به رغم روند رو به گسترش اعتراضات، نتانیاهو اصرار بر ماندن دارد

افزایش چشمگیر اعتراض‌ها در فلسطین اشغالی و تغییر ماهیت آن از نارضایتی اقتصادی به جنبشی برای سرنگونی نخست‌وزیر اسرائیل در حالی رقم می‌خورد که «بنیامین نتانیاهو» بدون توجه به این ناآرامی‌های اجتماعی، اصرار بر ماندن در قدرت دارد.

 

تظاهرات گسترده علیه نتانیاهو دیشب (شنبه شب) با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر در شهر بیت‌المقدس اشغالی در مجاورت اقامتگاه نخست‌وزیر اسرائیل ادامه پیدا کرد و بر اساس گزارش رسانه‌های این رژیم، اعتراضات تبدیل به بزرگترین تجمع در جریان سیل تظاهرات هفته‌های اخیر در سرزمین‌های اشغالی شد.

 

علاوه بر تجمع‌های گسترده در نزدیکی اقامتگاه نتانیاهو در بیت‌المقدس اشغالی، برخی دیگر از تظاهرکنندگان در منطقه ساحلی «قیصریه» مقابل منزل وی گردهم آمدند و هزاران نفر نیز در نقاط مختلف فلسطین اشغالی برای سرنگونی نتانیاهو روانه خیابان‌ها شدند.

 

اما این پایان ماجرای دیشب نبود و تل آویو نیز صحنه جنب و جوش تظاهرکنندگان علیه بی‌کفایتی کابینه‌ای شد که نتانیاهو هدایتش را بر عهده دارد. تل آویو با بالا گرفتن تب اعتراض‌ها شاهد درگیری‌های خونین بین گروه‌های راست‌افراطی طرفدار نتانیاهو و مخالفان وی بود. تاکنون در نتیجه درگیریه این دور گروه ۴ نفر را راهی بیمارستان شده‌اند.

 

این اتفاقات گواهی شکل‌گیری ناآرامی‌های اجتماعی را می‌دهد که پلیس اسرائیل نیز به آن اعتراف کرده است. براساس گزارش پایگاه اسرائیلی «ان۱۲ » (N۱۲) یک مقام ارشد پلیس رژیم اشغالگر پشت درهای بسته وضعیت اسرائیل را در حالت هرج و مرج اجتماعی توصیف کرد.

 

با وجود ناآرامی و حضور گسترده معترضان در کف خیابان‌ها بر علیه نخست‌وزیر که شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل در نهایت مجبور به پوشش رسانه‌ای از آن شدند، نتانیاهو همین پوشش رسانه‌ای را نیز تاب نیاورد و به شبکه‌های تلویزیونی ۱۲ و ۱۳ حمله کرد.

 

نخست‌وزیر اسرائیل در صفحه رسمی فیسبوک خود مدعی شد که آنها یک تلاش ناامیدانه برای شستشوی مغزی عموم با هدف سرنگون کردن یک نخست‌وزیر قوی از جناح راست انجام می‌دهند.

 

با این حال که دیشب بزرگترین تجمع اعتراضی علیه نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی شکل گرفت، وی همین پوشش کمرنگ رسانه‌ای را تبلیغی رایگان برای گسترش اعتراضات چپ‌گراها و تلاشی در جهت با اهمیت جلوه دادن تجمع‌ها می‌داند.

 

از سویی دیگر نخست‌وزیر اسرائیل معتقد است که دو شبکه تلویزیونی ذکر شده وجهه خشن معترضان و درخواست آنها برای کشتن وی و خانواده‌اش در تجمعات را نادیده می‌گیرند. اما بازتاب اخبار دستگیری افرادی که حتی پیام انتقادی علیه نتانیاهو در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، ناقض ادعاهای نخست‌وزیر اسرائیل است.

 

با وجود حجم گسترده درخواست‌ها برای استعفای نتانیاهو، وی در پایان به صورت تلویحی خبر ناگوار ماندن در سمت نخست‌وزیری و ادامه فعالیت در کابینه را داد و گفت که به مقابله با شیوع «ویروس کرونا» ادامه داده و اقتصاد رژیم اسرائیل را تقویت می‌کند.

 

اگرچه واکنش‌ها به سخنان نخست‌وزیر اسرائیل نشان از این دارد که وی دست‌بردار قدرت نیست، اما عزم تظاهرکنندگان در جنبش اعتراضی ضد نتانیاهو با پیگیری تجمعات در ۳۰۰ نقطه از فلسطین اشغالی در شب گذشته مسیر را برای سرنگونی وی هموار ساخته است.

 

همچنین براساس تخمین گروه “جنبش پرچم سیاه” از حضور حدود ۶۰ هزار نفر در اعتراض‌های دیشب، نشان می‌دهد که خشم معترضان نه تنها فروکش نکرده، بلکه به دیگر افراد ناراضی از فسادهای نتانیاهو سرایت کرده است.

اعتراض ۱۶ کشور اروپایی به ادامه ساخت‌وساز اسرائیلی‌ها در کرانه باختری

سفرای ۱۶ کشور اروپایی با ارسال پیام اعتراضی به وزارت خارجه اسرائیل، تصمیم این رژیم برای ادامه ساخت و ساز برای صهیونیست‌ها در منطقه E1 واقع در کرانه باختری را نگران‌کننده خواندند.

ادامه »

اروپا, اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, صهیونیسم, فلسطین

الحاق اراضی کرانه باختری به اسراییل ، تهدیدی بر منابع آبی و غذایی منطقه

الحاق برنامه‌ریزی‌شده کرانه باختری توسط دولت این کشور می‌تواند منابع آب منطقه را مورد تهدید قرار دهد و امنیت غذایی فلسطینی‌ها را به مخاطره اندازد. این طرح پیامدهای تغییرات آب و هوایی را نیز افزایش خواهد داد

ادامه »

اسراییل, اسیا, تبعیض‌نژادی, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین

کوبا نقض مداوم قوانین بین‌المللی توسط اسرائیل در فلسطین را محکوم کرد

دفتر نمایندگی کوبا در سازمان ملل با محکوم کردن رفتارهای اسرائیل اعلام کرد: اسرائیل در حال حاضر با تلاش برای الحاق قلمرو فلسطین به نقض مداوم قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین, کوبا