پیشروی‌های چشمگیر ارتش سوریه در حومه ادلب

فرماندهی کل ارتش سوریه اعلام کرد: سربازان شجاع سوری در روزهای گذشته توانستند پس از نابودی شمار زیادی از تروریست‌ها و بستن مسیرهای امدارسانی آنها مجددا کنترل تعدادی از شهرستان‌ها، روستاها و شهرک‌ها از جمله “کفر نبل”، “کفر سجنه”، “شیخ مصطفی”، “جاس”، “معره حرمه”، “دیر سنبل”، “الدار کبیره” و “حزارین” را به دست بگیرند.

ادامه »

ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, رومانی, سوریه

اتحادیه عرب خواستار استقرار نیروهای بین‌المللی در خاک فلسطین شد

اتحادیه عرب خواستار استقرار دوباره نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در خاک فلسطین و به ویژه در شهر “الخلیل” واقع در کرانه باختری شد.

ادامه »

اتحادیه عرب, اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین

لوفیگارو؛ آمریکا و متحدانش دستکم در دو حادثه تنگه هرمز، دروغ‌هایی را به ایران نسبت داده‌اند

روزنامه فرانسوی لوفیگارو در گزارشی فاش کرد آمریکا و برخی متحدانش درباره دستکم دو حادثه در تنگه هرمز که به ایران نسبت داده شده است، دروغ پردازی کرده‌اند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, ایران, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, دانمارک, ژاپن, فرانسه

بغداد: در روابط خود در ائتلاف آمریکایی تجدیدنظر می‌کنیم

شورای امنیت ملی عراق حمله هوایی آمریکا به مقر الحشد الشعبی را موجب بازنگری بغداد در تعاملات خود با ائتلاف آمریکایی دانست.

 

به گزارش فارس، شورای امنیت ملی عراق امروز عصر (دوشنبه) به ریاست «عادل عبدالمهدی» برگزار شد تا حمله شب گذشته آمریکا به مواضع الحشد الشعبی در غرب عراق را مورد بررسی قرار دهد.

 

به نوشته وبگاه خبری «شفق نیوز»، در بیانیه پایانی این نشست آمده است که حمله آمریکا موجب خواهد شد تا عراق در روابط و تعاملات سیاسی، امنیتی و قانونی خود با ائتلاف آمریکایی و در جهت حفظ حاکمیت خویش بازنگری کند.

 

در این بیانیه آمده است که دولت عراق این حمله هوایی را نقض حاکمیت خود و تهدیدی برای امنیت عراق و امنیت همگان می‌داند و ائتلاف آمریکایی بدون موافقت دولت عراق و بر خلاف ساز و کار پیشین خود دست به این اقدام زده و نیروهایی را هدف قرار داده که در جبهه مرزی علیه هسته‌های داعش فعالیت می‌کردند.

 

شورای امنیت ملی عراق افزود: «نیروهای آمریکایی به نتیجه‌گیری و اولویت‌های سیاسی خود اعتماد کرده و دست به این اقدام زدند و به اولویت‌های دولت و مردم عراق توجهی نکردند. دفاع از عراق و پایگاه‌های نظامی و نیروهای حاضر در این پایگاه‌ها صرفا مسئولیت نیروهای امنیتی عراق است و و اگر نیاز باشد خودشان درخواست کمک می‌کنند اما دیگران -تحت هر بهانه‌ای- بدون موافقت دولت عراق و بر خلاف منافع عراق و به صورت انفرادی نباید دست به اقدامی بزنند.»

 

این بیانیه بار دیگر تأکید کرد که عراق نمی‌پذیرد که محلی برای درگیری‌های نیابتی یا طرفی در درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

 

شورای امنیت ملی عراق در پایان، حمله آمریکا را تجاوز مجرمانه و بر خلاف اهداف و اصول ائتلاف دانست و گفت که این تجاوز ، عراق را مجبور به بازنگری در روابط و تعاملات امنیتی، سیاسی و قانونی خود با ائتلاف در راستای حفظ حاکمیت و امنیت و حفظ جان شهروندان خود می‌کند.

 

جنگنده‌های ارتش آمریکا، یکشنبه‌شب، چند مقر گردان‌های حزب‌الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرد.

 

منابع الحشد الشعبی نیز اعلام کردند که در این حمله هوایی، دست‌کم ۲۸ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۵۱ نفر دیگر مجروح شدند

خبرگزاری «تاس»؛ افزایش همکاری‌ها دوجانبه بین روسیه و ایران درسطوح مختلف در سال ۲۰۱۹

وزرای امور خارجه روسیه و ایران، امروز در شرایطی با یکدیگر مذاکره می‌کنند همکاری‌های تجاری- اقتصادی گسترش یافته، مذاکرات سیاسی فعال‌تر از همیشه ادامه داشته و مشارکت نظامی نیز آغاز شده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, استرالیا, امارات, امریکا, انگلستان, ایران, بحرین, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, عربستان سعودی

تحلیلگر آمریکایی: حضور نظامی آمریکا در عراق آزار دهنده است

نشریه آمریکن کانسروتیو در یادداشتی به قلم “دنیل لاریسون” ضمن بررسی حملات هوایی اخیر آمریکا به خاک عراق یادآور شده که حضور نظامی آمریکا در عراق بیش از حد برای مردم این کشور آزاردهنده هست، به ویژه اکنون که واشنگتن از خاک این کشور برای دشمنی با ایران استفاده می‌کند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق

گاردین؛ ۲۰۱۹؛ سال فروپاشی سیاست خارجی آمریکا

یک روزنامه انگلیسی نوشت، رویکرد دولت آمریکا در زمینه سیاست خارجی در سال ۲۰۱۹ بیشتر بر اساس منافع شخصی، خودشیفتگی و توئیت‌بازی رئیس‌جمهور بود تا روابط دیپلماتیک و قوانین بین‌المللی.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, کره شمالی, مذاکرات اتمی