سودانی‌ها بر ضرورت سرنگونی نظام حاکم تاکید کردند

شهرهای مختلف سودان از روز چهارشنبه هفته گذشته صحنه تظاهرات مردمی ضد نظام حاکم است، معترضان ابتدا خواستار بهبود شرایط معیشتی خود و تامین کالاهای مورد نیاز مردم بودند اما کم کم خواسته های آن ها تغییر کرد و اکنون خواستار سرنگونی نظام حاکم شده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

اعتراضات گسترده مردمی در پی خودسوزی یک خبرنگار در تونس

سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس در بیانیه‌ای در سایت الکترونیکی خود اعلام کرد، عبدالرزاق الزرقی، عکاس خبری به دنبال خودسوزی در اعتراض به شرایط اجتماعی نابسامان و ناامیدی موجود در کشور درگذشت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا

فرصت‌های پیروزی «سیف‌الاسلام قذافی» در انتخابات لیبی

نام «سیف‌الاسلام» فرزند «معمر قذافی» رهبر پیشین لیبی این روزها به عنوان یکی از برجسته‌ترین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بهار آینده مطرح است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, خبر, روسیه, شمال افریقا, لیبی, ناتو

الوسط لیبی؛ آمریکا ۳ پایگاه نظامی در لیبی دارد

تارنمای روزنامه «الوسط » لیبی روز سه شنبه نوشت، آمریکا بر خلاف ادعاهایش که حضور خود را در آفریقا محدود اعلام می کند، 34 پایگاه بزرگ و کوچک نظامی در این قاره دارد که سه پایگاه آن در لیبی است.

 

الوسط افزود، آمریکا 14 پایگاه عملیاتی و 20 پایگاه احتیاطی دارد و عملیات نظامی این کشور در لیبی همچنان و در دوران «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز ادامه دارد که آخرین مورد آن 29 نوامبر گذشته بود.

 

این تارنما افزود، آمریکا تعداد زیادی پایگاه نظامی در آفریقا دارد و با این حال ادعا می کند حضور محدودی در این قاره دارد در حالی که گزارش رسانه های آمریکایی و از جمله «د اینترسپت » نوشته اند، آمریکا شبکه گسترده ای از پایگاه های نظامی در مناطق اعلام نشده در آفریقا دارد.

 

الوسط در ادامه نوشت، آمریکا در لیبی پایگاهی دارد که هواپیماهای بدون سرنشین از آن به پرواز در می آید و نیروهای ویژه نیز در آن مستقر اند اما رئیس جمهوری این کشور می گوید در لیبی نیرویی ندارد.

 

این تارنما به نقل از «آدام موور » کارشناس امور نظامی و استاد دانشگاه کالیفرنیا نوشت، آمریکا در سه منطقه اصلی آفریقا پایگاه و حضور نظامی دارد؛ نخست، شاخ آفریقا و دوم در منطقه سومالی، جیبوتی، کنیا، لیبی و ساحل آفریقا و سوم، کامرون، چاد، نیجر، مالی و بورکینافاسو است.

 

الوسط در خصوص عملیات آمریکا در آفریقا نیز نوشت، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا از سال 2011 میلادی 550 عملیات در آفریقا انجام داد که 300 مورد آن طی چهارماه در سال 2016 بود.

 

تارنمای آمریکایی اینترسپت نوشته است، چین، فرانسه ، روسیه و امارات به حضور نظامی خود در آفریقا افزایش داده اند و با اینکه این کشورها نیز در آفریقا پایگاه دارند اما به مناطقی که آمریکایی ها حضور دارند، نزدیک نمی شوند.

 

بنا بر گزارش های رسمی آمریکایی ، این کشور هفت هزار و 200 نیروی نظامی در آفریقا دارد و قرار است طی سال های آینده به میزان 10درصد آن را کاهش دهد.

ایرنا

خیز جریان‌های چپگرا در تونس برای انحلال جنبش النهضه

علی کلثوم، عضو هیات وکلای مدافع شکری بلعید و محمد البراهمی اعلام کرد، این هیات به زودی با طرح شکایت قضایی علیه جنبش النهضه، با استناد به بند هفت قانون مبارزه با تروریسم که طبق آن امکان انحلال هر حزب یا جمعیتی به دلیل ارتباطش با تروریسم وجود دارد، انحلال این حزب را خواستار می‌شود.

ادامه »

تونس, جهان, خبر, شمال افریقا

مصر سفر وزیر خارجه برزیل را به این کشور لغو کرد

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، قاهره سفر «الویسیو نونیز ویررو» وزیر خارجه برزیل را به مصر لغو کرد. این اقدام در اعتراض به اقدام اخیر رئیس جمهوری برزیل مبنی بر انتقال سفارتخانه این کشور به قدس اشغالی صورت گرفت.

ادامه »

امریکای لاتین, برزیل, جهان, خبر, شمال افریقا, مصر