معلم زندانی ودرحال اعتصاب غذا اسماعیل عبدی را دریابیم

متجاوزان به حقوق مادی و معنوی ملت، به صرف وابستگی به طبقه ی مسلط، یا آزادانه در جامعه به اقدامات ننگین خود ادامه می دهند یا با احکام حداقلی در برابر جرایم حداکثری، با سوء استفاده از همین قوانین جاری، «زندان-آسایشگاه» خود را در حداقل زمان ترک می کنند. 

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, معلمان

بیانیه کانون صنفی معلمان تهران در خصوص بازداشت محمدحبیبی

به باور ما شکستن حرمت یک معلم، صرف نظر از زیر پا گذاشتن حقوق فردی او، گستاخی نسبت به جایگاه رفیع معلمی است. ما ضمن تأکید بر تداوم پیگیری ها و اقدامات قانونی خود، نسبت به تحرکات احتمالی خارج از کنترل تشکل ها،در جامعه معلمی هشدار می‌دهیم.

 

محمد حبیبی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران هفته‌ی گذشته از سر کلاس درس و با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

 

در همین رابطه کانون صنفی معلمان تهران بیانیه‌ای صادر کرده است. متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

ده روز از بازداشت محمد حبیبی عضو فعال، صادق و پرتلاش کانون صنفی معلمان تهران می گذرد. در این مدت، این بازداشت واکنش‌های متعددی را به همراه داشته است. این واکنش‌ها از سوی بدنه‌ی معلمان، شورای هماهنگی تشکل های صنفی، تشکل های صنفی معلمانِ استان های مختلف کشور، تشکل های مدنی و کارگری بوده است. این واکنش ها به بازداشت محمد حبیبی از یک سو اعتراض به بازداشت یک فعال صنفی بوده است -که به طور کلی بازداشت هرکنشگر صنفی را به معنای سرکوب جامعه می‌دانند – و از سوی دیگر در اعتراض به نوع بازداشت ایشان و خشونت و بی احترامی صورت گرفته در حین بازداشت بوده است که شایسته هیچ نوع انسانی خصوصا یک معلم نیست.

 

بازداشت ایشان به شدت روح معلمان را آزرده نموده است و پیگیرانه و با حساسیت بی‌سابقه وضعیت ایشان را رصد می‌کنند. به روش‌های گوناگون و با استفاده از فضای رسانه‌ای و مجازی با صدور بیانیه، نوشتن یادداشت و دلنوشته، اعتراضات خود را نسبت به این گونه اقدامات نشان داده‌اند.

 

در حالی که جامعه معلمی و مدنی اعتراض و نگرانی خود از وضعیت ایشان را در چنین سطح وسیعی اعلام نموده‌اند، متاسفانه تاکنون این موضوع با سکوت و بی‌اعتنایی مسئولین، مواجه شده است. در این مدت با وجود پیگیری‌های متعدد صورت گرفته از سوی خانواده، دوستان و اعضای کانون، نه تنها علت بازداشت از سوی مرجع بازداشت کننده مشخص نشده، بلکه حتی مکان بازداشت ایشان نیز به خانواده اعلام نشده است.

 

کانون صنفی معلمان تهران بار دیگراعلام می‌دارد که محمد حبیبی با رویکردی کاملاً صنفی در این مجموعه فعالیت نموده و بارها با موضع گیری ها و یادداشت هایش نشان داده است که به جزئی ترین مسائل صنفی از وضعیت آموزش دانش آموزان تا خشونت در مدارس، آموزش رایگان و همچنین وضعیت معیشت معلمان اهمیت می‌دهد و در جهت بهبود این وضعیت تلاش می‌کند. ما برخورد و بازداشت این فعال صنفی و رسانه‌ای را به معنای برخورد با هرگونه فعالیت متشکلِ صنفی و مدنیِ مسالمت آمیز می‌دانیم. کانون صنفی معلمان تهران، ادامه‌ی بازداشت این عضو خود را به منزله‌ی مخالفت با هر نوع تلاش صنفی صادقانه و در چارچوب قانون برای بهبود وضعیت معلم و دانش آموز تلقی می‌نماید؛ چرا که باور داشته و اعلام می‌داریم که محمد حبیبی در فعالیت‌های چند ساله خود در این مجموعه جز در این مسیر گام برنداشته است.

