افزایش بدبینی افغان‌ها به آمریکا

شماری از سیاست مداران افغانستان عامل اصلی بحران کنونی و اعلام حضور رئیس جمهوری دوگانه را در این کشور عملکرد بد آمریکایی ها دانسته و این انتقادها با گذشت هر روز از آنها افزایش می‌یابد.

ادامه »

اتحاد شوروی, افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, حضور نظامی

موافقت دادگاه کیفری بین‌المللی با آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان

قضات دادگاه کیفری بین‌المللی امروز (پنج‌شنبه) اجازه آغاز تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان توسط طالبان، نیروهای افغان و نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا را صادر کردند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, افغانستان, امریکا, جنایات جنگی, جنوب آسیا, جهان

رئیس آکادمی مطالعات ژئوپلیتیک روسیه: امضای توافقنامه با طالبان نشانه دورویی آمریکاست

رئیس آکادمی مطالعات ژئوپلیتیک روسیه به امضای توافقنامه صلح بین آمریکا و گروه طالبان اشاره کرد و آن را نشانه دیگری از حمایت واشنگتن از تروریسم و دورویی این کشور خواند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, ایران, تروریسم, جنوب آسیا, خبر, روسیه, سوریه

ترامپ: آمریکا نیروهای خود را در افغانستان کاهش می‌دهد

رییس‌جمهوری آمریکا با حضور غیرمنتظره در پایگاه هوایی بگرام گفت: واشنگتن به طور قابل ملاحظه‌ای سربازان خود در افغانستان را کاهش می‌دهد.

 

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ بعد از سفر سرزده به افغانستان و حضور در پایگاه هوایی بگرام در استان پروان در جمع سربازان با تاکید مجدد بر کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان اظهار داشت: شمار نیروهای ما در افغانستان هم اکنون در حدود هشت هزار و ۶۰۰ تن است و این تعداد نیز کمتر خواهد شد.

 

ترامپ اگرچه به شمار نیروهایی که قرار است افغانستان را ترک کنند اشاره ای نکرد اما افزود: ما می خواهیم تا زمانی که توافق حفظ شود و پیروزی کامل در افغانستان بدست آید در این کشور بمانیم.

 

وی با حضور در پایگاه نظامی بگرام که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند اعلام کرد که آمریکا گفت‌وگوهای صلح با طالبان از سر گرفته چراکه طالبان به‌دنبال توافق است.

 

ترامپ افزود: ما با طالبان ملاقات می‌کنیم و می‌گوییم که باید آتش‌بس برقرار شود. آن‌ها آتش‌بس را نمی‌خواستند ولی هم اکنون آن‌ها می‌خواهند آتش‌بس برقرار شود.

 

رییس جمهوری آمریکا همچنین با “اشرف غنی” رییس جمهوری افغانستان در بگرام دیدار کرد و هر دو تأکید کردند که اگر طالبان متعهد به یک توافق صلح باشد باید آتش بس را قبول کند.

 

در دیدار روسای جمهوری آمریکا و افغانستان دو طرف اعلام کردند که اگر می خواهیم در افغانستان صلح پایدار برقرار شود باید پایگاه های تروریست ها در خارج از کشور از بین برده شوند.

 

در این دیدار ترامپ از پیشرفت های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در امر مبارزه با تروریسم ستایش کرد و شکست داعش در شرق افغانستان را به غنی تبریک گفت.

 

رییس جمهوری آمریکا در دسامبر (دی ماه) سال گذشته نیز همزمان با کریسمس به شکل غیر منتظره به عراق سفر کرد تا با نظامیان آمریکایی حاضر در این کشور دیدار کند. ترامپ در آن سفر به همراه همسرش ملانیا از پایگاه هوایی الاسد در غرب بغداد بازدید کرد.

ایلنا

رهبر حزب کنگره ملی؛ باید بیش از هر چیز برای آزادی افغانستان کمر بسته و ‌دست اشغالگران را کوتاه کنیم

«دونالدترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا آخر هفته گذشته در یک سفر از پیش اعلام نشده و غیرمنتظره وارد فرودگاه بگرام بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکا در افغانستان شد و در این سفر دو ساعته با اشرف غنی در همین پایگاه دیدار کرد که به اعتقاد بیشتر شخصیت‌های افغان سفری تحقیرآمیز برای افغانستانی‌ها و برخلاف عرف دیپلماتیک بوده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حضور نظامی, خبر

شکاف طبقاتی در هند؛ یک درصد قشر ثروتمند ۵۳درصد از ثروت این کشور را در اختیار دارند

تحقیقات اجتماعی انجام شده در این کشور با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت به دو چالش خاص اشاره می‌کنند؛ نه تنها ثروتمندان این کشور دارای ثروت و درآمد نامتناسب با سایر جامعه هستند، بلکه درآمد سرانه در ایالت‌ها به شدت متفاوت است و به الگوی نگران کننده رشد برخی ایالت‌های هند به قیمت عقب

ادامه »

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, فقر, هندوستان

عقب‌نشینی آمریکا؛ هند با خرید اس ۴۰۰ از روسیه تحریم نمی‌شود

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد، دولت این کشور به دنبال تحریم هند به دلیل خرید سامانه موشکی «اس ۴۰۰» از روسیه نیست اما واشنگتن با دهلی‌نو توافق دفاعی امضا خواهد کرد تا روسیه نتواند به فناوری آمریکایی دست یابد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه, هندوستان