تراژدی کودکان کار؛ سرنوشتی که در خیابان رقم می‌خورد

دستان یخ‌زده، تراژدی کودکانی است که سرنوشت آنان در خیابان رقم می‌خورد، این کودکان به‎خاطر تهیه تکه‌نانی برای خانواده از تحصیل بازمانده و آینده‌ای پُر از آسیب در انتظارشان است؛ این پدیده فضایی را ایجاد کرده که بغض جامعه بوده و وجدان هر انسان پاک سرشتی را می‌رنجاند.

ادامه »

ایران, حقوق کودک, فقر, کودکان کار

بیانیه جمعی از معلمان ایران؛ آتشی که از شین‌آباد تا زاهدان جان عزیزان ما را می‌سوزاند، محصول بی‌توجهیِ قدرتمندان است

آتش‌سوزی مدرسه اسوه حسنه در زاهدان و مرگ ۴ کودک، انتقاد معلمان کشور را برانگیخته است. بیش از ۶۰۰ نفر از معلمان با امضای بیانیه‌ای به این مساله اعتراض کرده‌اند.

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر, معلمان

در سیستان و بلوچستان؛ بچه‌های چتربازِ بلوچ “بابا نان داد” نمی‌دانند

«کاوه» نیازمند «تحصیل» و «کودکی» است و خانواده‌ی فرودستش نیازمند «حمایت»؛ اما اینها نصیبش نمی‌شود؛ پس راهی به جز «چتربازی» ندارد؛ راهی که یک توصیف ساده دارد: یا مرگ یا نان!‍

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر, کارگری

تصویر تلخ فقر در خوزستان/ ۱۲۰۰۰ کودکی که به مدرسه نمی‌روند

کارشناس مسئول امور آسیب‌دیدگان اجتماعی اداره‌کل بهزیستی خوزستان می‌گوید «بسیاری از کودکانی که به مدرسه نرفته‌اند، به دلیل مسائل جزئی از تحصیل بازمانده‌اند؛ برخی از کودکان تنها به دلیل نداشتن یک جفت کفش به مدرسه نمی‌روند».

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر, فقر

تجمع در ماهشهر برای برخورد جدی با کودک‌آزاری

تعدادی از شهروندان ماهشهر به دنبال انتشار خبری مبنی بر ضرب و جرح سه کودک در حومه این شهر، جلوی ساختمان دادگستری تجمع کردند. آنان خواستار برخورد جدی با کودک‌آزاران شدند.

 

در پی انتشار خبری در چند روز گذشته مبنی بر آزار سه کودک در منزل مسکونی‌شان واقع در شهر طالقانی از توابع بندر ماهشهر تعدادی از شهروندان ماهشهر روز سه‌شنبه (۴ اردیبهشت/ ۲۴ آوریل) در جلوی محوطه دادگستری این شهرستان اجتماع کردند و از مقامات قضایی خواستند به طور جدی با عوامل این کودک‌آزاری برخورد کنند.

 

بنا به گزارش ایرنا این سه کودک توسط والدینشان در خانه محبوس و مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

 

به گفته محسن بیراوند، فرماندار ماهشهر، پدر خانواده این خانواده در روز اول حادثه به جرم خود اقرار کرده است. به گفته بیراوند او دستگیر و روانه زندان شده‌است.

 

فرمانده ماهشهر همچنین گفت که نامادری این کودکان که شریک جرم بوده نیز تحت تعقیب قرار گرفته و دستگیر شده است. او افزود که تحقیقات در باره این پرونده جریان دارد.

 

بنا به اخبار منتشر شده دو دختر و یک پسر بچه ۶، ۹ و ۱۲ ساله که از دو ازدواج پیشین پدر خانواده بوده‌اند و توسط او و نامادری مورد آزار و ضرب و جرح قرار می‌گرفته‌اند.

 

دست دختر بزرگ‌تر به دلیل ضربه چکش شکسته است و کودکان دیگر نیز با میله داغ زخمی شده‌اند. این کودکان که در منزل شخصی خانواده محبوس شده بودند با اطلاع همسایگان به نیروهای انتظامی به مرکز فوریت‌های پزشکی منتقل شده‌اند.

 

مادر دو دختر در گذشته و مادر کودک سوم پیش از این از پدر خانواده طلاق گرفته است.

 

نداشتن برنامه جامع برای برخورد با کودک‌آزاری

 

بنا به آمار منتشر شده از سوی مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی ایران در سال گذشته ۸۶ درصد کودک آزاری‌ها توسط والدین کودکان انجام شده است.

 

بیش از شش سال پیش دولت لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان را تصویب کرد اما تاکنون مجلس در این مورد تصمیم نگرفته است.

 

بسیاری از کارشناسان اکثر موارد کودک‌آزاری در خانه و توسط اعضای خانواده صورت می‌گیرند و خشونت در اقشار پایین جامعه بیشتر از طبقات مرفه است.

 

به گفته سید حسین حسینی، جامعه شناس در مصاحبه با ایلنا: «تحقیقات در ایران نشان می‌دهند که هرچقدر از طبقات مرفه اقتصادی به سمت طبقات پایین و زحمتکشان جامعه برویم، میزان خشونت خانوادگی افزایش پیدا می‌کند.»

 

به گفته حسینی در ایران کودکان “در اختیار والدین هستند و آنها به نوعی صاحب کودک به شمار می‌‌روند” و به همین دلیل ممکن است هرگونه خشونتی از طرف آنها بر کودک اعمال شود.

 

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده پیرامون کودک‌آزاری در ایران می‌گوید در کشور “بیشتر برنامه‌ها درمان‌محور است و وقتی کار از کار گذشت برنامه‌هایی برای پیشگیری از معضلات اجتماعی ارائه می‌شود.”

 

مولاوردی با ابراز نگرانی از وضعیت “کودکانی که در حال قربانی شدن هستند؛ بدون اینکه صدایی داشته باشند” می‌گوید که در ایران برنامه جامعی برای برخورد با معضل کودک‌آزاری وجود ندارد.

صدای آلمان

در حالیکه درحمله نظامیان اسرائیلی سه کودک فلسطینی کشته و دهها کودک زخمی شده‌اند، یونیسف خواستار حمایت از کودکان شد

به نقل از سایت سازمان ملل، مدیر منطقه ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا در بیانیه ای اعلام کرد: در حمله نظامیان اسرائیلی به راهپیمایان فلسطینی در ۱۰ روز گذشته، سه کودک کشته و دهها کودک دیگر به شدت زخمی شده اند.

ادامه »

اسراییل, جهان, حقوق کودک, خبر, فلسطین

انکارِ دست‌های کوچکِ تا آرنج سیاه

زباله‌گردیِ کودکان، پر از آسیب‌های مختلف است؛ اما مشکل اصلی جای دیگری‌ست؛ مشکلی که زباله‌گردی را و وضعیت کودکان این حوزه را تبدیل به یک بحران تمام‌عیار می‌کند، انکار مسئولان است؛ اینکه مسئولیت نمی‌پذیرند و توپ را به یکدیگر پاس می‌دهند، معضل اصلی است.   سرش در سطل زباله است؛ انگار ما را نمی‌بیند؛ انگار

ادامه »

ایران, حقوق کودک, فقر, کارگری, گزارش

آقای دولت آبادی شما کی به انجام وظایف خود مشغول خواهید شد؟

به جای احضار کردن دخترکان ۹ ساله و چک کردن شناسنامه شان، به جای شاخ و شانه کشیدن برای شهردار تهران، به جای دخالت در کار دیگر نهادها و ارگان ها کمی به فکر کار خودتان باشید، که اختلاص گران و مفسدان و دزدان در شهر می‌چرخند

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, مقاله

مرگ دو کودک کار در کارگاه بلوک زنی در بجنورد

دوکودک کار در بجنورد بر اثر سقوط در دستگاه میکسربلوک زنی‌جان خود را از دست دادند.   به گزارش ایلنا، علی پاکدل (فرمانده انتظامی شهرستان بجنورد) با اعلام این خبر گفت: دو کودک کار در شهرستان بجنورد خراسان شمالی بر اثر سقوط در دستگاه میکسر کارگاه بلوک‌زنی جان خود را از دست دادند.   پاکدل

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر, کارگری