تجمع اعتراضی مردم شهرستان ایوان مقابل استانداری ایلام: معدن سیاهگل را نفروشید

روز گذشته شنبه ۹ شهریور، مردم شهرستان ایوان که معمولاً از راه کشاورزی و بعضاً جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ارتزاق می‌کنند، با تجمع مقابل استانداری استان ایلام، خواستار لغو واگذاری معدن سیاهگل(معدن قیر طبیعی، قیر معدنی و یا بیتومین) شدند.

 

به گزارش ایلنا، اهالی می‌گویند: واگذاری این معدن، منجر به عملیات بهره‌برداری از آن می‌شود و این بهره‌برداری، به زیست‌بوم محلی و کشاورزی آسیب می‌زند.

 

آنها می‌گویند: علیرغم پیگیری‌های مستمر و مراجعات مکرر به دستگاه‌های مختلف، تاکنون نتیجه ملموسی برای جلوگیری از استمرار تخریب توسط بهره‌بردار معدن و تعطیلی آن حاصل نشده است.

 

این در حالی‌ست که مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان ایلام اعلام کرده است: واگذاری این معدن در سال‌های پیش اتفاق افتاده و دارای مشکلات اساسی است. قبلا نیز طی نامه‌ای به منظور تعطیلی این معدن؛ موضوع را به وزارتخانه منعکس نموده‌ایم. پیرو نامه قبلی مکاتباتی داشته‌ایم اما متاسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم؛ این معدن، به دلیل مشکلاتی که دارد،استمرار فعالیت آن به صلاح نیست و بایستی تعطیل شود.

اگر مردم به دستور مقامات جهت تخلیه تمکین نمی‌کنند بدین خاطر است که جایی برای رفتن ندارند

رییس انجمن صنفی کشاورزی و منابع طبیعی دشت آزادگان با فاجعه‌بار خواندن وضعیت روستاییان و کشاورزان ساکنان رفیع، حمیدیه، سوسنگرد، بستان، ابوحمیظه و کوت سیدنعیم، گفت: ده‌ها هزار هکتار از اراضی کشاورزی مردم به زیر آب رفته، و نابود شده، و دام‌ها نیز در حال تلف شدن هستند.

ادامه »

ایران, خبر, دهقانان, محیط زیست

رد پای سیاست‌های غلط انتقال آب دولت در فاجعه سیل خوزستان / مسئولان عکس و فیلم تبلیغاتی می‌گرفتند و می‌رفتند

عدم لایروبی کرخه مهم‌ترین دلیل طغیان آب بود. رودخانه کرخه به تالاب هورالعظیم می‌ریزد. چند عدد بیل مکانیکی کافی بود تا در طول دو تا سه هفته کرخه و رودهایی که به این رودخانه می‌پیوندد، لایروبی شود.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, دهقانان, کارگری, گزارش, محیط زیست

عرصه‌های عمدهٔ مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی در اوضاع کنونی

ازجمله مهم‌ترین موضوع‌های مرتبط با مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی میهن در هفته‌های اخیر عبارت بودند از: تصویبِ کلیات لایحهٔ بودجهٔ سال آینده در کمیسیون تلفیق مجلس که در چارچوب آن شاهد انجمادِ دستمزدها در سال آینده [۱۳۹۸]، ادامهٔ اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگری،

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, کارگری, معلمان, مقاله