امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

خصوصی‌سازی با کارخانه‌های استان فارس چه کرد؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در اتفاقات این روزهای فضای کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل یا تعطیل این استان به روشنی جست.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

یک کارگر ۱۶ ساله افغانی بر اثر سقوط به چاهک آسانسور، جان باخت

ساعت 21:55 شب گذشته در پی تماس کارگران ساختمانی با سامانه 125 مبنی بر سقوط یک کارگر به انتهای چاهک آسانسور، نیروهای عملیاتی ایستگاه 55 به همراه گروه امداد و نجات 3 با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران، به بزرگراه اشرفی اصفهانی جنوب به شمال، بعد از بزرگراه شهید حکیم، خیابان درخشانی رهسپار

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران کیان تایر مقابل وزارت صنعت‌، معدن و تجارت

بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه کیان‌تایر از ساعت هشت صبح امروز مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت، تجمع کرده‌اند.

 

به گفته کارگران معترض که در تجمع امروز حضور دارند، اعتراض آنها به پرداخت نشدن وام ۴۴ میلیارد تومانی برمی‌گردد که قرار است با پرداخت آن از سوی سیستم بانکیِ کشور، مشکلات کیان‌تایر برطرف شود.

 

از قرار معلوم، نامه‌ای در رابطه با پرداخت این وام از سوی وزیر صنعت به اسحاق جهانگیری (معاون اول رئیس جمهوری) نوشته شده‌ است تا با دستور جهانگیری به کارگروه ویژه‌ای که در این رابطه تشکیل شده، یک بانک عامل برای پرداخت وام پیدا شود.

 

یک نفر از کارگران هم می‌گوید: به علت بدهی‌هایی که کیان تایر به سیستم بانکی دارد تاکنون هیچ بانکی حاضر به همکاری با آن نشده است. با پرداخت این وام، کارخانه می‌تواند پول گاز خود را به صورت کامل پرداخت کند. هم‌اکنون فشار گاز کیان‌تایر به علت بدهی‌ای که به اداره گاز دارد، کاهش یافته است.

 

کارگر معترض دیگری درباره دلایل برگزاری تجمع امروز کیان‌تایری‌ها می‌گوید: مطالبات مزدی دی ماه سال جاری و ۴ ماه اضافه کار و بن انگیزشی ما پرداخت نشده است.

 

حدود ۴۰۰ کارگر بازنشسته کارخانه کیان‌تایر هم منتظر پرداخت سنوات بازنشستگی خود هستند. مدیران کیان تایر، به آنها نیز همانند کارگران وعده داده‌اند که با پرداخت این وام، سنوات آنها پرداخت شود.

ایرنا

مبارزه با خصوصی‌سازی را به جنبشی سراسری تبدیل کنیم

با نگاهی به قوانین کلان اقتصادی کشور، متأثر از سیاست‌های کلان اعلام‌شده در طول بیش از سه دهه، می‌توان دید که لغو قوانین یا کاهش دامنه قوانین حمایتی از نوع “قانون کار” و “تأمین اجتماعی”و نظایر آن همزاد قوانین “خصوصی‌سازی” باهدف تقویت بخش خصوصی [ بخوان: کلان سرمایه‌داران] کشور بوده است. به‌عبارتی، رواج گسترده قراردادهای

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

بعد از تجمع اعتراضی روز گذشته، کارگران هپکو یک ماه از معوقات مزدی خود را گرفتند

کارگران کارخانه هپکو در استان مرکزی می‌گویند: بعد از برپایی تجمع اعتراضی روز گذشته، ۱۶ بهمن ماه، سازمان خصوصی‌سازی معادل یک ماه از معوقات مزدی آنها را پرداخت کرده‌ است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

ششمین روز تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار دو و سه مسکن مقابل شهرداری

امروز ۱۶ بهمن ششمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو سپیدار دو و سه نیمه ساخته و رهاشده، و عدم پاسخگویی شهرداری تهران و شرکت واحد

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعزام رضا شهابی کارگر زندانی سندیکایی از بند ۲۰۹ اوین به بیمارستان

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره که هم اکنون در زندان اوین بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات زندانی می باشد و از نظر جسمانی مشکلات جدی و حادی دارد امزوز شانزدهم بهمن ماه برای معاینات پزشکی جهت ام آی ار و آزمایشات مختلف به بیمارستان اعزام گردید که پس از معاینات مقدماتی مجددا به زندان بازگردانده

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری