تجمع کارگران بازنشسته مقابل تامین اجتماعی/ باید حداقل مستمری به اندازه سبد معیشت و خط فقر افزایش یابد

کارگران بازنشسته با حضور مقابل سازمان تامین اجتماعی، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

 

به گزارش ایلنا، امروز پانزدهم بهمن، جمعی از بازنشستگان کارگری با حضور در مقابل سازمان تامین اجتماعی، خواستار رسیدگی به مطالبات قانونی خود شدند.

 

حاضران در تجمع امروز که از ساعت ۱۰:۳۰ صبح آغاز شده، مهمترین خواسته خود را افزایش مستمری های دریافتی به اندازه خط فقر می دانند و می گویند: باید با اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، حداقل مستمری به اندازه سبد معیشت و خط فقر افزایش یابد؛ در عین حال، باید بودجه کافی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان کارگری اختصاص یابد تا دریافتی این بازنشستگان همپای سایر بازنشستگان کشوری افزایش یابد.

 

این بازنشستگان در عین حال، خواستار ارائه خدمات درمانی رایگان و مکفی، افزایش خدمات رفاهی و توجه به منزلت بازنشستگان شدند.

 

گفتنی است، پیش از این، در ششم و هفتم بهمن ماه نیز بازنشستگان کارگری، تجمعات اعتراضی ترتیب داده و از مسئولان درخواست کردند به مطالبات قانونی آنها توجه کنند.

فعال کارگری؛ از آنجا که کارگران تشکل‌های قدرتمند، مستقل وقدرت چانه‌زنیِ مناسب ندارند، کارفرمایان قادر به تقلیل مزدند

هر زوری که دارند می‌زنند و از هر دری که بتوانند، ورود می‌کنند تا مزد را تقلیل دهند و از آنجا که کارگران تشکل‌های قدرتمند و مستقل و قدرت چانه زنی مناسب ندارند، طرف مقابل همه جوره سعی می‌کند حرف خود را به کرسی بنشاند.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, فقر, کارگری, گزارش

کارفرمایان و به تبع آن‌ها دولتی‌ها، مانع حلِ معضلِ فقرِ کارگران

محمدرضا تاجیک می‌گوید: در این شرایط که افزایش صد درصدی مزد نمی‌تواند دستمزد را به خط فقر برساند، متاسفانه در جلسات کمیته مزد، باب جدیدی توسط کارفرمایان گشوده شده است؛ نمایندگان کارفرما به خاطر اینکه حرفی ندارند در جلسه بزنند و هرجور قرار باشد سبد معیشت محاسبه شود، بازهم از دو برابر دستمزد فعلی بیشتر

ادامه »

ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

خطر بیکاری گسترده کارگران ساده به دلیل انقلاب دیجیتالی

برخی برآوردها از کاهش ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون فرصت شغلی در موج اول دیجیتالی شدن اقتصاد در ۲۰ سال آینده حکایت دارد. رقم بسیار قابل توجهی که به نظر نمی‌رسد جهان به لحاظ شرایط اجتماعی کشورها، آمادگی این تغییرات عمده را داشته باشد.

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, جهان, خبر, کارگری

معیشت کارگران در وضعیت قرمز است/ حقوق کارگران تنها ۱۰ روز در ماه کفاف می‌دهد

احسان سهرابی با بیان اینکه معیشت کارگران در وضعیت قرمز قرار دارد، گفت: توقع کارگران از دولتمردان و وکلای ملت برآورده نشده است و کارگران وضعیت زندگی و معیشتی سختی دارند.

ادامه »

ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری