مارکسیسم دانش اجتماعی زمان ماست – ژان کلو دلونی

من یکی از کسانی‌ام که در گهوارهٔ آذین شده با آثار مارکسم به دنیا نیامده‌اند. امّا من، به مثابه پژوهشگر، زندگی خود را وقف درکِ چیستیِ سرمایه‌داری با کمک نظریه‌های مارکس کرده‌ام.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, جهان, چین, دیدگاه, فرانسه, هندوستان

«شی جین پینگ»: کارگران باید برای حل مشکلات کشور روش‌های مارکسیستی را بکار گیرند

رئیس جمهور جمهوری خلق چین «شی جین پینگ» در دیداری با رهبری اتحادیه های سراسری کارگران بر نقش رهبری طبقه کارگر در این کشور تاکید کرده و از آنان خواست برای حل مشکلات و بهبود وضعیت کشور از روش ها و متدهای مارکسیستی سود جویند.

ادامه »

جهان, چین, دیدگاه, شرق آسیا

سعید مدنی: آقایان در جایگاهی نیستند که مردم را دعوت به صرفه‌جویی کنند

سعید مدنی، جامعه شناس و پژوهشگر علوم اجتماعی ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح و تغییر روابط و قوانین و ساختارهای موجود برای بهبود وضعیت کشور، گفت: از آقای نوبخت و وزیر بهداشت گرفته تا آقای ولایتی در موضع و جایگاهی نیستند که مردم را دعوت به صرفه جویی یا عدم اسراف کنند.

ادامه »

ایران, دیدگاه, سیاسی, گفتگو

مجری امریکایی از نقش مخرب امریکا و انگلیس در دست یابی به‌حکومت ملی و دموکراتیک در ایران سخن می‌گوید

کودتای ۲۸ مرداد یکی از رخدادهای مهم تاریخ معاصر ایران است، رویدادی که امپریالیسم جهانی با سازمان‌دهی و اجرای آن در تعامل نزدیک با نیروهای مرتجع داخلی، امکان رشد و تحول دموکراتیک جامعه ما را برای دهه‌ها مسدود کرد.

ادامه »

ایران, تاریخ, جهان, دیدگاه, سیاسی, کتاب, گزارش

برگزاری نشست اتحادیه جوانان ضدامپریالیست در استانبول ترکیه

اجلاس عمومی اتحادیه جوانان ضدامپریالیست جهان با حضور ۷۰ نماینده از ۲۵ کشور و سخنرانی رئیس حزب وطن ترکیه در شهر استانبول آغاز به کار کرد.

 

اجلاس عمومی اتحادیه جوانان ضدامپریالیست جهان با حضور 70 نماینده از 25 کشور در استانبول تشکیل شد.

 

در این اجلاس چهار روزه که به همت دبیرخانه مرکزی اتحادیه در استانبول تشکیل شده است، علاوه بر تشکل‌های ترکیه‌ای، تشکل‌های ضدامپریالیست از ایران، مصر، فلسطین، لیبی، لبنان، نپال، بنگلادش، روسیه، آذربایجان، ونزوئلا، شیلی، صربستان، بولیوی، پاکستان، سوریه و چندین کشور اروپایی حضور دارند.

 

در نشست افتتاحیه این اجلاس که با حضور نمایندگانی از احزاب مختلف سیاسی ترکیه برگزار شد «دوغو پرینجک»، رئیس حزب وطن ترکیه با بیان اینکه نظم امپریالیستی جهان از هم پاشیده ست و در حال حرکت به سوی نظمی نوین در جهان هستیم، افزود: دوران حاکمیت امپریالیستی آمریکا به سر آمده است. دوران تک قطبی‌سازی جهان که با نام جهانی‌شدن در حال پیگیری بودند نیز تمام شده است. به سوی جهانی که دولت‌های ملی حقوق زحتمکشان خود را محقق خواهند کرد در حال حرکتیم و این جهان به دست شما جوانان ساخته خواهد شد.

 

وی با بیان این که در جنگ با امپریالیسم یکی از اصلی‌ترین جبهه‌های جبهه غرب آسیا است، ضمن تاکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و تقویت دولت‌های ملی در منطقه گفت: تمام جهان باید بداند که تمامیت سوریه به معنای تمامیت ما است. امنیت سوریه به معنای تامین امنیت عراق، چین و تمام جهان است. از اینجا به ملت قهرمان سوریه سلام می‌دهیم که کلید اصلی تمدن نوین جهان هستند.

 

در جلسه افتتاحیه اجلاس عمومی اتحادیه جوانان ضدامپریالیست جهان که در منطقه «باکیرکوی» استانبول برگزار می‌شد، نمایندگانی از ایران، روسیه، بنگلادش و لبنان به سخنرانی و ارائه نظرات خود پرداختند.

تسنیم

فراخوان مشترک پنجاه و دو حزب کمونیست جهان در همبستگی با مردم ایران

اعضای کارگروه تدارک و برگزاری نشست‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست جهان در روز ۲ بهمن ماه (۲۲ ژانویه) بیانیه‌ای را در همبستگی با مردم ایران منتشر کردند که تا این لحظه مورد حمایت ۵۲ حزب کمونیست جهان قرار گرفته است. در ادامه متن این بیانیه مهم و همچنین اسامی حزب های کمونیست کارگری حمایت کننده آن

ادامه »

ایران, بیانیه, جهان, دیدگاه, سیاسی