عراق از آمریکا به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد، بغداد در اعتراض به حملات هوایی اخیر آمریکا به بخش‌های نظامی عراق؛ به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت خواهد کرد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, سازمان ملل, عراق

“حمله تلافی‌جویانه” آمریکا به مواضع ایران در سوریه

خبرگزاری آناتولی می‌گوید جنگنده‌های ائتلاف به رهبری آمریکا “سه موضع نظامی متعلق به ایران” در سوریه را بمباران کردند. ظاهرا این اقدام در واکنش به پرتاب موشک به یک پایگاه محل استقرار نیروهای ائتلاف در عراق انجام شده است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

برگزاری تمرینات نظامی آمریکا در خلیج فارس

آمریکا در چهارچوب تمرین‌های نظامی بین‌المللی که به مدت سه هفته در خلیج فارس درحال برگزاری است به دنبال آموزش “محافظت از کشتیرانی” به متحدان خود در منطقه است.

 

خبرگزاری فرانسه امروز چهارشنبه خبر داد که تمرین های فوق از ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) آغاز شده و ۵ هزار نیرو، ۴۰ شناور و ۱۷ فروند هواپیما از ۵۰ کشور در آن حضور دارند.

 

طبق این گزارش حدود ۳۰۰ نفر نیرو از آمریکا، فرانسه و کشورهای خلیج فارس در این رزمایش حضور دارند و عربستان برای نخستین بار در این رزمایش شرکت می‌کند.

 

آمریکا پس از خروج یک جانبه از برجام ، با طرح ادعاهای مختلف ائتلافی از چندکشور هم پیمان را به بهانه محافظت از کشتیرانی در منطقه ایجاد کرد. بحرین، عربستان و امارات از جمله کشورهایی هستند که به فراخوان واشنگتن پاسخ مثبت دادند.

 

استرالیا و انگلیس نیز گفته اند که برای همراهی کشتی های تجاری در خلیج فارس موافقت کرده اند . با این حال بیشتر کشورهای اروپایی از مشارکت در این ائتلاف دریایی خودداری کرده اند.

 

دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش پیشتر اعلام کرده بود که خلیج فارس بسیار امن است و برای تامین امنیت آن نیاز به کشورهای فرامنطقه‌ای نیست، گفت: ائتلاف آمریکا در خلیج فارس به شکست خواهد انجامید.

 

وی با اشاره به ائتلاف آمریکایی در خلیج فارس، تاکید کرد: کشورهای فرامنطقه‌ای به بهانه تأمین امنیت عبور و مرور کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز و خلیج فارس اقدام به تشکیل یک ائتلاف کردند، اما بدانند این توطئه های پلید آن ها به شکست خواهد انجامید.

 

فرمانده نیروی دریایی روسیه نیز دراین زمینه در اظهاراتی گفت بود غیر از کشورهای فرامنطقه‌ای هیچ کشوری در خلیج فارس ناامنی ایجاد نمی‌کند.

 

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول برگرفته از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در نشست مجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد «پویش صلح هرمز» را که یک برنامه همکاری منطقه ای شامل ۸ کشور برای ایجاد صلح پایدار و دراز مدت در تمام منطقه است، مطرح کرد.

ایرنا

وزیر خارجه مصر: برپایی کشور فلسطینی در منطقه، صلح برقرار می‌کند

«سامح شکری» وزیر خارجه مصر روز سه شنبه در دیدار با «جرد کوشنر» داماد و مشاور “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن گفت: برپایی کشور فلسطینی منطقه را به ثبات و صلح سوق خواهد داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین, مصر

سرقت نفت سوریه توسط آمریکا و اهمیت نبرد در شرق دیر الزور

با بررسی سریع تحولات سیاسی و نظامی شتابنده در عرصه سوریه، می‌توان گفت که نبرد شرق دیرالزور در صدر اولویت‌ها قرار دارد؛ نبردی که علیه نیروهای آمریکایی است که در حال حاضر کنترل میادین نفت و گاز این منطقه را در دست گرفته‌اند.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, لیبی

برگزاری نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی درباره ایران

در نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی که در وین برگزار می‌شود گزارش بازرسان از فعالیت‌های ایران مورد بحث قرار می‌گیرد. ایران دلیل بازداشت موقت بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را “احتمال همراه داشتن مواد مشکوک” اعلام کرد.

ادامه »

اسراییل, المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, فرانسه, مذاکرات اتمی