هزاران نفر در برلین یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند

دو رهبر سوسیالیست‌های آلمان صد سال پیش، در ژانویه ۱۹۱۹، به قتل رسیدند. هزاران نفر در خیابان‌های برلین، پایتخت آلمان، راهپیمایی کردند و یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند.

ادامه »

المان, جهان, خبر, غرب اروپا, یادنامه

بزرگداشتِ نودونهمین سالگرد قتل رُزا لوکزامبورگ و کارل لیبکِنِشت دربرلین

در دومین یکشنبه از آغاز هرسال، سالروز ترور دو تن از مخالفان سرسخت شرکت آلمان در جنگ و از بنیان‌گذاران حزب کمونیست آلمان، یعنی رُزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت، باشکوهی هرچه تمام برگزار می‌شود. این دو چهرهٔ درخشان جنبش کمونیستی جهان از سوی “یگان‌های آزاد” وابسته به دولت “سوسیال دمکرات” آلمان به قتل رسیدند.

 

برگزاری این تظاهرات به بزرگ‌ترین گردهمایی نیروهای چپ در برلین تبدیل شده است. از بیشتر شهرهای آلمان و از کشورهای اروپایی نیز در این راهپیمایی شرکت می‌کنند. حزب کمونیست آلمان (دِ کا پِ)، و دیگر گروه‌های چپ و مدافعان محیط زیست آلمان در اعلامیه‌های‌شان به‌این مناسبت مردم را به شرکت در مراسم راهپیمایی بزرگداشت این دو جان‌باختهٔ راه صلح و سوسیالیسم دعوت کردند. اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران، همچون سال‌های گذشته، با شرکت در این راهپیمایی با حمل پلاکاردهایی با آرم حزب تودهٔ ایران و شعارهایی چون: “آزادی همهٔ زندانیان سیاسی”، در این راهپیمایی باشکوه شرکت کردند و خاطرهٔ آنان را گرامی داشتند. در سرآغاز مراسم راهپیمایی، از هر جانب چهارراه معروف به “دروازهٔ فرانکفورت” (محل شروع حرکت راهپیمایان)، گروه‌گروه دختران، پسران، جوانان و سالمندان، در دسته‌هایی چندنفره در حالی‌که پلاکاردهایی با تصویرها و شعارهایی متنوع بر سر دست داشتند وارد خیابان اصلی می‌شدند و به جمع راهپیمایان می‌پیوستند و در کنار هم همچون امواج رودی جوشان و رنگین جریان می‌یافتند. پلاکارد عظیم حزب کمونیست آلمان که شعار “ما شما را فراموش نخواهیم کرد!” بر آن نقش شده بود، پیشاپیش صف‌های راهپیمایان در اهتزاز بود. بر روی دیگر پلاکاردها، مطالباتی که از بحران ساختاری نظام سرمایه‌داری حکایت داشت و درعین‌حال به راه برون‌رفت از آن نیز ‌اشاره می‌کر‌د، چنین نقش بسته بود: “علیه جنگ‌های امپریالیستی در منطقه و جهان”؛ “علیه بیکاری”؛ “علیه اخراج‌ها”؛ “علیه بدتر شدن شرایط کار و دوران بازنشستگی”؛ “علیه آلودگی محیط زیست”؛ و “علیه همهٔ نابرابری‌های اجتماعی موجود”. در برخی دیگر از پلاکاردها راه‌حل‌هایی رادیکال‌تر برای فردایی بهتر و زیباتر بازتاب داده شده بودند: “در آلمان دمکراتیک مشکلی نداشتیم!”؛ “اگر کرهٔ زمین با جنگ یا ویرانیِ محیط زیست از بین نرود”؛ “سوسیالیسم اجتناب‌ناپذیراست!”؛ “سوسیالیسم تنها راه رهایی” و “یا سوسیالیسم یا بربریت!”

 

حضور و شرکت جوانان- که هرسال بر تعدادشان افزوده می‌شود- در راهپیمایی بزرگداشت یاد و خاطرهٔ رُزا و کارل امسال نیز چشمگیر بود. آنان پیش از شروع راهپیمایی (ساعت ۱۰صبح)، در گروه‌هایی جداگانه اما هماهنگ و منظم، موزیک‌های رزمی خود را به‌نوا درآوردند و با خواندن ترانه‌هایی انقلابی، میهن‌پرستانه و نیز سرود انترناسیونال، توجه‌ها را به سوی خود جلب می‌کردند.

 

راهپیمایان رو به سوی “آرامگاه سوسیالیست‌ها” [محلهٔ “لیشتن‌برگ”]، خیابان “فرانکفورتر الی” را طی کردند و در نهایت سکوت وارد بنای یادبود شده و با نهادن گل‌های میخک در اطراف لوح یادبود که جملهٔ “شما را هرگز فراموش نخواهیم کرد! ” روی آن حک شده است، به خاطرهٔ شکوهند این جان‌باختگان راه صلح و بهروزی انسان‌ها ادای احترام کردند.
نامه مردم

شاهین ترکاشوند، قربانی دیگر اعتراضات دی ماه ۹۶ در کرج: گلوله به شکمش خورده بود

حسن (شاهین) ترکاشوند، ۲۴ ساله از قربانیان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در ایران است که روز سه شنبه، ۲۶ دی ماه جنازه او تحویل خانواده و دفن شده است. یکی از اعضای خانواده حسن ترکاشوند به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که او از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در بیمارستان

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, یادنامه

پیکر سارو قهرمانی چهارمین شهید جنبش دی‌ماه ۹۶ تنها با حضور پدر و مادرش به خاک سپرده شد

پیکر بی‌جان سارو قهرمانی، شهروند معترض سنندجی، پس از ۱۱ روز بی‌خبری به پدر و مادر او تحویل شد. مادر قهرمانی می‌گوید روی پیکر پسرش آثار ضرب و جرح وجود داشته است. جسد قهرمانی تنها با حضور پدر و مادرش به خاک سپرده شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, یادنامه

جان باختن وحید حیدری در بازداشتگاه اراک: «گرفتند و زدند و کشتند و حالا آبرویش را می‌برند»

خانواده و بستگان وحید حیدری، جوان معترض اراکی که دهم دی ماه ۱۳۹۶بازداشت و روز شنبه، ۱۶ دی ماه جنازه اش به خاک سپرده شد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفتند که ادعاهای مربوط به اعتیاد و یا همراه داشتن مواد مخدر واقعیت ندارد.   وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, یادنامه