ادامه تجمع کارگران شهرداری نیشابور؛ امنیت شغلی ما را در معرض تهدید قرار داده‌اند

صبح روز یکشنبه ۲۳ دی ماه، گروهی از کارگران دائمی منطقه دو شهرداری نیشابور، برای چندمین بار در ماه جاری در انتقاد به اعمال فشار «شهرداری نیشابور» برای تبدیل وضعیت قرارداد کارگران دائمی به پیمانی مقابل دفتر پیمانکار واقع در خیابان هاشمی نژاد نیشابور تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

در اقدامی ظالمانه، شهرداری نیشابور کارگران را تهدید به اخراج در صورت عدم موافقت با تغییر قرارداد مستقیم به‌پیمانی کرد

کارگران شهرداری نیشابور می‌گویند: طی یک ماه گذشته شهرداری نیشابور به صورت جدی تلاش کرده تا به هر طریق ممکن قرارداد کاری کارگران قرارداد مستقیم خدماتی منطقه دو را به وضعیت قرارداد پیمانی تبدیل کند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع راننده‌های شرکت حمل‌ونقل آبادان مقابل ساختمان شرکت

گروهی از راننده‌های شرکت حمل‌ونقل آبادن صبح امروز (۲۲ دی ماه) در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل ساختمان این شرکت واقع در جاده قدیم تهران نرسیده به پل کن، تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, رانندگان

تجمع اعتراضی کارگران ایران در روز جهانی کارگر، به تشنج کشیده شد

به گزارش رادیو فرانسه: همزمان با روز جهانی کارگر در نخستین روز ماه مِه، امروز ١١ اردیبهشت، تجمع شمار زیادی از کارگران ایران در برابر خانۀ کارگر و مجلس در اعتراض به عدم صدور مجوز راهپیمایی، به تشنج کشیده شد.

 

تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در نخستین روز ماه مِه/ ١١ اردیبهشت، از سوی گروه اتحاد بازنشستگان و ۵ تشکل مستقل کارگری در مقابل خانۀ کارگر و مجلس برگزار شد.

 

طبق گزارش “اتحادیۀ آزاد کارگران ایران”، نیروهای انتظامی و امنیتی تا کنون حداقل ٣ نفر را در تظاهرات مقابل مجلس، بازداشت نموده و عده‌ای را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

 

نام بازداشت شدگان “حسین آذرگشسب”، “محسن متقی” و “پیمان احمدی” ذکر شده است. نیروی انتظامی در خصوص دلیل این بازداشت ها اعلام نموده است که افراد بازداشت شده، قصد ایجاد اغتشاش را داشته اند.

 

همچنین بنا به گفتۀ این اتحادیه، امروز مأموران لباس شخصی به تجمع کارگران در “سقز” حمله نمودند و تعدادی از کارگران را مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کرده‌اند. در این شهر “محمود صالحی” فعال کارگری، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و زخمی شده است و فردی به نام “عثمان اسماعیلی” هم بازداشت شده است.

 

بر اساس گزارش‌های رسیده از فعالان کارگری، کارگران در مجتمع نیشکر هفت تپه، مریوان و قزوین نیز تجمعاتی را برگزار نمودند. این در حالیست که دولت حسن روحانی، حتی برای راهپیمایی‌های روز کارگر مجوزی صادر نکرده است.

 

از سه سال پیش تا کنون، خانۀ کارگر ایران همواره مجوز برگزاری مراسم روز جهانی کارگر را از استانداری تهران دریافت می نمود. با این حال، شماری از نهادها و تشکل‌های مستقل کارگری، مراسم جداگانه‌ای را برگزار می‌کردند.

 

“حسن حبیبی” دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز که در این تجمع ها حضور داشت، تأکید نمود که کارگران ستون فقرات جامعه هستند. وی با بیان اینکه وظیفۀ دولت‌ها این است که زندگی درخور شأن انسانی را برای مردم فراهم کنند، افزود که «جامعۀ کارگری ایران در این سال‌ها، جز رنج و ملامت چیز دیگری ندیده است. ما امروز جمع شدیم تا با اتحاد در مقابل مشکلاتی که به ما تحمیل می‌شود بایستیم».

 

او در ادامه یادآور شد که «مقصر اصلی مشکلات جامعۀ کارگری، نه تنها دولتمردان و کارفرمایان، بلکه خود ما هستیم زیرا نمایندۀ مجلس تعیین می کنیم اما بعد او را رها کرده و رصد نمی‌کنیم. چند نفر از ما عملکرد نمایندگان مجلس را رصد می کنند؟»

 

مطالبات اصلی تجمع کنندگان، افزایش دستمزد عادلانه، تأمین امنیت شغلی و رفع قراردادهای موقت است. آنها خواستار رسیدگی مسئولان و نمایندگان مجلس به مطالبات قانونی خود هستند.

 

بر اساس برآورد فعالان کارگری، حدود ٦ هزار اعتراض کارگری در سال گذشته در ایران رخ داده است. این اعتراضات شامل تجمع داخل کارخانه‌ها تا راهپیمایی و اعتصاب‌ها می‌شود.

دادگستری گلستان؛ در پرونده معدن زمستان یورت هشت مدیر مقصر شناخته شدند

رییس دادگستری کل استان گلستان آخرین جزئیات روند رسیدگی به پرونده معدن زغال سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر که بر اثر این حادثه 43 نفر از کارگران معدن جان باختند را اعلام کرد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران و بازنشستگان مقابل مجلس به مناسبت روز جهانی کارگر

صبح امروز (یازده اردیبهشت) به مناسبت روز جهانی کارگر جمعی از کارگران و بازنشستگان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.   در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شده، صدها نفر از کارگران و بازنشستگان حضور دارند.   خواسته‌های اصلی تجمع‌کنندگان، افزایش دستمزد عادلانه، تامین امنیت شغلی و رفع قراردادهای موقت است و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری