ترامپ: آمریکا نیروهای خود را در افغانستان کاهش می‌دهد

رییس‌جمهوری آمریکا با حضور غیرمنتظره در پایگاه هوایی بگرام گفت: واشنگتن به طور قابل ملاحظه‌ای سربازان خود در افغانستان را کاهش می‌دهد.

 

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ بعد از سفر سرزده به افغانستان و حضور در پایگاه هوایی بگرام در استان پروان در جمع سربازان با تاکید مجدد بر کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان اظهار داشت: شمار نیروهای ما در افغانستان هم اکنون در حدود هشت هزار و ۶۰۰ تن است و این تعداد نیز کمتر خواهد شد.

 

ترامپ اگرچه به شمار نیروهایی که قرار است افغانستان را ترک کنند اشاره ای نکرد اما افزود: ما می خواهیم تا زمانی که توافق حفظ شود و پیروزی کامل در افغانستان بدست آید در این کشور بمانیم.

 

وی با حضور در پایگاه نظامی بگرام که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند اعلام کرد که آمریکا گفت‌وگوهای صلح با طالبان از سر گرفته چراکه طالبان به‌دنبال توافق است.

 

ترامپ افزود: ما با طالبان ملاقات می‌کنیم و می‌گوییم که باید آتش‌بس برقرار شود. آن‌ها آتش‌بس را نمی‌خواستند ولی هم اکنون آن‌ها می‌خواهند آتش‌بس برقرار شود.

 

رییس جمهوری آمریکا همچنین با “اشرف غنی” رییس جمهوری افغانستان در بگرام دیدار کرد و هر دو تأکید کردند که اگر طالبان متعهد به یک توافق صلح باشد باید آتش بس را قبول کند.

 

در دیدار روسای جمهوری آمریکا و افغانستان دو طرف اعلام کردند که اگر می خواهیم در افغانستان صلح پایدار برقرار شود باید پایگاه های تروریست ها در خارج از کشور از بین برده شوند.

 

در این دیدار ترامپ از پیشرفت های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در امر مبارزه با تروریسم ستایش کرد و شکست داعش در شرق افغانستان را به غنی تبریک گفت.

 

رییس جمهوری آمریکا در دسامبر (دی ماه) سال گذشته نیز همزمان با کریسمس به شکل غیر منتظره به عراق سفر کرد تا با نظامیان آمریکایی حاضر در این کشور دیدار کند. ترامپ در آن سفر به همراه همسرش ملانیا از پایگاه هوایی الاسد در غرب بغداد بازدید کرد.

ایلنا

شکاف طبقاتی در هند؛ یک درصد قشر ثروتمند ۵۳درصد از ثروت این کشور را در اختیار دارند

تحقیقات اجتماعی انجام شده در این کشور با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت به دو چالش خاص اشاره می‌کنند؛ نه تنها ثروتمندان این کشور دارای ثروت و درآمد نامتناسب با سایر جامعه هستند، بلکه درآمد سرانه در ایالت‌ها به شدت متفاوت است و به الگوی نگران کننده رشد برخی ایالت‌های هند به قیمت عقب

ادامه »

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, فقر, هندوستان

عقب‌نشینی آمریکا؛ هند با خرید اس ۴۰۰ از روسیه تحریم نمی‌شود

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد، دولت این کشور به دنبال تحریم هند به دلیل خرید سامانه موشکی «اس ۴۰۰» از روسیه نیست اما واشنگتن با دهلی‌نو توافق دفاعی امضا خواهد کرد تا روسیه نتواند به فناوری آمریکایی دست یابد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه, هندوستان

صدور فرمان عفو دو افسر جنایتکار جنگی آمریکا در افغانستان توسط ترامپ

رئیس جمهوری آمریکا فرمان عفو دو سرباز ارتش این کشور را که به ارتکاب جنایت جنگی در افغانستان متهم بودند، صادر کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, عراق