بی‌بی‌سی به عدم برخورداری از شفافیت متهم شد

نهاد ناظر بر استانداردهای رسانه‌ای در انگلیس موسوم به آفکام، بی‌بی‌سی را به عدم برخورداری از شفافیت در پرونده “ناگا مونچتی” مجری سرشناس برنامه صبحگاهی این شبکه متهم کرد.

 

بی‌بی‌سی هفته گذشته در تصمیم خود برای مجازات خانم مونچتی به علت آنچه عدم رعایت اصول بی‌طرفی نامیده بود، صرف نظر کرد، با این حال آفکام می‌گوید که نسبت به تصمیم اولیه این شبکه «نگرانی جدی» وجود دارد.

 

این نهاد نظارتی در گزارش خود عنوان کرده است که بی.بی.سی بایستی درباره تصمیم اولیه اداره شکایات برای تنبیه خانم مونچتی و سپس تغییر آن از سوی مدیرکل این شبکه توضیحات بیشتری را ارائه کند.

 

«کوین باکورست» رئیس بخش محتوا و سیاست رسانه‌ای آفکام در همین رابطه گفت: ما درباره روند رسیدگی به شکایات بی‌بی‌سی که بایستی اعتماد افکار عمومی را جلب کند نگرانی جدی داریم. از بی‌بی‌سی می خواهیم که با قید فوریت درباره رویه ها و مطابقت [با قوانین] شفاف تر عمل کند.

 

یک سخنگوی بی‌بی‌سی در واکنش گفت: یافته‌های آفکام را مد نظر قرار دادیم و اینکه آنها با تصمیم مدیرکل موافق بودند.

 

مونچتی، روز ۱۷ جولای گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره چهار نماینده رنگین پوست کنگره آمریکا را نژاد پرستانه تعبیر کرده بود.

 

بی‌بی‌سی، خانم مونچتی را به دلیل نقض بی‌طرفی مقصر شناخت اما پس از اعتراض کارکنان این شبکه تونی هال، مدیرکل بی‌بی‌سی در این باره تجدید نظر کرد.

 

هال در ایمیلی که به کلیه کارکنان این شبکه نوشت «فکر نمی‌کنم اظهارات ناگا برای توجیه شکایت از اظهارنظرش کفایت کند. هیج اقدام تنبیهی علیه ناگا اعمال نمی‌شود.» او گفت اداره شکایات بی‌بی‌سی در صدور حکم علیه مونچتی مرتکب خطا شده است.

 

دونالد ترامپ در تاریخ ۱۵ ژوئیه در توییتی خطاب به «چهار نماینده پیشرو حزب دموکرات» آمریکا گفته بود که «بهتر است به وطنشان برگردند». مونچنی در واکنش به این اظهارت گفته بود: «هر بار که به من، به‌عنوان یک زن رنگین‌پوست، گفته شده که باید به جایی برگردم که از آنجا آمده‌ام، این ناشی از نژادپرستی بود.»

 

آفکام می‌گوید درباره تصمیم اولیه اداره شکایات بی‌بی‌سی ۱۸ اعتراض دریافت کرده است. صادق خان، شهردار لندن و همچنین ساجد جاوید، وزیر کشور سابق و وزیر دارایی کنونی انگلیس از خانم مونچتی حمایت کرده‌‌اند.

ایرنا

انگلیس هم از گزند کاپیتولاسیون در امان نماند؛ اعتراض این دولت به اقدام آمریکا در اعطای مصونیت دیپلماتیک

وزیر امور خارجه انگلیس از تصمیم آمریکا برای اعطای مصونیت دیپلماتیک به همسر یک دیپلمات آمریکایی که در سانحه رانندگی در مرکز انگلیس مقصر شناخته شده بود، ابراز ناامیدی کرد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

پدر آسانژ: شاید پسرم را بکشند

«جان شیپتون» پدر بنیان‌گذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس در مصاحبه‌ای در خصوص وضعیت پسرش در زندان «بلمارش» در لندن ابراز نگرانی کرد و گفت ممکن است پسرش تحت شرایطی که در زندان دارد، بمیرد.

ادامه »

استرالیا, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, ویکی‌لیکس

تظاهرات ده‌ها هزار فرانسوی علیه لایحه بحث‌ برانگیز دولت مکرون

دهها هزار فرانسوی روز یکشنبه در اعتراض به لایحه جدیدی که «به زنان مجرد و همجنسگرا اجازه می‌دهد تا از طریق لقاح مصنوعی باردار شوند» تظاهرات کردند.

ادامه »

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

یورو نیوز ؛ مهلت یک هفته‌ای لندن و بروکسل برای جلوگیری از بحران برگزیت

دیپلمات‌ها هشدار داده اند که انگلیس و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از تاخیر برگزیت یا هرج و مرج در جریان اجرای آن، باید تا پایان هفته در مورد نحوه خروج بریتانیا از این اتحادیه تصمیم بگیرند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, انگلستان, ایرلند, جهان, خبر, غرب اروپا