ماهیت غیرانسانی حصوصی‌سازی؛ نیروی پیمانکاری شهرداری کرمان، کودکان گل‌فروش را مجبور به‌خوردن گُل‌هایشان کرد!

به گزارش ایلنا، ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های بسیاری در پی داشت؛ در این ویدئو، یک نیروی پیمانکاری شهرداری کرمان، دو کودک کار را مجبور می‌کند که گل‌هایشان را بخورند. برخورد با کودکان کار پیش از این نیز انتقادات بسیار به همراه داشته است؛ اما رفتار ناشایست مامور شهرداری کرمان، حساسیت موضوع

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر

تراژدی کودکان کار؛ سرنوشتی که در خیابان رقم می‌خورد

دستان یخ‌زده، تراژدی کودکانی است که سرنوشت آنان در خیابان رقم می‌خورد، این کودکان به‎خاطر تهیه تکه‌نانی برای خانواده از تحصیل بازمانده و آینده‌ای پُر از آسیب در انتظارشان است؛ این پدیده فضایی را ایجاد کرده که بغض جامعه بوده و وجدان هر انسان پاک سرشتی را می‌رنجاند.

ادامه »

ایران, حقوق کودک, فقر, کودکان کار

بیانیه جمعی از معلمان ایران؛ آتشی که از شین‌آباد تا زاهدان جان عزیزان ما را می‌سوزاند، محصول بی‌توجهیِ قدرتمندان است

آتش‌سوزی مدرسه اسوه حسنه در زاهدان و مرگ ۴ کودک، انتقاد معلمان کشور را برانگیخته است. بیش از ۶۰۰ نفر از معلمان با امضای بیانیه‌ای به این مساله اعتراض کرده‌اند.

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر, معلمان

در سیستان و بلوچستان؛ بچه‌های چتربازِ بلوچ “بابا نان داد” نمی‌دانند

«کاوه» نیازمند «تحصیل» و «کودکی» است و خانواده‌ی فرودستش نیازمند «حمایت»؛ اما اینها نصیبش نمی‌شود؛ پس راهی به جز «چتربازی» ندارد؛ راهی که یک توصیف ساده دارد: یا مرگ یا نان!‍

ادامه »

ایران, حقوق کودک, خبر, کارگری

به مناسبت روز جهانی لغو کار کودک؛ کار اجباری محصول فقر خانواده‌هاست

شبکه یاری کودکان کار در آستانه 12 ژوئن (روز جهانی لغو کار کودک) بیانیه‌ای صادر کرده‌ و در آن از مسئولان ذیربط خواست به‌جای حذف کودکان کار از چهره شهر و برخوردهای قهرآمیز، زیرساخت‌ها را اصلاح کرده و از گسترش کار اجباری کودکان جلوگیری نمایند.

 

متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

22خرداد (12 ژوئن) روز جهانی لغو کار کودک درحالی فرا می‌رسد که قریب هفده سال از پیوستن ایران به کنوانسیون محو فوری بدترین اشکال کار کودک و آیین‌نامه اجرایی آن و همچنین سیزده سال از تدوین آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی می‌گذرد. به‌رغم برخی تلاش‌های صورت پذیرفته از سوی انجمن‌های غیردولتی مدافع حقوق کودکان در حوزه کار کودک و نهادهای دولتی ذیربط نه تنها شرایط این حوزه بهبود نیافته بلکه متاسفانه هر سال به آمار کودکان کار افزوده می‌شود.

 

‎اگرچه طبق قوانین داخلی و بین‌المللی به دفعات کار کودکان ممنوع اعلام شده‌است لیکن در عمل شاهد افزایش این معضل اجتماعی هستیم و علیرغم پذیرش پیمان‌نامه‌ی جهانی حقوق کودک و مقاوله‌نامه‌ی شماره ۱۸۲ سازمان جهانی کار، بهره‌کشی از کودکان در بدترین شکل کار کودک ادامه دارد، علاوه بر آن برخلاف احکام قانون کار همچنان کودکان زیر ۱۵ سال توسط کارفرمایان به کار گمارده می‌شوند؛ این در حالی است که شرایط و ضوابط مصرحه در قانون کار در بهره‌گیری از نیروی کار نوجوان که بین ۱۵ تا ۱۸ سال سن دارند نیز رعایت نمی‌شوند.

 

‎دسترسی محدود و سختگیرانه به امکانات درمانی و خدمات اجتماعی همچنین بازماندگی از تحصیل بخصوص برای کودکان کار مهاجر در کنار مخاطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض انواع آسیب‌های جسمی و عاطفی، چالش‌های اجتماعی قابل لمس و مشاهده‌ای است که مسئولان بر آن چشم بسته‌اند.

 

‎باری، آینده‌ی این سرزمین از آنِ کودکان امروز است و بدیهی است جامعه‌ای که نسل امروزش دچار شدیدترین و بدترین اشکال نابرابری‌ها، بی‌عدالتی‌ها و خشونت‌هاست، آینده‌ای سالم همراه با صلح، آرامش و امنیت روانی و اجتماعی نخواهند داشت.

 

‎شبکه یاری کودکان کار، متشکل از سازمان‌های مدنی فعال در حوزه کودکان، در راستای لغو کار کودک، به‌ویژه در مشاغل سخت، بار دیگر توجه و اهتمام ویژه همه نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی را به اهمیت ویژه‌ی مساله کودکان کار جلب می‌نماید، مساله‌ای که راه‌حل آن، نه حذف کودکان کار از چهره شهر و برخوردهای قهرآمیز است، نه نمایش‌های مقطعی و توزیع کالا در سر معابر شهری، بلکه شیوه صحیح، توجه به ریشه‌های پدید آمدن کودک کار، یعنی فقر، بیکاری، توزیع نابرابر ثروت، مهاجرت، اعتیاد، تعطیلی کارخانه‌ها و شرایط تبعیض‌آمیز جامعه کارگری، بازماندگی از تحصیل رسمی، ضعف و خلاء قوانین حمایتی است.

 

‎شبکه یاری، مصرانه از سیاستمداران، قانونگذران و مجریان قانون تقاضا دارد که ضمن اصلاح ساختار اقتصادی – اجتماعی به نفع کودکان، با پایبندی به تعهدات بین‌المللی، ضعف‌های قانون کار و آیین‌نامه اجرایی کنوانسیون محو بدترین اشکال کار کودک مبنی بر استثنای کارگاه‌های زیر ده نفر، کارگاه‌های سنتی و خانوادگی از شمول ممنوعیت کار کودک را رفع نموده و نسبت به عدم به‌کارگیری کودکان و کار کودک نظارت ویژه‌ای اعمال گردیده، همچنین در تدوین و تصویب آیین‌نامه حمایت اجتماعی از کودکان کار تسریع گردد، بدین ترتیب در راستای لغو کار کودک و صیانت از حقوق کودکان گامی موثر در ارتقای سلامت جسمی، روانی، بهداشتی و ایمنی کودکان این سرزمین بردارند.

 

در خاتمه از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست می‌دارد که به هنگام حضور در اجلاس سازمان بین‌المللی کار در معیت نمایندگان حقیقی تشکل‌های کارگری، گزارشی واقعی از اجرای مقاوله‌نامه شماره ۱۸۲ سازمان جهانی کار، ارائه نمایند.

 

‎به امید آن روز که هیچ کودکی به دلیل فقر، تنگدستی و تامین معاش خانواده در مسیر مخاطره‌آمیز کار اجباری قرار نگیرد.

ایلنا

انتقاد یک عضو شورای شهر از به‌کارگیری کودکان کار در شهرداری تهران

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از بکارگیری کودکان و نوجوانان توسط پیمانکاران شهرداری گفت: با این وجود در شهرداری زمینه‌های آشکاری وجود دارد که از کودکان در مشاغل سخت به ویژه جمع‌آوری زباله، سودجویی می‌شود.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, کارگری