جمع‌آوری اطلاعات بیش از ۵۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ توسط آژانس جاسوسی آمریکا

این آژانس جاسوسی آمریکا اطلاعات تماس ۵۳۴ میلیون تن را در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری کرده است که سه برابر بیشتر از ۱۵۱ میلیونی است که سال ۲۰۱۶ گردآوری شد. این آمار جدید اولین بار در خبرگزاری رویترز گزارش شد.

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

واشنگتن پست: تندروهای آمریکا و ایران در انتظار جشن پایان برجام

در حالی که عقربه های ساعت تصمیم گیری ترامپ درباره حضور آمریکا در برجام به ساعات پایانی نزدیک می‌شود، در صورت خروج آمریکا از برجام آینده ایران، منطقه و جهان تا حدود زیادی در ابهام و حتی هراسناک تصویر می‌شود.   روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” در گزارشی تحلیلی به مواضع سیاستمداران تندرو در آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, گزارش

پزشک سابق ترامپ: ترامپ گواهینامه پزشکی خودش را به‌من دیکته کرد

هارولد بورنستین پزشک سابق دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که گواهی پزشکی تائیدیه سلامت وی توسط خود او نوشته شده بود   شامگاه گذشته دکتر بورنستین در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد: او [ترامپ] تمامی متن نامه را دیکته کرد. من آن نامه را ننوشتم بلکه همینطور که با هم حرف می‌زدیم

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

با هشدار بازرس ویژه تحقیق؛ احتمال احضار ترامپ به دادگاه قوت گرفت

به گزارش اسپوتنیک، «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیق درباره دخالت ادعائی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی هشدار داد در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور از گفتگو با بازجویان فدرال درباره سئوالات مطرح خودداری کند، مجبور به صدور احضاریه دادگاه برای وی خواهد بود.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

دادگاه آمریکایی ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت محکوم کرد

تارنمای خبری الجزیره روز سه شنبه گزارش داد؛ دادگاهی در آمریکا، ایران را به اتهام حمایت از عاملان حملات 11 سپتامبر 2001 به پرداخت بیش از 6 میلیارد دلار غرامت به قربانیان این حادثه محکوم کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, قضایی

بولتون از هم اکنون شکست خورده است

تارنمای خبری آمریکایی ‘هیل’ در تحلیلی پیرامون انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا از سوی دونالد ترامپ تیتر زد: جان بولتون در انجام ماموریت خود ناتوان است و از هم اکنون به این ناتوانی آگاه است.

 

هیل دراین باره نوشت: تصمیم ‘حیرت آور’ رئیس جمهوری ترامپ در انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی، تشکیلات سیاست خارجی در واشنگتن را در هر دو حزب به لرزه انداخت. دمکرات ها به شدت به این انتخاب واکنش نشان دادند و جمهوریخواهان نیز تلاش می کنند تا خونسرد باشند، اما تنها یک فرد است که می داند که به دردسر افتاده و آن جان بولتون است.

 

هیل در ادامه این تفسیر آورده است: انتخاب بولتون از بسیاری جهات درک خاصی برای ترامپ نداشته است، نخست آنکه ترامپ به عنوان یک نامزد ضد جنگ وارد کارزار انتخاباتی شد،اما تا توانست مشاوران امنیت ملی برای خود برگزید که تمامی آنها طرفدار جنگ بودند، دوم آنکه ترامپ مدعی تلاش برای خارج کردن واشنگتن از باتلاق بود ، با این وجود یک جمهوریخواه سنتی را از میانه همین باتلاق برگزید و سوم ترامپ به خود افتخار می کند که فردی موفق بوده است اما شخصی را برای این منصب برگزیده است که درست در بطن بزرگترین شکست های سیاست خارجی دو دهه اخیر آمریکا قرار دارد؛ بولتون از این موارد آگاه است و باید نگران باشد.

 

به نوشته این نشریه آمریکایی ، تنها در عرض چند ماه (آتی) رئیس جمهوری ترامپ باید تصمیم بیگرد که با ایران و کره شمالی چه باید انجام دهد، وی هم اکنون خود را ملزم و متعهد به ملاقات با رهبر کره شمالی کرده است، درصورتی که در همین چند هفته پیش بولتون خواستار بمباران کره شمالی شده بود، بولتون فردی بود که در پسِ خاتمه دادن به آخرین توافق هسته ای با کره شمالی در سال 2002 میلادی قرار داشت؛ تصمیمی که در بیش از پانزده سال گذشته منتهی به فقدان هدایت سکان سیاسی آمریکا در قبال کره شمالی شد و تصور آنکه کره شمالی برای حصول به یک توافق موافقت کند آن هم در حالی که بولتون پشت میز مذاکره قرار دارد دشوار است.

 

این تارنمای خبری امریکایی افزود: اما آنچه که به عنوان مهم ترین شراکت ناهمخوان ترامپ – بولتون مطرح است، پرسش درخصوص جنگ در قبال صلح است که مساله نمادین آن عراق است.زمانی که بولتون معاونت وزارت خارجه را بخش کنترل سلاح و امنیت بین المللی برعهده داشت، شاهد بودیم که چگونه آمریکا را مستقیما به این فاجعه سوق داد، فاجعه ای که ترامپ آن را یک اشتباه مطلق نامید.

 

هیل در ادامه این تحلیل نوشت: اما برخلاف عقیده ترامپ و با وجود به بار آمدن هزاران کشته و تریلیون ها دلار هزینه و گسترده شدن بی ثباتی در جهان عرب، بولتون هرگز از جنگ عراق درس نگرفت و همچنان از درستی این اقدام نظامی حمایت می کند.

 

این مقاله می افزاید: جان بولتون باید تمامی اینها را بداند و آگاه باشد که احتمالا رئیس جمهوری ترامپ هنوز از جزئیات آنها با خبر نیست و امیدوار باشد که ترامپ به این زودی ها متوجه آنها نشود و بولتون از هم اکنون باید بداند که زمان دراین دولت به نفع او نیست.
ایرنا

عربستان در دعوی قضایی ۱۱ سپتامبر، ایران را شریک جرم کرد

الجزیره با استناد به اسناد دادگاهی گزارش داده وکلای عربستان در پرونده رسیدگی به نقش عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر تهران را به نقش‌آفرینی در این حملات متهم کرده و خواستار رسیدگی به آن شده‌اند.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی

مجلس نمایندگان؛ هیچ هماهنگی و توطئه‌ای میان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه وجود نداشته

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا به گزارش نهایی‌اش درخصوص مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی رای مثبت داد؛ اقدامی که تحقیقات این کمیته را پایان می‌بخشد و تائیدیه نهایی را به نتیجه‌گیری جمهوری‌خواهان مبنی بر اینکه هیچ هماهنگی و توطئه‌ای میان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه وجود نداشته، می‌دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

برنی سندرز سناتور ارشد دموکرات آمریکا در توییتی نسبت به این انتخاب واکنشی منفی نشان داد و تاکید کرد: «جان بولتون بخشی از تلاش برای گمراه کردن ایالات متحده در جنگ فاجعه آمیز عراق بود و از اقدام نظامی علیه کره شمالی و ایران حمایت کرده است. او در زمان سفیری آمریکا در سازمان ملل

ادامه »

امریکا, جهان, خبر