 

همچنین کانون صنفی معلمان تهران با توجه به تجربیات گذشته در وارد نمودن انواع اتهامات بی‌پایه به فعالین صنفی معلمان،در هنگام بازداشت و دادن آدرس‌های گمراه کننده به منظور جلوگیری از ورود برخی حامیان حقیقت جو، مراجع ذیربط را از ورود به چنین اقداماتی درمورد محمد حبیبی برحذر داشته و معتقد است ورود به چنین اقداماتی نتیجه ای جز بی اعتمادی بیشتر به اتهام زنندگان و برانگیختن خشم جامعه ی معلمان نخواهد داشت.

 

کانون صنفی معلمان تهران ضمن اعتراض مجدد به رفتارهای غیر قانونی و همراه با خشونت در هنگام بازداشت یک معلم و کنشگر مدنی، خواهان آزادی فوری این عضو هیئت مدیره‌ی خود می‌باشد. همچنین اعتراض خود نسبت به ادامه‌ی حبس سایر همکاران و اعضای خود را اعلام می‌دارد. به باور ما شکستن حرمت یک معلم، صرف نظر از زیر پا گذاشتن حقوق فردی او، گستاخی نسبت به جایگاه رفیع معلمی است. ما ضمن تأکید بر تداوم پیگیری ها و اقدامات قانونی خود، نسبت به تحرکات احتمالی خارج از کنترل تشکل ها،در جامعه معلمی هشدار می‌دهیم.

 

کانون صنفی معلمان تهران از حمایت‌های بی دریغ صورت گرفته از طرف معلمان، تشکل‌های صنفی معلمی و برخی نهادهای مدنی غیر معلمی در حمایت از آقای حبیبی، کمال تشکر را دارد و این حمایت ها را مایه ی دلگرمی خانواده‌ی ایشان تشکل‌ها و فعالان صنفی می‌داند.

به امید رهایی همه ی معلمان دربند.

کانون صنفی معلمان تهران

همسر محمد حبیبی: شأن معلمی را شکستند / دستگاه بازداشت کننده قرارگاه ثارالله و محل نگهداری نامعلوم

همسر محمد حبیبی می‌گوید؛ او یک فعال صنفی دغدغه‌‌مند است و در تمام مدت فعالیتش جز برای احقاق حقوق صنفی معلمان کاری انجام نداده است که امروز با این شیوه خشونت‌آمیز در مقابل چشم شاگردانش دستبند می‌خورد و بازداشت می‌شود.   بازداشت محمد حبیبی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران ، روز گذشته در

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, معلمان

محمد حبیبی فعال صنفی معلمان در محل کار خود بازداشت شد

مأموران امنیتی حبیبی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران را در محل کار او همراه با خشونت و ضرب‌و‌شتم بازداشت کرده‌اند.   روز گذشته دوازدهم اسفند، محمد حبیبی فعال صنفی معلمان،  در محل کار خود (مدرسه) بازداشت شد. از دلایل بازداشت او هنوز اطلاعی در دست نیست.   کانون صنفی معلمان ایران در کانال تلگرامی

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, معلمان

اعتراض خیابانی معلمان ناراضی کردستان عراق ادامه دارد

معلمان ناراضی در اقلیم کردستان عراق امروز (یکشنبه) براساس اعلام قبلی در بسیاری از شهرهای استان سلیمانیه به خیابانها ریخته و ضمن تاکید مجدد بر بایکوت حضور در کلاس های درس نسبت به عدم پرداخت حقوق خود اعتراض کردند.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, معلمان