به‌دلیل مشکلات ناشی ازخصوصی‌سازی کارگران ابنیه فنی لرستان با سفر به تهران، مقابل اداره راه‌آهن تجمع کردند

کارگران ابنیه فنی ناحیه لرستان در اعتراض به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود به تهران سفر کرده و در مقابل ساختمان راه‌آهن حضور یافتند.

 

به گزارش ایلنا، به ادعای این کارگران، پرداخت مطالبات مزدی ماه‌های اردیبهشت و خرداد آنها به تاخیر افتاده و پرداخت حق بیمه آنها نیز با مشکل روبروست.

 

طبق اظهارات کارگران معترض، یکی دیگر از مشکلات صنفی آنها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت است که باعث نگرانی بیشتر کارگران شده است.

 

به گفته آنها، مشکلات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن کشور از ۴ سال پیش همزمان با واگذاری آن به بخش خصوصی آغاز شده و از آن پس مسئولان بدون توجه به پرداخت مطالبات کارگران و مشخص کردن وضعیت شغلی آنها، کارگران را به حال خود رها کرده‌اند.

 

به گفته کارگران، در جلسه‌ای که آنها روز گذشته با مدیرعامل راه‌آهن در ارتباط با مشکلات کارگران پیمانکاری خطوط ابنیه فنی راه‌آهن داشتند، نتیجه‌ای حاصل نشد و مسئولان پاسخ روشنی به مطالبات کارگران ندادند .

 

آنها می‌گویند: انتظار ما این است مسئولان راه‌آهن به وضعیت اشتغال و پرداخت مطالبات کارگران خطوط ابنیه فنی کشور که همگی امنیت ریلی کشور را تامین می‌کنند، توجه ویژه کنند.

 

تحقق حقوق اجتماعی کارگرانِ واگذار شده به‌بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست

کاظم فرج اللهی مسیری را ترسیم می‌کند که کارگران را از حق برخورداری از امنیت شغلی و مزد شایسته محروم کرده است. او عدم پایبندی به مقاوله‌نامه‌های سازمان جهانی کار را دیباچه این مسیر می‌داند.

ادامه »

ایران, جهان, حقوق بشر, کارگری, گفتگو

«مسکن کارگری» حقی که نادیده گرفته شد!

کارگری که به سطح یک «کارگر ساده قراردادموقتی یا پیمانکاری» رسیده و قرار است همیشه هم در همین سطحِ نازل شغلی باقی بماند، چگونه می‌تواند حق مسکن را از دولت یا کارفرما مطالبه کند؟ حقی که از بدیهی‌ترین و اساسی‌ترین حقوق قانونی اوست؛

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

بر اثر انفجار در کارخانه معدن سرمک ملایر یک کارگر مجروح و ۲ کارگر دیگر جان خود را از دست دادند

انفجار در محوطه کارخانه معدن سرمک ملایر حادثه آفرید و ۲ نفر از کارگران این معدن کشته و یک نفر مجروح شد.   رئیس هلال احمر ملایر با اشاره به فوت ۲ کارگر در معدن سرمک ملایر اظهار داشت: انفجار گاز طبیعی در محوطه کارخانه معدن سرمک ملایر دو نفر کشته و یک نفر مجروح

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری