۸۰۰ میلیون کودکِ جهان در معرض خطر آلودگی سرب

این مطالعه نشان می‌دهد در حالی که سطح سرب خون در کودکان کشورهای ثروتمند در طول سالها کاهش یافته است، در کشورهای فقیرتر این مشکل به طرز چشمگیری افزایش یافته است

ادامه »

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق کودک, حقوق کودکان, خبر, دانش, سازمان ملل, محیط زیست

 افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست

تجمع مردم دشتی و تنگستان در اعتراض به فعالیت دوباره معدن مرمریت

عصر دیروز مردم شهرستان‌های دشتی و تنگستان در استان بوشهر به نشانه اعتراض به فعالیت دوباره معدن سنگ مرمریت در کنار عمارت تاریخی شیرینه و بزرگترین چشمه آب شیرین منطقه تجمع کردند.

 

به گزارش ایلنا، عصر دیروز پنجشنبه ۹ مرداد ماه بیش از ۵۰۰ نفر از مردم شهرستان‌های دشتی و تنگستان برای جلوگیری از فعالیت معدن سنگ مرمریت که در کنار عمارت تاریخی “شیرینه” و بزرگترین آبشخور شیرین حیات وحش منطقه آغاز به فعالیت کرده است به نشانه اعتراض در کوه بیرمی تجمع کرده بودند.

 

سید کریم موسوی فعال محیط زیست درباره این تجمع به ایلنا، گفت: از آنجا که کوه‌خواری طعم دلپذیری در این روزها برای زیاده‌خواهان دارد در کنار خبرهای ناگوار دیگر که از بام سرافراز ایران”دماوند” و آتش سوزی دیگر کوه های کشورمان را می شنویم، معدن مرمریت تنگه “شیرینه” کوه “بیرمی” نیز با وجود مقاومت نزدیک به ۲ سال مردم شهرستان دشتی جهت ابطال پروانه این معدن، متاسفانه دوباره آغاز به کار کرده است.

 

وی ادامه داد: عصر دیروز زن و مرد، پیر و جوان و حتی کودکان خردسال به نشانه اعتراض در گرمای شرجی بالای ۵۰ درجه منطقه به نشانه اعتراض پس از پیاده روی در کوه بیرمی در مقابل این معدن تجمع کردند.

 

این فعال محیط زیست افزود: متاسفانه چند نفر با خودروهای‌شان  و فحاشی به سمت مردم معترض حمله‌ور شدند که عده ای از جوانان فعال محیط زیست شیشه های خودروها را شکستند؛ البته با پادرمیانی بزرگترها موضوع ختم به خیر شد و معترضان  دست به اقداماتی نزدند که این افراد بخواهند به نفع خودشان از آن سو استفاده کنند.البته نیروی انتظامی هم در محل حضور داشت.

 

حسن باغبانی دیگر فعال محیط زیست نیز در گفت و گو با ایلنا در این باره گفت: از آذرماه سال ۹۷ با فعالیت این معدن کار در کوه بیرمی مخالفت کردیم.مدتی فعالیتش متوقف شد اما چند روز پیش با مجوز از سوی شورای تامین استان دوباره فعالیتش را آغاز کرده  است این در حالی است که اغلب فعالان محیط زیست در حال خاموش کردن آتش‌سوزی مراتع بوشکان در منطقه بودیم.

 

این فعال محیط زیست اضافه کرد:مجوزی که برای معدن کار از سوی شورای تامین صادر شده است از نظر ما مردم منطقه کاملا باطل است چرا که در کنار عمارت تاریخی “شیرینه” و بزرگترین چشمه آب شیرین در کوه “بیرمی” آن هم با توجه به بحران بی آبی در منطقه شکل گرفته است.

 

وی افزود : به ادارات آب منطقه‌ای و میراث فرهنگی مراجعه کردیم اما آنها گفتند هیچ گونه مجوزی دال بر اینکه این معدن اجازه فعالیت داشته باشد را صادر نکرده اند. برای پیگیری این موضوع به سازمان صمت استان هم  مراجعه کردیم که اجازه دیدار  با رئیس این سازمان را به ما ندادند.

 

پرونده حکم ۵۶۰۰ هکتاری و خطر حذف جنگل‌های هیرکانی از ثبت جهانی؟

چند روزی است که اعطای مالکیت ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های آق‌مشهد ساری به یک شخص بر اساس یک سند قدیمی باعث واکنش‌های زیادی شده است این در حالیست که این ۵۶۰۰ هکتار بخشی از جنگل‌های هیرکانی است که سال گذشته در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

ادامه »

المان, ایران, جهان, گزارش, محیط زیست

آغاز مونتاژ راکتور همجوشی هسته‌ای در فرانسه

حامیان این پروژه  امیدوارند همجوشی هسته‌ای به منبع اصلی تولید انرژی-بدون انتشار گازهای مضر برای محیط‌زیست یا خطر انفجار در نیروگاه‌های هسته‌ای- تبدیل شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, چین, خبر, دانش, روسیه, ژاپن, کره جنوبی, هندوستان

کشته و آواره‌شدن بیش از ۳ میلیارد حیوان در آتش‌‌سوزی‌های استرالیا

نخست‌وزیر راست افراطی، استرالیا پیش از این و به رغم وسعت آتش‌سوزی‌ها گفته بود که با وجود آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای که این کشور را در بر گرفته است، تلاش‌های خود را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی افزایش نمی‌دهد.

ادامه »

استرالیا, حقوق حیوانات, خبر, محیط زیست