سودانی‌ها بر ضرورت سرنگونی نظام حاکم تاکید کردند

شهرهای مختلف سودان از روز چهارشنبه هفته گذشته صحنه تظاهرات مردمی ضد نظام حاکم است، معترضان ابتدا خواستار بهبود شرایط معیشتی خود و تامین کالاهای مورد نیاز مردم بودند اما کم کم خواسته های آن ها تغییر کرد و اکنون خواستار سرنگونی نظام حاکم شده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

اعتراضات گسترده مردمی در پی خودسوزی یک خبرنگار در تونس

سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس در بیانیه‌ای در سایت الکترونیکی خود اعلام کرد، عبدالرزاق الزرقی، عکاس خبری به دنبال خودسوزی در اعتراض به شرایط اجتماعی نابسامان و ناامیدی موجود در کشور درگذشت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا

فرصت‌های پیروزی «سیف‌الاسلام قذافی» در انتخابات لیبی

نام «سیف‌الاسلام» فرزند «معمر قذافی» رهبر پیشین لیبی این روزها به عنوان یکی از برجسته‌ترین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بهار آینده مطرح است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, خبر, روسیه, شمال افریقا, لیبی, ناتو

خیز جریان‌های چپگرا در تونس برای انحلال جنبش النهضه

علی کلثوم، عضو هیات وکلای مدافع شکری بلعید و محمد البراهمی اعلام کرد، این هیات به زودی با طرح شکایت قضایی علیه جنبش النهضه، با استناد به بند هفت قانون مبارزه با تروریسم که طبق آن امکان انحلال هر حزب یا جمعیتی به دلیل ارتباطش با تروریسم وجود دارد، انحلال این حزب را خواستار می‌شود.

ادامه »

تونس, جهان, خبر, شمال افریقا

بولتون: در مذاکره با کره‌شمالی، “الگوی لیبی” را در نظر داریم

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری CBS اظهار کرد، آمریکا در مذاکراتش با کره شمالی، “مدل لیبی” را در نظر می‌گیرد.

 

به گزارش ایسنا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا که در هفته سوم تصدی این پست به سر می‌برد، در خصوص مذاکرات با کره شمالی طی مصاحبه خود با شبکه CBS گفت، در مذاکره برای خلع سلاح پیونگ‌یانگ، “الگوی لیبی” را در نظر داریم و هنوز به جز صحبت در خصوص این گفت‌وگوها، اقدام دیگری صورت نگرفته است.

 

بولتون اظهار کرد: آنان گفته‌اند که از آزمایش‌ موشک‌های بالستیک و آزمایش‌های هسته‌ای دست می‌کشند و اخیرا همچنین اقدامی صورت نداده‌اند. این می‌تواند نشانه‌ای بسیار مثبت باشد و از طرفی هم می‌تواند نشان دهد که آنان به مرحله‌ای از پیشرفت رسیده‌اند که اکنون دیگر نیازی به آزمایش ندارند. ما همچنین مفاهیم دیگری را از این اقدام برداشت می‌کنیم.

 

رئیس‌جمهوری برای استفاده از این فرصت مصمم است. امیدواریم به موفقیتی واقعی دست یابیم اما در اداره کشور بی‌تجربه و ساده‌لوح نیستیم و مسائل بسیاری در دیدار با کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) مطرح خواهد شد.

 

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهارات مطرح شده را مبنی بر اینکه اگر آمریکا به عدم حمله به کره شمالی متعهد شود، پیونگ‌یانگ از تسلیحاتش دست می‌کشد، بخشی از پروپاگاندای کره شمالی خواند و گفت، چنین اظهاراتی مسؤولیتی را به دوش آمریکا نمی‌گذارد.

 

وی افزود: به عقیده من دست کشیدن از تسلیحات هسته‌ای یک تصمیم استراتژیک است که کره شمالی باید آن را اتخاذ کند. چیزی که ما از آن‌ها می‌خواهیم مدرک واقعی است، نه لفاظی. برای مثال مذاکرات در مورد لیبی به طور محرمانه صورت گرفت و علنی نبود. اما کاری که لیبی برای از بین بردن شک‌وتردیدهای ما انجام داد این بود که به ناظران آمریکا و انگلیس اجازه داد از پایگاه‌های هسته‌ای این کشور دیدن کنند و این نشانگر اعتماد آنان به مکانیزم‌های بین‌المللی بود. آنان را پیش از این هیچ‌گاه این‌طور ندیده بودیم.

 

بولتون اذعان کرد: کره شمالی می‌تواند مثل لیبی عمل نکند اما باید حرکتی قاطع و محسوس نشان دهد که نمایانگر این تصمیم استراتژیک باشد. کیم جونگ اون نظراتی دارد و ما باید آن‌ها را بشنویم.

 

مشاور امنیت ملی ترامپ همچنین در خصوص تاریخ و مکان مذاکرات با کره شمالی گفت: هنوز در حال بررسی محل و تاریخ برگزاری نشست‌ها هستیم و همچنان زمان و مکان دقیقی برای آن تعیین نشده است.

 

بولتون تصریح کرد: ترامپ برای آغاز این مذاکرات آماده است و تمایل داریم به نتیجه‌ای برسیم که بتوانیم برنامه‌ریزی‌های لجستیک را انجام دهیم.

 

وی همچنین درباره سه شهروند آمریکایی که در کره شمالی بازداشت هستند، اظهار کرد، وضعیت این سه تن اولویت ترامپ است و آزادی آن‌ها پیش از آغاز مذاکرات نشانگر حسن نیت کیم جونگ اون خواهد بود، این در حالی است اگر شرایط میان دو کشور عادی بود، این افراد حتی دستگیر هم نمی‌شدند.

 

بولتون درباره مساله توافق هسته‌ای ایران از بیان نظر شخصی خود سر باز زد و گفت، تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده رئیس جمهوری است و او تنها در مقام مشاور امنیت ملی به وظیفه خود عمل کرده و به ترامپ مشاوره می‌دهد.

 

وی درباره اینکه آیا اعتماد قذافی به «مکانیزم‌های بین‌المللی» ادعایی آمریکا و انگلیس، به تراژدی دردناک آنچه در لیبی گذشت ختم نشد؟ چیزی نگفت.

 

مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است / راه حل بحران یمن، نظامی نیست

«عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد بحران در سوریه گفت:این بحران باید از طریق سیاسی حل شود.   به نقل از تارنمای خبری «المصدر» السیسی افزود: بحران در سوریه باید به گونه ای حل شود که ضمن حفظ یکپارچگی ارضی این کشور خواسته

ادامه »

الجزایر, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, لیبی, مصر

آغاز دیدار تاریخی رهبران دو کره در منطقه غیرنظامی

به نوشته روزنامه گاردین، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز دیداری تاریخی در مرز دو کره داشتند و اکنون برنامه صبحگاهی آنها تکمیل شده است و طرفین برای صرف نهار جدا می‌شوند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی