عرصه‌های عمدهٔ مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی در اوضاع کنونی

ازجمله مهم‌ترین موضوع‌های مرتبط با مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی میهن در هفته‌های اخیر عبارت بودند از: تصویبِ کلیات لایحهٔ بودجهٔ سال آینده در کمیسیون تلفیق مجلس که در چارچوب آن شاهد انجمادِ دستمزدها در سال آینده [۱۳۹۸]، ادامهٔ اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگری،

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, کارگری, معلمان, مقاله

دومین کارگر مدفون شده زیر آوار در خیابان فرمانیه، جان خود را از دست داد

جلال ملکی در گفت‌وگو با ایلنا درباره جزییات این حادثه گفت: در ساعت ۱۱:۳۸ صبح امروز یک مورد حادثه آوار در محل گودبرداری شده در خیابان فرمانیه به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی شهر تهران اطلاع داده می‌شود.   وی با بیان اینکه بلافاصله دو ایستگاه با امکانات کامل به محل حادثه اعزام شدند، ادامه داد:

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل: شکنجه و اعتراف‌گیری اجباری را متوقف کنید!

«فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل» (ITF) با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ضمن ابراز نگرانی عمیق خود از رفتار مقامات ایرانی با اعضا و فعالان اتحادیه‌های کارگری، خواستار تضمین‌های فوری برای حفظ آزادی و امنیت آنها شده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

درخواست صدها کنشگر مدنی و سیاسی، هنرمند، روزنامه‌نگار و حقوقدان برای آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان

بیش از ۸۰۰ کنشگر مدنی و سیاسی، هنرمند، روزنامه‌نگار و حقوقدان، در بیانیه‌ای از وضعیت نامشخص اسماعیل بخشی، کارگر کارخانه نیشکر هفتتپه و سپیده قلیان، دانشجوی معترض، در زندان ابراز نگرانی کرده‌اند.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران کشت و صنعت شمال مقابل استانداری مازندران

علت اعتراض کارگران، تعدیل چند نفر از کارگران مجتمع کشت و صنعت شمال در اوایل فروردین ماه جاری است درحالی‌که آنها خواستار بازگشت به کار و پرداخت معوقات حقوقی خود هستند.

 

این کارگران که تاکنون چندین بار اقدام اعتراضی در مقابل کارخانه و نهادهای مرتبط دولتی در استان مازندران انجام داده‌اند، گفتند: متاسفانه تا این لحظه هیچ پاسخی از سوی مسئولان و کارفرما به خواسته‌هایمان نگرفته‌ایم.

 

از قرار معلوم کارفرما برای کم کردن هزینه‌های کارخانه به بهانه عدم نیاز اقدام به تعدیل این ۵۰ نفر کرده است.

 

به گفته یکی از معترضان، بعد از گذشت سه ماه هنوز مقرری بیمه بیکاری آنها برقرار نشده است. همچنین از وعده‌هایی که در اجتماعات قبلی برخی مسئولان برای پیگیری وضعیت شغلی داده‌ شده هنوز خبری نیست.

 

به گفته وی برخی همکارانمان با سوابق ۲۰ سال در آستانه بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور بودند که کارفرما به بهانه خاتمه قرارداد همه آنها را یکجا بیکار کرد.
ایلنا

تجمع کارگران خریدار پروژه‌های تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی مقابل شهرداری و شورای شهر

حدود ۵۰ نفر از کارگران خریدار آپارتمان در پروژه‌های سپیدار ۲ و ۳ متعلق به شرکت تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی، در مقابل ساختمان‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

افزایش تعداد تجمع کنندگان دفاتر سهام عدالت کشور/ معترضان شب را در خیابان ماندند

با پیوستن جمع دیگری از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور برای همراهی همکاران خود، این اعتراض صنفی امروز وارد مرحله جدیدی شده است.   بامداد دیروز (۲۸ خرداد ماه) گروهی از کارکنان تعاونی سهام عدالت به نمایندگی از جمعیت هزار و پانصد نفری کارکنان دفاتر سهام عدالت در کشور با سفر به پایتخت در

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دو کارگر ضمن کار بر اثر سقوط از ساختمان‌های ۳ طبقه‌ و ۱۳ طبقه‌، جان خود را از دست دادند

یک کارگر ساختمانی در اثر سقوط از ارتفاع طبقه ۱۳ ساختمانی در حال ساخت در خیابان جهان پناه اراک جان باخت.   کارگر حادثه دیده حدودا ۳۰ سال سن داشته است که به دلیلی نامشخصی از طبقه ۱۳ سقوط می‌کند و در نتیجه بر اثر شدت جراحات وارده در همان لحظات اولیه جان خود را

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارخانه “صدر فولاد” هم‌چنان “تعطیل”؛ وعده‌های پوچ روی سفره خالی “۱۸۰ کارگر اخراجی”

کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد یک سال است تعطیل شده، بیش از ۱۸۰ کارگر آن اخراج و مطالبات آن‌ها هنوز پرداخت نشده و سفره‌های کارگران در ومیان وعده‌ها همچنان خالی است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری