آمریکا به دنبال دخالت مستقیم برای سرنگونی دولت ونزوئلا

هنوز یک هفته از سوگند «نیکولاس مادورو» برای آغاز دور دوم ریاست جمهوری سپری نشده که فشارهای سیاسی و اقتصادی واشنگتن علیه کاراکاس و تحریک مخالفان دولت ونزوئلا به منظور تصاحب قدرت، این کشور آمریکایی لاتین را با یک بحران بی سابقه و پرهزینه مواجه کرده است.

ادامه »

ارژانتین, امریکا, امریکای لاتین, برزیل, پاراگوئه, پرو, جهان, خبر, کلمبیا, ونزوئلا

مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

رئیس‌جمهوری مکزیک: دیوار مرزی موضوع داخلی آمریکا است/ با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش اسپوتنیک، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» (Andres Manuel Lopez Obrador) رئیس جمهوری مکزیک امروز چهارشنبه اعلام کرد که حاضر نیست در نشستی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رایزنی درباره دیوار مرزی میان دو کشور بپردازد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

«پسر بزرگ‌ فیدل کاسترو» که بعداز مرگ فیدل به‌افسردگی شدید مبتلا شده‌بود به‌زندگی خود پایان داد

به گزارش رویترز، پس ارشد «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا یک سال پس از مرگ پدرش، در سن ۶۸ سالگی اقدام به خودکشی کرد.

 

او که به دلیل شباهت زیاد به پدرش، «فیدلیتو» (به معنای فیدل کوچک) لقب گرفته بود، پس از مرگ پدرش به افسردگی شدید مبتلا شد.

 

طبق گزارش تلویزیون دولتی کوبا، «فیدل انجل کاسترو دیاز بالارت» ماهها بود که در بیمارستان تحت مراقبت‌های پزشکی قرار داشت اما در نهایت روز گذشته (پنجشنبه) با خودکشی به زندگی خود پایان داد.

 

وی متولد سال 1949 میلادی بود و از کودکی همراه پدرش وارد مبارزات انقلابی علیه دیکتاتور وقت کوبا شد که تحت حمایت شدید آمریکا قرار داشت.

 

«کاسترو دیاز-بالارت» دانش‌آموخته رشته پزشکی هسته‌ای در یکی از دانشگاه‌های شوروی سابق بود و پیش از اقدام به خودکشی، قائم مقامی آکادمی علوم کوبا را بر عهده داشت.

 

وی از سال 1980 تا 1992 نیز عهده‌دار مدیریت “برنامه ملی هسته‌ای” کوبا بود و در کارنامه حرفه‌ای او آمده که مولف چندین جلد کتاب بوده و نماینده کشورش در محافل علمی دنیا هم بوده است.

 

خودکشی او حدودا یک سال پس از مرگ پدرش در 25 نوامبر 2016 اتفاق افتاد. درباره نحوه خودکشی او جزئیاتی منتشر نشده است.

 

تلویزیون کوبا در بیانیه‌ای بدون اشاره به زمان و مکان مراسم به خاکسپاری او صرفا به بیان این نکته اکتفا کرده که خانواده‌اش این مراسم را برنامه‌ریزی می‌کنند.

لولا داسیلوا محبوب‌ترین نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری آتی برزیل

به گزارش شبکه یورونیوز، لوا داسیلو رئیس جمهوری سابق برزیل چند ماهی است با چالش مواجهه با اتهام فساد ملی و پولشویی روبرو بوده؛ اتهامی که وی معتقد است با اهداف سیاسی و با هدف ممانعت از حضورش در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی مطرح شده است.

ادامه »

برزیل, جهان, خبر

ونزوئلا: تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا حمله به‌انقلاب و موسسات دمکراتیک ما است

وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت، تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه کشورش با هدف حمله به انقلاب بولیواریایی ونزوئلا و موسسات دمکراتیک این کشور بوده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, جهان, چین, خبر, ونزوئلا