کارگران کارخانه کنتورسازی با تجمع مقابل دادگستری قزوین خواستار کمک به خلع‌ ید از بخش خصوصی‌ شدند

تعدادی از کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین پیش از ظهر امروز با مراجعه به دادگستری قزوین خواستار تعیین تکلیف مدیریت شرکت شدند.

 

منابع کارگری در کارخانه کنتورسازی قزوین گفتند: تعدادی از همکاران ما صبح امروز پس از طولانی شدن روند تغییر مدیریت کارخانه با مراجعه دادگستری قزوین، از این نهاد قضایی درخواست کمک کردند.

 

این کارگران با بیان اینکه مسئولان با صدور چندین مصوبه استانی هنوز برای تغییر مدیریت کارخانه و خلع ید او نتوانسته‌اند اقدامی انجام دهند، در ادامه افزودند: مشکلات کارگران کنتورسازی از زمانی آغاز شد که دولت به دلایل مختلف این واحد صنعتی را به بخش خصوصی واگذار کرد.

 

آنها گفتند: کارفرما هنوز وضعیت کارگران فعلی کارخانه را مشخص نکرده با این وجود اخیرا اقدام به جذب نیروی کار جدید کرده است. اگر بنا باشد این واحد تولیدی با همان مالکیت سابق اداره شود چرا به نظر کارگران اهمیت داده نمی‌شود؟ روزگاری این کارخانه قریب به ۴۰۰ تا ۵۰۰ کارگر داشت اما در سالهای اخیر تعداد آنها به حدود ۱۳۶ نفر رسید و و فعالیت تولیدی آن نیز محدود شد.

 

این کارگران افزودند: تعطیلی چند ماهه کارخانه در ابتدای سال بی‌مورد بوده، افزودند: کارفرما از ابتدای سال جاری کارگران را به بهانه پیشگیری از ابتلا به کرونا بیکار کرد و در حال حاضر ۵ ماه است آنها امکان دریافت مقرری بیمه بیکاری را به دلیل معوقات بیمه‌ای ندارند.

 

آنها با غیرکارآمد خواندن خصوصی‌سازی در روند اداره‌ی این شرکت گفتند: در این روش غیرکارشناسی سهامدار فعلی به دلیل برخی جرائم اقتصادی زندانی شد. در این مدت، وی از داخل زندان و با استفاده از نیروهای خود کارخانه را مدیریت می‌کرد و همین رویه نیز به مشکلات کارگران دامن زده است.

 

آن‌ها افزودند: در حال حاضر خارج شدن شرکت از مدیریت بخش خصوصی یکی از مطالبات اصلی کارگران کنتورسازی است و اگر نهادی دولتی باشد که بتواند از این کارخانه حمایت کند، قطعا بخش اعظم مشکلات کارگران برطرف خواهد شد.

کارگران هفت تپه؛ تا خلع ید کامل از بخش خصوصی، کار ادامه دارد

رتق و فتق امور تا زمان تکمیل خلع ید و به سلامت پشت سر گذاشتنِ این دوران فترت، یک دغدغه‌ی بسیار جدی است؛ دولت باید از همین امروز همه امورات را در هفت‌تپه البته با مشارکت کارگران در دست بگیرد؛ فردا دیر است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش, نئولیبرالیسم

کارشناس ایمنی؛ جان کارگران برای شرکت‌های پیمانکاری اصلا اهمیتی ندارد/ آن‌ها به دنبال استثمار بیشتر و سود بیشتر هستند

رئیس هیات مدیره انجمن‌های صنفی ایمنی و بهداشت کشور می‌گوید: کارفرمایان، استخراج معادن را به پیمانکاران واگذار می‌کنند و بعضا خود پیمانکاران به پیمانکاران دیگری. این یک سیکل باطل است. شرکت‌های پیمانکاری نیز به دنبال سودجویی هرچه بیشتر هستند و جان کارگران برایشان اصلا اهمیتی ندارد.

ادامه »

ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری