‌اند

در روزهای گذشته همزمان با پالایش لیست بیمه‌شدگان به منظور پرداخت بسته حمایت معیشتی دولت، توسط سازمان تامین اجتماعی، خبری اعلام شد که گویی قرار است این لیست کوچک شود تا در نهایت تعداد محدودتری از بیمه‌شدگان، تحت حمایت قرار گیرند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر

تورم افسارگسیخته، اعلام آمار نرخ تورم را متوقف کرد

روزنامه ایران، ۱۱ دی‌ماه، به‌نقل از محمود چلویان، مدیر اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی، نوشت: “بانک مرکزی به‌منظور بررسی‌های تخصصی و کارشناسی دوجانبه با مرکز آمار درخصوص به حداقل رساندن اختلافات آماری، نرخ تورم را بررسی و منتشر خواهد کرد.”

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, مقاله

سهم‌خواهی ایران در سوریه؛ “کمک‌ها حق‌الناس بود”

در حالی که جنگ داخلی سوریه هنوز پایان نیافته و بخش‌های قابل‌توجهی از خاک سوریه هنوز خارج از کنترل رژیم بشار اسد قرار دارد، ایران به عنوان یکی از حامیان رژیم اسد، خواستار بازگرداندن هزینه‌هایی شده که در سوریه صرف کرده است.

ادامه »

ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه

ترامپ: کسری تراز تجاری آمریکا با چین ‘غیر قابل‌ تحمل’ است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیانیه کاخ سفید در این رابطه می‌افزاید: رئیس جمهوری در یک تماس تلفنی با همتای چینی خود «شی جین پینگ» از تداوم افزایش کسری تراز تجاری آمریکا با چین ابراز تاسف کرد.

 

کسری تجاری زمانی رخ می‌دهد که میزان واردات یک کشور از میزان صادرات آن پیشی بگیرد.

 

بر اساس آمار جدیدی که چین به تازگی منتشر کرده، این رقم در سال 2017 با افزایش10 درصدی نزدیک به 275 میلیارد و 800 میلیون دلار رسیده است.

 

ترامپ از زمان رقابت‌های انتخاباتی تاکنون، بارها به روابط تجاری آمریکا با چین خرده گرفته و منتقدان سرسخت سیاست‌های اقتصادی این کشور را به سِمَت‌های مهمی در وزارت بازرگانی و دفتر نمایندگی آمریکا در امور تجاری گماشته است. وی همچنین بارها از پکن به عنوان «بزرگ‌ترین دزد مشاغل آمریکایی» یاد کرده است.

 

همزمان در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه چین درخصوص تماس تلفنی روز سه شنبه منتشر کرده، سخنی از انتقادهای رئیس جمهوری آمریکا به میان نیاورده و تنها تاکید شده که گفت وگوهایی درخصوص حل مشکلات اقتصادی و تجاری «با روش های سازنده و مطلوب» صورت گرفته است.

 

ترامپ پیش از این گفته بود که درصورت همکاری چین با آمریکا برای حل مسئله کره شمالی، حاضر است از تراز تجاری چشم بپوشد؛ با این حال بنا به توئیت‌های مکرر او در این رابطه، این خواسته همچنان محقق نشده است.

 

این در شرایطی است که چندی پیش نمایندگانی از سوی کره جنوبی و کره شمالی پس از دو سال توقف مذاکرات، با یکدیگر در منطقه مرزی حائل میان دو کشور دیدار و درخصوص حضور پیونگ یانگ در المپیک زمستانی پیش رو، با احتمال رژه زیر یک پرچم واحد، گفت وگو کردند؛ موضوعی که می‌تواند زمینه‌ساز مذاکرات سیاسی در آینده نزدیک باشد.
ایرنا

آمریکا: ارز مجازی’پترو’ درصورت ورود به‌بازار احتمالا موجب اعتبار برای دولت کاراکاس می‌شود

به گزارش شبکه تله سور، سخنگوی وزارت خزنه داری آمریکا دیروز (سه شنبه) در بیانیه ای نوشت: ارز جدید مجازی ونزوئلا می تواند برای شخصیت های آمریکایی خطرات حقوقی به همراه داشته باشد چون ممکن است تحریم های جدید امریکا را نقض کند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, ونزوئلا

پکن اجازه نخواهد داد تا آمریکا با سیاست‌ها و راهبردهای ضد‌تجاری خود به‌اقتصاد این کشور لطمه بزند

وزارت بازرگانی چین هشدار داد که پکن اجازه نخواهد داد تا آمریکا با سیاست ها و راهبردهای ضد تجاری خود به اقتصاد این کشور لطمه بزند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر