بریتانیا، فرانسه وآلمان سازوکار حل اختلاف برجام، معروف به مکانیسم ماشه را فعال کردند

بنا بر بیانیه صادر شده از سوی سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران، این دولت‌ها در هماهنگی با سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا این تصمیم را گرفتند.

 

به گزارش یورونیوز؛ کمتر از ده روز پس از گام پنجم ایران در عدول از مسئولیت‌های مربوط به توافق جامع هسته ای، برجام، سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، «مکانیسم ماشه» را علیه تهران فعال کردند.

 

بر اساس یکی از مهم ترین بندهای مندرج در توافق جامع هسته ای، سازوکار حل اختلاف که «مکانیسم ماشه» نیز خوانده می‌شود به طور خودکار می‌تواند در نهایت تمام تحریم‌های بین‌المللی گذشته ایران را بار دیگر فعال کند.

 

سازوکار حل اختلاف پیش‌بینی شده در برجام، ضامن اجرای تعهدات این توافق است. بر مبنای این سازوکار، در صورت مطرح شدن ادعای نقض برجام، این موضوع به کمیسیون مشترک ارجاع داده شده و این ادعا در سطح وزرا و هیات مشورتی بررسی می‌شود. در صورتی که رضایت طرف مدعی نقض مفاد توافق در این مرحله کسب نشود، قطعنامه‌های تحریمی سابق شورای امنیت علیه ایران بازخواهندگشت.

 

بر اساس این بند، اگر هر یک از طرف های امضاکننده توافق اتمی به این نتیجه برسند که ایران برجام را نقض کرده و به تعهداتش پایبند نبوده است، می‌توانند روند بررسی و ساز وکار حل اختلاف را به جریان بیندازند. در چنین شرایطی و در صورت عدم حل اختلاف در کمیسیون‌ها و هیات‌های پیش‌بینی شده در برجام، پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارجاع خواهد شد.

جوسپ بورل: اجرای کامل برجام، امروز از هر زمان دیگر حیاتی‌تر است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ارتباط با گام آخر ایران در کاهش تعهدات برجامی، با بیان اینکه وی به همکاری با همه طرف‌های برجام برای حفظ و اجرای این توافق ادامه می‌دهد، تاکید کرد که اجرای کامل برجام، در شرایط کنونی از هر زمان دیگری مهم تر است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

وال استریت ژورنال: از مکانیسم «ماشه» برای کشاندن ایران به میز مذاکره استفاده کنید

روزنامه آمریکایی وابسته به جمهوری‌خواهان در گزارشی علیه ایران از دولت «دونالد ترامپ» خواست برای کشاندن تهران به میز مذاکرات جدید با واشنگتن، از «مکانیسم ماشه» در برجام استفاده کند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, فرانسه, مذاکرات اتمی, مقاله

تبعات نپیوستن ایران به FATF

یک اقتصاددان ضمن بررسی شرایط اقتصادی ایران در داخل و خارج، تبعات نپیوستن ایران به FATF را تشریح و اظهار کرد که اگر این اتفاق نیفتد، تحریم‌های اروپا نیز به تحریم‌های قبلی اضافه خواهد شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, استرالیا, اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, ایران, بحرین, تحریم, جهان, ژاپن, عراق, عمان, فرانسه, قطر, کویت

کمیسیون مشترک برجام؛ “مکانیسم ماشه” فعلا فعال نمی‌شود

نشست کمیسیون مشترک کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای بدون تصمیم‌گیری درباره فعال شدن مکانیسم حل اختلاف خاتمه یافت. این مکانیسم می‌تواند به ارجاع دوباره پرونده ایران به شورای امنیت و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی منجر شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه, مذاکرات اتمی