تجمع کارگران آبفای آبادان در اعتراض به معوقات مزدی

شماری از کارگران اداره آبفای آبادان در اعتراض به آنچه پرداخت نشدن چندین ماه حقوق عنوان می‌کنند، امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه، مقابل ساختمان آبفای آبادان تجمع کردند.

 

منابع کارگری در آبفای آبادان در تماس با ایلنا گفتند: کارگران آبفای آبادان در مجموع ۲۵۰ نفرند که از این تعداد ۲۰۰ نفر کارگر پیمانکاری و مابقی را کارگران رسمی تشکیل می‌دهند که هر کدام مطالبات مزدی متفاوتی دارند.

 

این کارگران با بیان اینکه کارگران پیمانکاری از ابتدای سال جاری حقوق طلبکارند و در این فاصله فقط مبالغی را به صورت‌الحساب دریافت کرده‌اند، افزودند: مجموع این دریافتی به ۶ تا ۷ میلیون تومان می‌رسد. البته کارگران رسمی نیز دو تا ۳ ماه معوقات مزدی طلبکارند.

 

به گفته آنها، حدود ۶ نفر از کارگران مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور منتظر پرداخت ۴ درصد هزینه بازنشستگی خود به تامین اجتماعی هستند.

 

این کارگران افزودند: در سال جاری حدود ۶۰ نفر از کارگران آبفار آبادان با ۲۵۰ کارگر آبفای ادغام شده‌اند که وضعیت پرداخت مطالبات آنها نیز مشخص نیست.

 

آنها با انتقاد از وضعیت بیمه اجتماعی خود و همکارانشان گفتند: جدا از موضوع معوقات مزدی، چندین ماه حق بیمه پرداخت نشده به تامین اجتماعی داریم که این موضوع مشکلات زیادی را هم برای کارگران و هم برای خانوادهایشان در ارتباط با دریافت خدمات درمانی در بیمارستان‌های ملکی تامین اجتماعی ایجاد کرده است.

کارشناس ایمنی؛ جان کارگران برای شرکت‌های پیمانکاری اصلا اهمیتی ندارد/ آن‌ها به دنبال استثمار بیشتر و سود بیشتر هستند

رئیس هیات مدیره انجمن‌های صنفی ایمنی و بهداشت کشور می‌گوید: کارفرمایان، استخراج معادن را به پیمانکاران واگذار می‌کنند و بعضا خود پیمانکاران به پیمانکاران دیگری. این یک سیکل باطل است. شرکت‌های پیمانکاری نیز به دنبال سودجویی هرچه بیشتر هستند و جان کارگران برایشان اصلا اهمیتی ندارد.

ادامه »

ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

سبد معاش حداقلی از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گذشت

محاسبات گروه کارگری دستمزد نشان می‌دهد که نرخ سبد حداقلی که در اسفندماه ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد، با هر متر و معیاری که حساب کنیم، از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گذشته است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, فقر, کارگری, گزارش

سندیکای کارگران‌ نیشکر هفت‌ تپه؛ پیروزی‌های بیشتر در راه است!

کارگران عزیز و مبارز، همانطور که مطلع هستید اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه بعد از هفتاد و یک روز به حالت تعلیق در آمد. تعلیق اعتصاب در حالی صورت گرفت که نمایندگان مجلس خواستار وقت دو هفته‌ای برای رسیدگی به مطالبات کارگران شدند.

ادامه »

ایران, بیانیه, خبر, کارگری

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ماهشهر؛ وضعیت بد معیشتی ما را ببینید و طبقه‌بندی مشاغل را اجرا کنید

کارگران شهرداری ماهشهر این کارگران روز گذشته در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پایین بودن سطح دستمزدها مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری