چرا باید تصمیم‌گیری در مورد دستمزد کارگران و همسان‌سازی بازنشستگان در انتظار فروکش‌ کردن بحران بماند؟!

به نظر می رسد علیرغم تعیین تکلیف بحث‌هایی مانند افزایش حقوق کارمندان دولت و اعتبار رتبه‌بندی معلمان، تصمیم‌گیری در رابطه با بودجه همسان‌سازی و تعیین افزایش حداقل دستمزد کارگران، «فعلاً» متوقف شده است. آیا این توقف ناگهانی، نگران‌کننده است؟!

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

به‌استقبال صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران!

رفقای گرامی! با فرارسیدن خردادماه ۱۳۹۹ از تاریخ تأسیس حزب کمونیست ایران صد سال سپری می‌شود. اگرچه نطفه‌های جنبش کارگری و سوسیال‌دموکراسی در میهن ما در دوران انقلاب مشروطیت نضج یافت و تأثیرهایی تعیین کننده بر روند شکل‌گیری و پیروزی انقلاب مشروطیت داشت اما بااینهمه جنبش کارگری و کمونیستی ایران در هیئت حزبی سازمان ‌یافته

ادامه »

اتحاد شوروی, اذربایجان, اروپا, انگلستان, تاریخ, جهان, دیدگاه, روسیه, عراق, کارگری, یادنامه

یک فعال حوزه‌ی ایمنی و بهداشت؛ وزارت کار هیچ دستورالعمل حفاظتی برای مقابله با کرونا ابلاغ نکرده

اگر نمی‌توانیم بهداشت کارگاه‌های صنعتی و سلامت کارکنان آنها را تضمین کنیم، ابتدا باید فعالیت‌های صنعتی را متوقف کنیم و بعد با رعایت کامل استانداردهای بهداشتی و مراقبتی کارگاه را بازگشایی کنیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران شرکت فرنخ و مه نخ مقابل استانداری قزوین در اعتراض به حقوق‌های معوقه

صبح روز شنبه ۱۰ اسفندماه کارگران شرکت فرنخ و مه نخ با تجمع مقابل استانداری قزوین خواستار پرداخت حقوق معوقه خود از این شرکت شدند.

 

به گزارش ایلنا در قزوین، دقایقی پیش تعدادی از کارگران بازنشسته شرکت فرنخ و مه نخ مقابل استانداری قزوین تجمع و خواستار پرداخت حقوق و سنوات معوقه خود شدند.

 

یکی از کارگران این شرکت گفت: مدت یک سال است بازنشسته شده‌ایم اما متاسفانه هنوز موفق به اخذ مطالبات‌مان از این شرکت نشده‌ایم که مبلغ آن نیز به ۹۵ میلیون تومان می‌رسد و مشخص هم نیست چه زمانی پرداخت شود.

 

وی افزود: بابت سال‌های گذشته هیچ حقوقی دریافت نکرده‌ایم و فقط امسال حقوق پرداخت شده که آن هم تقریبا ۴۰ درصد از کل مبلغ حقوق ماهیانه را دریافت کرده‌ایم و از ترس اخراج شدن حرفی نمی‌زنیم.

 

این کارگر شرکت فرنخ و مه نخ اضافه کرد: کارگران قراردادی داخل شرکت هم از ده میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان طلب دارند اما هنوز مشغول به کار هستند با اینکه هیچ کس، هیچ مبلغی بابت حقوق دریافت نکرده است و مطالبات این کارگران شامل سنوات، حقوق و عیدی سال‌های گذشته است.

 

پیش از این معاون سیاسی استاندار از پرداخت تمامی بدهی شرکت فرنخ و مه نخ خبر داده بود؛ اما بنا بر گفته یکی دیگر از کارگران این شرکت که در تجمع حضور داشت، اظهار کرد: ۳۰ نفر از آخرین استخدامی‌های شرکت فرنخ و مه نخ هم هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند و مراجعه به دستگاه‌هایی چون دادگستری، اداره کار و تعاون و شرکت فرنخ و مه نخ فایده‌ای نداشته است زیرا کسی پاسخگوی مطالبات کارگران این شرکت نبوده است.

 

یکی دیگر از کارگران نیز در ادامه گفت: کارگران شرکت فرنخ و مه نخ هزینه سختی‌های کار زیان‌آور که ۴ درصد به مبلغ ۱۵ میلیون تومان بوده را با هزینه شخصی پرداخت کرده‌اند و حقوق معوقه آن به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد.