اینجا از زمین و آسمان مصیبت می‌بارد/ زندگی‌هایی که زیر”سیلاب” و “شن” دفن می‌شوند

قصه پردرد مردم جنوب کرمان پایانی ندارد؛ از فقر، نبود بهداشت و آموزش گرفته تا زندگی کپرنشینی جملگی شرایط سخت و مصیبت باری را برای اهالی این منطقه بوجود آورده است. بلایای طبیعی سیل و توفان شن هم در سال‌های اخیر به شدت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و آنها را سر دو

ادامه »

ایران, حقوق بشر, دهقانی, گزارش, محیط زیست

خیابان‌های اسپانیا، صحنه اعتراض کشاورزان

کشاورزان و رانندگان اسپانیایی با تجمع در خیابان‌های والنسیا و کوردوبا، از سیاستمداران خواستند تا تدابیری فوری به منظور بهبود شرایط نابسامان کشاورزی کشور اتخاذ کنند.

ادامه »

اسپانیا, اعتراضات اجتماعی, امریکا, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, دهقانی

در حالیکه سیل جالیز‌ها، نخلستان‌ها و باغ‌ها را در هرمزگان تخریب کرده است ۹۵درصد کشاورزان بیمه ندارند

دبیر نظام صنفی کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه هنوز برآورد دقیقی از خسارت‌های وارد شده به بخش کشاورزی صورت نگرفته، بیان می‌کند: محصولات جالیزی، پیاز و سیب‌زمینی و همچنین باغ‌ها موز و نخلستان‌ها تخریب شده و خسارت دیده‌اند.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, دهقانی, محیط زیست

تجمع کشاورزان با تراکتورهایشان دراعتراض بی‌توجهی مسئولان در تخصیص آبِ کشت پاییزه

کشاورزان اصفهان از ادامه پیگیری‌ها برای تخصیص آب جهت کشت پاییزه خبر می‌دهند.

 

جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در تماس با ایلنا از عدم تعیین زمان برای تخصیص آبِ کشت پاییزه انتقاد کردند.

 

این کشاورزان می‌گویند: آبان آغاز شده و یک هفته هم از آن گذشته اما هنوز زمان تخصیص آب برای کشت پاییزه را تعیین نکرده‌اند؛ با این حساب ما چگونه می‌توانیم در فصل پاییز کشت داشته باشیم و چگونه قرار است خانواده‌های ما ارتزاق نمایند.

 

این کشاورزان با بیان اینکه روز شنبه با تراکتورهایمان در یکی از میادین خوراسگان جمع شدیم تا اعتراضمان را نسبت به بلاتکلیفی و همچنین بی‌توجهی مسئولان نشان دهیم؛ ادامه دادند: ما همچنین خواهان جلوگیری از افزایش برداشت آب زاینده‌رود به وسیله کارخانه‌ها و ساماندهی رودخانه هستیم.

 

به گفته‌ی این کشاورزان، زاینده‌رود متعلق به کشاورزانی‌ست که قرن‌هاست با بهره‌گیری از آب آن کشاورزی می‌کنند و امورات خانواده‌هایشان را می‌گذرانند.

 

آنها خواستار تعیین زمان برای تخصیص آب در روزهای باقیمانده از هفته ی جاری هستند و می‌گویند اگر دیر شود، دیگر کشت پاییزه به فنا می‌رود.

 

مردم معترض به دپوی زباله در منطقه گویچاله برخی تاسیسات و تجهیزات را به آتش کشیدند

در ۱۳سال قبل در حالی که شهر ساری در استان مازندران میزبان جام جهانی کشتی بود تصمیم بر این گرفته شد تا مدت ۶ ماه محل دپوی زباله از سمسکنده ساری به منطقه گوچاله تغییر مکان پیدا کند.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, دهقانی

تجمع اعتراضی مردم شهرستان ایوان مقابل استانداری ایلام: معدن سیاهگل را نفروشید

روز گذشته شنبه ۹ شهریور، مردم شهرستان ایوان که معمولاً از راه کشاورزی و بعضاً جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ارتزاق می‌کنند، با تجمع مقابل استانداری استان ایلام، خواستار لغو واگذاری معدن سیاهگل(معدن قیر طبیعی، قیر معدنی و یا بیتومین) شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, دهقانی