کارگران مناطق آزاد؛ برده‌داری نوین و بی‌دفاع در مقابلِ اخراج!

قوانین و مقررات مربوط به کارگران از شمولیت قانون کار خارج است و کارگران ذیل قانون اشتغال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کار می‌کنند که عملاً آنها را به کارگرانی بی‌دفاع تبدیل کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

در دزفول بیش از ۱۰۷۸ نفر از شاغلان اصناف مبتلا به کرونا شده‌اند

بیشترین آمار مبتلایان در اصناف مربوط به کشاورزان، کارگران ساختمانی و رانندگان است، با این حال شاغلان در سایر اصناف نیز ۴۷ درصد از مبتلایان را در این حوزه تشکیل می‌دهند

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, کارگری, معلمان

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری سریش‌‌آباد شهرستان قروه

کارگران شهرداری سریش‌‌آباد در استان کردستان، از اسفند ماه سال گذشته حقوق نگرفته‌اند.

 

کارگران شهرداری سریش آباد در شهرستان قروه کردستان در تماس با ایلنا، از عدم پرداخت معوقات مزدی خود انتقاد کردند.

 

این کارگران که چهار ماه دستمزد معوق دارند، می‌گویند: آخرین دستمزدی که گرفتیم، مربوط به اسفندماه سال گذشته است و بعد از آن دیگر حقوق نگرفتیم.

 

این کارگران از عدم پرداخت حق بیمه‌های خود نیز انتقاد دارند و می‌گویند: حتی حق بیمه‌ها ما نیز به موقع به حساب تامین اجتماعی واریز نمی‌شود.

 

این کارگران روز گذشته با تجمع مقابل ساختمان شهرداری، خواستار توجه به مطالبات قانونی و برحق خود شدند. آنها در این شرایط کرونایی خواستار پرداخت معوقات مزدی خود هستند.

گسترش جنبش اعتراضی کارگران و سیاست‌ رژیم ولایت فقیه در قبال سازمان تأمین اجتماعی

در هفته های اخیر دُور تازه‌ای از اعتراض‌های کارگری در صنایع کلیدی کشور رخ داده است که ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادامه »

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, فقر, کارگری, مقاله

کارگران و رنج بزرگِ بی‌سرپناهی!

به نظر می‌رسد با بحرانی شدن اقتصاد و صعود نرخ تورم، دولت قصد دارد از سطح مطالبات عامه مردم به خصوص کارگران و فرودستان بکاهد؛ اگر کارگران تا سال قبل و سالهای قبلتر به دنبال احیای تعاونی‌های مسکن و مشارکت در تعاونی برای خانه‌دار شدن بودند، حالا باید برای وام ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش