بروکینگز: هدف اصلی آمریکا از حضور در «التنف» تامین امنیت اسرائیل است

اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» دلیل اصلی ادامه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه استراتژیک «التنف» سوریه را تامین امنیت و منافع اسراییل دانست.

 

به گزارش فارس، یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی با اشاره به پافشاری واشنگتن بر حفظ منطقه استراتژیک «التنف» در خاک سوریه نوشت که دلیل اصلی این حفظ نیروهای آمریکایی در التنف، تامین امنیت و منافع اسراییل است.

 

اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» در گزارشی اعلام کرد که حضور آمریکا در منطقه «التنف» مشرف بر مرزهای عراق و سوریه به منظور مسدود کردن مسیر ارتباطی میان بغداد، دمشق و ایران و تضمین امنیت اسراییل است. ضمن اینکه در آینده می‌توان از آن در مذاکره با طرف روسی و سوری در منطقه به عنوان برگه فشار استفاده کرد.

 

التنف منطقه‌ای است در صحرای سوریه که در مثلث مرزی بین سوریه،  عراق و اردن قرار دارد و به دلیل واقع شدن روی محور دمشق-بغداد و نزدیکی آن به نقطه مرزی مشترک سوریه، عراق و اردن از اهمیت استراتژیک ویژه‌ای در نبرد بین طرف‌های مختلف در سوریه برخوردار است.

 

گذرگاه مرزی الولید نیز که یک گذرگاه استراتژیک سوریه در مسیر گذرگاه بغداد – دمشق است نیز در نزدیکی تنف واقع شده است.

 

از سال ۲۰۱۶ نیرو‌های آمریکایی در این منطقه متمرکز شدند و در آن پایگاه نظامی احداث کردند و مانع کمک‌رسانی به نظام بشار اسد از طریق بزرگراه میان عراق و سوریه شدند و سامانه موشکی «هیمارس» را در این پایگاه مستقر کردند.

 

بر اساس این گزارش که ترجمه عربی آن در پایگاه خبری « المعلومه» باز نشر داده شد، استقرار و حضور نیروهای آمریکایی در این نقطه استراتژیک حائل، باری بر هزینه‌های ارتش آمریکا است به ویژه در شرایطی که ایالات متحده تلاش دارد با عقب‌نشینی از منطقه در سایه ابهام نقش آمریکا در سوریه پس از شکست داعش، تلاش نظامی خود را به سایر مناطق جهان معطوف دارد.

 

در ادامه این گزارش آمده است: ژنرال «کنث مک‌کنزی»، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا(سنتکام) می‌گوید: هیچ راهکار نظامی قابل اجرا در درگیری‌ سوریه وجود ندارد و بدون سیاست آشکار درباره منافع آمریکا – و مهم‌تر از آن، مسیر واقع‌بینانه رو به جلو – ما را به یک تعهد نظامی باز وا می‌دارد. در نتیجه در تلاش برای تحقق توازن و تعادل میان منافع منطقه‌ای و جهانی، در نهایت ما وضعیت موجود را حفظ می‌کنیم.

 

بر اساس این گزارش، در حال حاضر آمریکا دست‌کم سه توجیه برای حضور خود در منطقه التنف دارد: تعقیب بقایای داعش، اختلال در اقتصاد سوریه و نفوذ ایران و توانایی آن در تاثیرگذاری سیاسی بر مذاکرات.

 

به ادعای آمریکایی‌ها و به اعتراف ژنرال «جوزف ووتل»، برهم زدن ترانزیت در امتداد بزرگراه میان بغداد و دمشق از نظر تئوری بر نظام سوریه فشاری اقتصادی تحمیل می‌کند و آن را از استفاده از یکی از پل‌های زمینی سه‌گانه احتمالی برای ارتباط میان ایران و دریای مدیترانه محروم می‌سازد. ضمن اینکه این امر که منفعت آمریکا در کمک به امنیت اسراییل است را نیز مدنظر قرار می‌دهد.

 

این اندیشکده آمریکایی در ادامه گزارش خود می‌نویسد: «مهمترین توجیه برای این است که با استفاده از [برگه] التنف در مذاکرات می‌توان به نتیجه مقبول در مذاکرات سوریه دست یافت و لذا حفظ این منطقه، طرح‌ها و برنامه‌های روسی، ایرانی و سوری را پیچیده می‌کند زیرا این سه طرف برای داشتن دستی آزادتر برای افزایش نفوذ خود، به دنبال اخراج آمریکا از منطقه هستند.

 

در بخش پایانی این گزارش آمده است: برخی از آمریکایی‌ها این امر را که ایالات متحده از احترام به حاکمیت سخن می‌گوید اما بخش‌هایی از سوریه را بر خلاف خواست دولت آن و بدون هیچ توجیه آشکار و شفاف مبتنی بر حقوق بین‌الملل اشغال کرده، مسخره می‌دانند.

سازمان ملل: اقدامات گروه‌های مسلح در ادلب سوریه می‌تواند جنایت جنگی باشد

کمیساریای ارشد حقوق بشر سازمان ملل نگرانی خود را نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر نقض‌های شدید حقوق بشر در مناطق تحت تصرف گروه‌های مسلح مخالف دولت در استان ادلب در شمال غرب سوریه ابراز کرد.

ادامه »

تروریسم, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل, سوریه

اسناد پنتاگون از همکاری سرکرده جدید داعش با آمریکا پرده برداشت

اسناد نظامی آمریکا که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده، نشان می‌دهد که سرکرده جدید گروه تروریستی داعش در گذشته با دستگاههای اطلاعاتی آمریکا همکاری داشته است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

شکایت سفیر فلسطین در سازمان ملل از تخریب سیستماتیک منازل فلسطینی‌ها توسط تل‌آویو

سفیر فلسطین در سازمان ملل بر لزوم مداخله جامعه بین‌الملل برای حفاظت از خانه‌های فلسطینی‌ها در مقابل تخریب و ویرانی که توسط نیروهای اشغالگر اسرائیلی صورت می‌گیرد، تاکید کرد

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل, فلسطین

نماینده پارلمان عراق؛ گفته‌های مطرح شده مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی تبلیغاتی است

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: فکر نمی‌کنیم که آمریکا بخواهد از عراق خارج شود بلکه تلاش خواهد کرد که حضورش را به دلیل پروژه‌هایش در عراق و به طور کلی منطقه تقویت کند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, دخالت نظامی