چگونه خصوصی‌سازی سلامت جامعه وامنیت شغلی پرستاران را تهدید می‌کند! از خواسته‌ها و حقوق پرستاران حمایت کنیم

همزمان با همه‌گیری دوبارهٔ ویروس کرونا در کشورمان بار دیگر روز ۵ مردادماه، پرستاران و سایر نیروهای شرکتی وزارت بهداشت که از آن‌ها به عنوان مبارزان خط مقدم مقابله با بیماری کوید ـ ۱۹ نام برده می‌شود، در اعتراض به نبود امنیت شغلی، دستمزد یک پنجم خط فقر و نیز با خواست رفع تبعیض و

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, فقر, مقاله

تچمع نیروهای پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، آزمایشگاهی، روانشناس، پزشک، تغذیه و… : شرکت‌های واسطه‌ای پیمانکاری را حذف کنید

نیروهای شرکتی شاغل در حوزه‌های بهداشت و درمان صبح امروز (یکشنبه/۵ مرداد) مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر

ابتلای ۳۴۰ نفر از کادر درمان گلستان به کرونا

قائم‌ مقام و مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۳۴۰ نفر از کادر درمان استان در سطوح مختلف خدمتی به این بیماری مبتلا شدند که از این تعداد ۳ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر

خستگیِ ناشی از فشار کار عامل ابتلای بیش از ۹ هزار پرستار به‌ کرونا است

دبیرکل خانه پرستار ایران در واکنش به این اظهارنظر که ۹ هزار نفر از پرستاران در بیمارستان‌ها کرونا گرفته‌اند، گفت: به نظر می‌رسد تعداد پرستاران مبتلا شده به کرونا بیشتر از این تعداد باشد.

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر, مصاحبه و گفتگو

به خطر انداختن شرایط زندگی پرستاران با قرار دادهای موقت

حداقل خواست پرستاران تغییر قوانین کار در رابطه با حذف قرار دادهای موقت و کوتاه مدت و تضمین شرایط معیشتی و شغلی آن‌هاست

 

سیاست های ضد مردمی و چپاول گرایانه رژیم ولایت فقیه با نا امن‌کردن موقعیت‌های شغلی، حتی در حساس‌ترین و ضروری‌ترین مشاغل، پایه‌های اقتصادی و اجتماعی کشور را هرچه بیشتر به ویرانی کامل سوق می‌دهد.

 

در شرایطی که مردم کشورمان درگیر شیوع بیماری کووید ۱۹ هستند و نیاز مبرم به نیروهای متخصص در مقابله با این بیماری بیش از همیشه احساس می‌شود، پرستار ها و کارکنان بخش‌های درمانی وادار به بستن قرار دادهای موقت ۸۹ روزه می‌شوند که فشار های روانی مخرب و مشکلات اقتصادی جدی را بردوش این گروه از خود گذشته و فداکارتحمیل می‌کند. در سایه قوانین ضد کارگری رژیم این فرصت به سرمایه‌داری لجام گسیخته کشور داده شده است تا با خصوصی کردن سیستم خدمات بهداشت و درمانی، به سودهای کلان و به قیمت بی‌ارزش کردن جان انسان‌ها، دست بیابند.

 

در همین مورد، به گزارش ایلنا، و بنا به گفته ملک فاضلی (نماینده سراوان و مهرستان در مجلس یازدهم) : مصائب پرستاران مثنوی هفتاد من کاغذ است؛ این قشر که معمولا در مناسبت‌های خاصی از آنها با عنوان سفیران از خودگذشتگی و فداکاری تقدیر می‌شود، آنقدر مشکلات ریز و درشت دارند که در مواردی اخباری مبنی بر مهاجرت‌شان به کشور‌های همسایه به گوش می‌رسد. ازجمله مصائب پرستاران که در هفته‌های اخیر و در شرایطی که کشور درگیر مبارزه با کروناست، مورد توجه قرار گرفت قراردادهای کوتاه مدت موسوم به ۸۹ روزه بود. این قرارداد‌های ناعادلانه باعث شد که در استان‌های مختلف گروه‌های مختلف پرستاران دست به اعتراض بزنند و خواستار ساماندهی قرارداد‌های موقت کار در حوزه پرستاری شوند.

 

ملک فاضلی با بیان اینکه شاید پرستاران را بتوان موثرترین نیروی درمان توصیف کرد، گفت: در نظام آموزشی ما سال‌ها وقت و هزینه صرف شده تا نیروی متخصص تربیت شود تا به کار جامعه بیایند. پرستاران مانند درختان رسیده‌ای هستند که به بار نشسته‌اند، اما میوه آنها را دیگران می‌چینند و نمود آن را در مهاجرت و به کارگیری گروه‌هایی از آنها در کشور‌های دیگر شاهد هستیم.

 

او اضافه کرد که لازم است از تخصص و مهارت نیروی تربیت شده‌ای مانند پرستاران در راستای رفع مشکلات بهره گرفت و طبیعتا برای این کار لازم است مشکلات معیشتی این قشر رفع شود. برای این کار باید موقعیت شغلی پایداری برای این افراد به وجود آورد.

 

او ادامه داد: ما شاهد از خودگذشتگی پرستاران در ماه‌های اخیر که کرونا در ایران شایع شد بودیم. این از خودگذشتگی البته محدود به این زمان نیست و آنها همواره ایثار می‌کنند، منتها ایثار آنها که منجر به شهادت تعدادی از این عزیزان شد، در این ماه‌ها بیشتر نمود یافت. شایسته نیست این افراد که نقش مهمی در اجتماع دارند همچنان درگیر مشکل باشند.

 

فاضلی با اشاره به قرارداد‌های ۸۹ روزه که مورد اعتراض پرستاران است، گفت: وقتی قرارداد ۸۹ روزه با پرستاران بسته می‌شود، یعنی اینکه نیاز به نیروی پرستاری وجود دارد، منتها تلاش دارند این نیاز را با استخدام ناقص رفع کنند.

 

اما فاضلی به این موضوع اشاره نمی‌کند که چنین قرار دادهایی به کارفرمایان ، چه دولتی و چه خصوصی، این امکان را می‌دهد تا از پرداختن حق بیمه و بازنشستگی معاف می کند که در نتیجه این پرستاران و سایر زحمتکشان هستند که حقوق حقه خود را از دست می‌دهند.

 

او تاکید کرد: با تشکیل کمیسیون بهداشت و درمان مجلس موضوعات مختلفی مورد توجه قرار می‌گیرد. در وهله اول کرونا را در کانون توجه قرار می‌دهیم و عملکرد‌ها در این زمینه را بررسی می‌کنیم. پیشگیری اولویت دیگر ماست و در کنار این مسائل، موضوعات اساسی مانند وضعیت کار و معیشت کادر درمانی ازجمله پرستاران نیز مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

 

تغییر قوانین کار و در رابطه با حذف قرار دادهای موقت و کوتاه مدت و تضمین شرایط معیشتی و شغلی برای پرستاران حداقل خواست آن‌هاست که می‌تواند اولین گام برای بهبود شرایط زندگیشان باشد.

تبعیض، میوۀ زهرآگین نظام بهداشتی و درمانی

وجود مشکلات عظیم اجتماعی- اقتصادی در جامعه ‌انکارشدنی نیست و هرج‌ومرج حاکم بر کشور نیز بر کسی پوشیده نیست. اینکه رژیم ولایت فقیه قادر نیست و قادر نخواهد بود گرهی از مشکلات جامعه را بگشاید نیز برای همگان روشن است. سؤال این است: در شرایط کنونی برای برون‌رفت از این بن‌بست چه باید کرد؟

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, مقاله

در اصفهان پرستاران در تجمع اعتراضی به‌عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری، خواستار ورود دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم شدند

پرستاران اصفهانی در اعتراض به تبعیض در نظام پرداختی وزارت بهداشت و درمان و عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که بیش از ۱۳ سال از تصویب آن می‌گذرد، خواستار ورود دادستانی به عنوان مدعی‌العموم شدند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر