جایگاه نولیبرالیسم در سیاست اقتصادی

نقدی بر اقتصاد نولیبرالی که به طرز فاجعه باری از پیچیدگی‌های دگرگونی‌های اجتماعی گسسته شده است، و فراخوانی برای بازگشت به ‌انگاشت‌های فراگیرتر اقتصاد سیاسی، آن‌طور که اسمیت، مارکس، و کِینز تدوین کردند.

ادامه »

اقتصادی, اموزشی, جهان, دیدگاه

اوو مورالس؛ برای نجات بشریت، «کاپیتالیسم و امپریالیسم» باید نابود شوند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری «ای بی آی»، اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی در باره خطری هشدار داد که توسعه سرمایه داری برای کل بشریت به همراه دارد.

ادامه »

امریکای لاتین, بولیوی, جهان, حقوق بشر, خبر, دیدگاه

ستم به زنان از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

مارکسیست‌ها همواره استدلال کرده‌اند که رهایی زنان باید در کانون مبارزه برای سوسیالیسم جای داشته باشد. در صدوسی‌وپنجمین سالگرد درگذشت کارل مارکس (۱۴ مارس ۱۸۸۳) و در سالی که بشریت دویستمین سالگرد تولد بنیادگذار سوسیالیسم علمی را جشن می‌گیرد، به آموزه‌های مارکسیستی در رابطه با ضرورت مبارزه برای عدالت جنسیتی در جامعه نظری می‌افکنیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, دیدگاه, زنان, مقاله

برگزاری نشست اتحادیه جوانان ضدامپریالیست در استانبول ترکیه

اجلاس عمومی اتحادیه جوانان ضدامپریالیست جهان با حضور ۷۰ نماینده از ۲۵ کشور و سخنرانی رئیس حزب وطن ترکیه در شهر استانبول آغاز به کار کرد.

 

اجلاس عمومی اتحادیه جوانان ضدامپریالیست جهان با حضور 70 نماینده از 25 کشور در استانبول تشکیل شد.

 

در این اجلاس چهار روزه که به همت دبیرخانه مرکزی اتحادیه در استانبول تشکیل شده است، علاوه بر تشکل‌های ترکیه‌ای، تشکل‌های ضدامپریالیست از ایران، مصر، فلسطین، لیبی، لبنان، نپال، بنگلادش، روسیه، آذربایجان، ونزوئلا، شیلی، صربستان، بولیوی، پاکستان، سوریه و چندین کشور اروپایی حضور دارند.

 

در نشست افتتاحیه این اجلاس که با حضور نمایندگانی از احزاب مختلف سیاسی ترکیه برگزار شد «دوغو پرینجک»، رئیس حزب وطن ترکیه با بیان اینکه نظم امپریالیستی جهان از هم پاشیده ست و در حال حرکت به سوی نظمی نوین در جهان هستیم، افزود: دوران حاکمیت امپریالیستی آمریکا به سر آمده است. دوران تک قطبی‌سازی جهان که با نام جهانی‌شدن در حال پیگیری بودند نیز تمام شده است. به سوی جهانی که دولت‌های ملی حقوق زحتمکشان خود را محقق خواهند کرد در حال حرکتیم و این جهان به دست شما جوانان ساخته خواهد شد.

 

وی با بیان این که در جنگ با امپریالیسم یکی از اصلی‌ترین جبهه‌های جبهه غرب آسیا است، ضمن تاکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و تقویت دولت‌های ملی در منطقه گفت: تمام جهان باید بداند که تمامیت سوریه به معنای تمامیت ما است. امنیت سوریه به معنای تامین امنیت عراق، چین و تمام جهان است. از اینجا به ملت قهرمان سوریه سلام می‌دهیم که کلید اصلی تمدن نوین جهان هستند.

 

در جلسه افتتاحیه اجلاس عمومی اتحادیه جوانان ضدامپریالیست جهان که در منطقه «باکیرکوی» استانبول برگزار می‌شد، نمایندگانی از ایران، روسیه، بنگلادش و لبنان به سخنرانی و ارائه نظرات خود پرداختند.

تسنیم

فراخوان مشترک پنجاه و دو حزب کمونیست جهان در همبستگی با مردم ایران

اعضای کارگروه تدارک و برگزاری نشست‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست جهان در روز ۲ بهمن ماه (۲۲ ژانویه) بیانیه‌ای را در همبستگی با مردم ایران منتشر کردند که تا این لحظه مورد حمایت ۵۲ حزب کمونیست جهان قرار گرفته است. در ادامه متن این بیانیه مهم و همچنین اسامی حزب های کمونیست کارگری حمایت کننده آن

ادامه »

ایران, بیانیه, جهان, دیدگاه, سیاسی